• یکشنبه / ۲۹ تیر ۱۳۹۹ / ۰۹:۱۶
  • دسته‌بندی: انرژی
  • کد خبر: 99042921094
  • خبرنگار : 71498

اوضاع صادرات گاز چگونه است؟

اوضاع صادرات گاز چگونه است؟

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: در حال حاضر به ترکیه، عراق و نخجوان صادرات گاز داریم اما با توجه به شرایط فعلی بعید است که بازار پاکستان، هندوستان و افغانستان را بدست آوریم، البته در صنعت گاز اولویت با صادرات نیست.

حمید حسینی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه با قیمت هایی که مدنظر هندوستان و پاکستان است بعید می دانم که بتوانیم در بازار این دو کشور رقابت کنیم، اظهار کرد: این فرصت وجود داشت در افغانستان بتوانیم این فرصت را داشته باشیم اما خط لوله ای که از ترکمنستان به طرف پاکستان کشیده شده تا کنون تا هرات پیش رفته از این رو ترکمنستان درصدد است که از این خط گاز را به هرات ارسال کند.

وی افزود: در این شرایط این بازار نیز نمی تواند بازار هدف ما باشد، در بقیه کشورها همچون آذربایجان، ترکمنستان و روسیه نیز شانسی نداریم، در حال حاضر به عراق و ترکیه صادرات داریم، در پاکستان نیز فعلا بعید به نظر می رسد باتوجه به خط لوله ای که آغاز شده و تبادلی که با افغانستان دارد این بازار هدف ایران شود.

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی تصریح کرد: علاوه بر این با توجه به وضعیت اقتصادی پاکستان دارد به نظر نمی رسد که این کشور قیمت های منطقی که ایران به ترکیه صادرات دارد را بپذیرد، چراکه به هیچ وجه با قیمت های مورد انتظار پاکستان هماهنگ نیست.

حسینی با اشاره به سیاست های ایران برای کسب بازار صادرات گاز، گفت: قراردار گاز یک قرارداد بلند مدت است و کاهش قیمت ممکن است ایجاد مشکل کند، چراکه خریدار می تواند ادعا کند که گاز ایران گران فروخته می شود و باید کاهش یابد؛ اتفاقی که سال گذشته ترکیه رقم زد و با شکایت از ایران موجب کاهش قیمت ها شد.

وی افزود: به نظر می رسد که در داخل کشور با استراتژی تلفیق انرژی بتوانیم با استفاده از گاز ارزان توسعه را رقم بزنیم و صادرات جزو اولویت نباشد، می توان گاز را با سنگ آهن تلفیق و تولید فولاد کرد، در حال حاضر این کار نیز در حال انجام است، همچنین می توان گاز را تبدیل به پتروشیمی، سیمان، شیشه و برق و کالاهای دیگر کرد که ارزش افزوده بالایی نیز دارد.

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی با تاکید بر اینکه برق را به راحتی می توان به کشورهای دیگر حتی کشورهایی که حاضر نیستند از ما گاز خریداری کنند صادر کرد، گفت:  پاکستان، افغانستان، عراق و ترکیه متقاضیان برق ما هستند و این در حالی است که هزینه صادرات برق نیز بسیار کمتر از گاز است.

حسینی با بیان اینکه می توان بهینه سازی را پیشه و در قیمتی که برای ارزهای دیجیتال درنظر گرفته شده تجدید نظر کنیم و باتوجه به کاهش قیمت گاز در بازار جهانی ایران به هاب انرژی ارزهای دیجیتالی تبدیل شود و شرایطی فراهم شود که بتوانیم به طور درست از انرژی در صنعت استفاده کنیم.

وی با اشاره به اهمیت توسعه گلخانه ها در کشور، گفت: در حال حاضر حدود ۲۰ هزار هکتار گلخانه در کشور وجود دارد که مصرف کننده انرژی هستند که می توان محصول آن ها را صادر کرد و این می تواند یک نوع استفاده بهیته از انرژی باشد، لذا نباید به دنبال صادرات گاز بود.

به گفته سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی، اولین مساله در صنعت گاز رفاه مردم، تزریق به چاه های نفت برای افزایش بازدهی، استفاده در صنعت و چهارمین اولویت صادرات است، چراکه صادرات گاز همچون نفت اولویت ندارد.

انتهای پیام