• دوشنبه / ۳۰ تیر ۱۳۹۹ / ۱۲:۰۴
  • دسته‌بندی: کردستان
  • کد خبر: 99043022221
  • خبرنگار : 50130

فرماندار مریوان:

شهرداری ها با پرداخت به موقع نیم درصد کتابخانه های عمومی خدمت فرهنگی انجام می دهند

شهرداری ها با پرداخت به موقع نیم درصد کتابخانه های عمومی خدمت فرهنگی انجام می دهند

ایسنا/کردستان فرماندار مریوان با تاکید بر لزوم توجه بیشتر شهرداری ها به اجرای قانون نیم درصد و پرداخت ماهیانه آن به حساب انجمن کتابخانه های عمومی، گفت: شهرداری ها با پرداخت نیم درصد از درآمدهای خود به حساب انجمن کتابخانه ها، خدمت فرهنگی انجام می دهند.

 آرتیکاس اقبال امروز (۳۰ تیرماه) در نشست انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان مریوان که با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان و اعضای حقیقی و حقوقی انجمن در سالن جلسات فرمانداری این شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: ترویج فرهنگ کتابخوانی وظیفه ای همگانی است و همه باید در این زمینه تلاش کنیم.

وی ادامه داد: شهرداری ها بر اساس قانون موظفند به صورت ماهیانه نیم درصد از درآمدهای مشخص شده خود را در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی و ارتقای سرانه مطالعه به حساب انجمن کتابخانه های عمومی واریز کنند.

اقبال عنوان کرد: در صورتی که شهرداری ها از این وظیفه قانونی قصور کنند سازمان شهرداری ها و دهیاری ها در سطح کشور آن را از حساب شهرداری ها برداشت می کند و این در نهایت به نفع نیست.

فرماندار مریوان همچنین با بیان اینکه باید از تمامی امکانات برای ترویج کتابخوانی استفاده شود، افزود: کتاب های صوتی ظرفیتی مناسب برای ارتقای سرانه مطالعه است و در این زمینه می توان از افرادی که علاقمند به این امر هستند کمک گرفته شود.

وی تصریح کرد: بازخوانی کتاب های ارزشمند به زبان های فارسی و کردی و نشر آن در جامعه می تواند نقش بسیار مهمی در دوستی کتاب با مردم داشته باشد.

اقبال با اشاره به اینکه تعداد اعضای خانم کتابخانه های عمومی مریوان دو برابر آقایان است، گفت: این امر بسیار جالب توجه است و نشان از توجه ویژه زنان در این شهرستان به مقوله مهم کتاب دارد.

وی با بیان اینکه جامعه آگاه را مادران آگاه هدایت می کنند، اضافه کرد: از طرف دیگر باید علل کم توجهی مردان به مسئله کتاب و کتابخوانی مشخص شود و موانع موجود در این راستا برداشته شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان نیز در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان مریوان عنوان کرد: توسعه و پیشرفت کشورها در گرو وجود جامعه ای کتاب خوان و آگاه به دست می آید.

محمد مخدومی ارزش کالای فرهنگی را در جوامع پیشرفته مهم ارزیابی کرد و گفت: کتاب از ارکان مهم در فرهنگ است و اگر افراد به سمت و سوی مطالعه سوق پیدا کنند بسیاری از مشکلات برطرف می شود.

وی با اشاره به برنامه های نهاد کتابخانه های عمومی از زمان شیوع ویروس کرونا، تصریح کرد: در این مدت این نهاد فرهنگی توجه خود را بیش از پیش به فضای مجازی معطوف کرده و خوشبختانه با استقبال خوبی از سوی علاقمندان مواجه شده است.

مخدومی از افتتاح محافل ادبی در کتابخانه های عمومی خبر داد و گفت: در این طرح از ظرفیت محفل‌های ادبی برای ساماندهی، ارتقاء و حمایت از بکارگیری فعالان ادبی در برنامه‌های کتابخانه‌ها، برگزاری دوره‌های آموزشی و کارگاهی ادبی، تولید محتوا و حوزه‌های حائز اهمیت و برگزاری همایش‌ها، نشست‌ها و محافل ادبی استفاده می شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بدهی ۷ میلیارد ریالی شهرداری مریوان به کتابخانه های عمومی، اظهر کرد: این بدهی مجموع مبالغی است که شهرداری این شهر در قالب نیم درصد از سال ۸۴ تاکنون به حساب انجمن واریز نشده است.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مریوان نیز در این جلسه عنوان کرد: در حال حاضر بالغ بر ۶ هزار و ۲۵۰ نفر در کتابخانه های عمومی مریوان عضویت دارند که از این تعداد ۴ هزار و ۲۷۰ نفر خانم و بقیه آقا هستند.

عدنان یعقوبی گفت: در سال گذشته و قبل از شیوع کرونا نزدیک به یکصد و ۳۰ هزار نقر به کتابخانه های عمومی مریوان مراجعه کرده اند و ۷۸ هزار و ۹۹۰ جلد کتاب به امانت رفته است.

وی تعداد منابع موجود در کتابخانه های عمومی شهرستان مریوان را ۸۰ هزار نسخه عنوان کرد و افزود: در سال ۹۸ در حدود ۳ هزار نسخه کتاب با موضوعات مختلف از سوی مردم و خیرین فرهنگی به کتابخانه های عمومی شهرستان اهدا شده است.

وی در پایان خواستار حمایت مسئولان از کتابخانه های عمومی شد و اضافه کرد: کتابخانه ها بهترین ظرفیت برای فرهنگ سازی در جامعه است و باید از این نهاد فرهنگی به خوبی حمایت شود.