• سه‌شنبه / ۲۴ تیر ۱۳۹۹ / ۲۰:۳۸
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: 99042418302
  • خبرنگار : 50012

نخستین مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد در آذربایجان شرقی افتتاح شد

نخستین مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد در آذربایجان شرقی افتتاح شد

ایسنا/آذربایجان شرقی نخستین مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد مبتنی بر تدوام درمان در آذربایجان شرقی به صورت ویدئوکنفرانسی با حضور رئیس بهزیستی کشور افتتاح شد.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی روز سه شنبه در مراسم افتتاح این مرکز، با بیان این‌که ششمین مرکز جامع درمان اعتیاد در سطح کشور به صورت پایلوت در استان به بهره برداری رسید، اظهار کرد: بهزیستی استان دارای ۱۷۰۰ مرکز بوده که در این مراکز برای ۱۴ هزار نفر اشتغال زایی شده است. برهمین اساس ۹۹ درصد فعالیت‌های بهزیستی در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی به بخش غیردولتی واگذار شده است.

فرگل صحاف افزود: سازمان بهزیستی دارای ۱۸۰ عنوان فعالیت است که تمامی این فعالیت‌ها نشان‌دهنده‌ی تنوع ایجاد مراکز مختلف است. همچنین ۷۵ مرکز درمان اعتیاد در استان وجود دارد که به صورت شبانه و روزانه به ۲۵ هزار نفر خدمات درمانی ارائه می‌دهند.

وی با اشاره به راه‌اندازی مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد، گفت: یکی از ویژگی‌های این مرکز سم زدایی، بازتوانی و اشتغال‌زایی پایدار افراد درگیر با اعتیاد است و افراد می‌توانند مهارت‌های لازم را در طول یکسال برای اشغال پایدار در این مرکز کسب کنند؛ همچنین با بازتوانی تسهیلاتی از سوی بهزیستی استان دریافت کنند.

وی ادامه داد: این‌ مرکز، اولین مرکزی است که از روش‌های سنتی و قدیمی خارج شده و نسبت به  هر فرد، درمان خاصی در آن تعریف شده است.

ناصر حسن زاده-رئیس این مرکز در حاشیه افتتاح نخستین مرکز جامع درمان و بازتوانی مبتنی بر تداوم درمان، با بیان این‌که مجموع اعتبار هزینه شده برای خرید تجهیزات و ساخت و ساز این مرکز 20 میلیارد ریال بوده است، گفت: مساحت این مرکز نزدیک به سه هزار متر مربع بوده و دارای سه کارگاه اشتغال زایی مستقل است که فاز اول یکی از کارگاه‌های آن امروز به بهره برداری می‌رسد و در آن حدود ۳۰ نفر به شغل پایدار می‌رسند.

وی افزود: این‌ مرکز درمانی شامل بخش‌های مختلف از جمله بخش‌های سم زدایی، آموزش، اقامتی و تفریحی بوده که زنجیروار به یکدیگر وصل هستند و افراد به طور کامل دوره‌ی درمان را در این مرکز خواهند گذراند. در سایر مراکز مدت زمان دوره‌ی درمان، ۲۱ الی یک ماهه بوده، اما در این مرکز زمان بندی یکساله برای درمان درنظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: افراد می‌توانند در این مرکز چهار ماه اقامت شبانه روزی دائم داشته باشند و بعد از ترخیص نیز می‌توانند جهت دریافت خدمات به طور هفته‌ای مراجعه کنند.

حسن زاده با اشاره به اشتغال زایی افراد پاک شده از موادمخدر این مرکز پس از تکمیل دوره درمان، گفت: این‌ مرکز دارای سه کارگاه درب و پنجره سازی، تولید تجهیزات تعمیرگاهی خودرو و کارگاه خشک کردن میوه به صورت چیپس برای توانمندسازی افراد است.

وی، ارائه‌ی آموزش‌های کارگاهی و تخصصی، مهارت‌های زندگی و حرفه آموزی را از جمله اهداف اصلی این مرکز برای توانمند سازی و بازگرداندن افراد درگیر اعتیاد به بطن جامعه عنوان کرد.

وی افزود: هدف اصلی این مرکز ورود به بخش درمان بوده و بیمارانی که در این‌مرکز بستری می‌شوند، صرفا سم زدایی اولیه یا بستری کوتاه مدت نمی‌شوند. معتقدیم بیمار بعد از بهبودی نسبی بیش از قبل نیاز به مراقبت دارد.

رئیس مرکز جامع درمان اعتیاد گفت: متاسفانه بسیاری از بیماران از نظر ارتباط با خانواده و جامعه مشکلات بسیاری دارند، از این رو هدف این مرکز بستری بلند مدت و پیگیری وضعیت سلامت بیماران حتی پس از ترخیص است.

وی افزود: علاوه بر بیمار، رابطه‌ی تنگاتنگی با خانواده‌ی آن‌ها برای بهبود روابط با بیمار خواهیم داشت تا با کمک خانواده به ایجاد کسب و کارهای مستقل و حرفه آموزی در این مرکز اقدام کرده و تلاش‌هایمان منجر به اشتغال‌زایی برای افراد شود.

انتهای پیام