• دوشنبه / ۲۳ تیر ۱۳۹۹ / ۱۲:۵۱
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 99042317053
  • خبرنگار : 71402

افت ترامپ، افزایش اعتماد دموکرات‌ها و "تغییر تکتونیک در چشم‌انداز سیاسی" آتی آمریکا

افت ترامپ، افزایش اعتماد دموکرات‌ها و "تغییر تکتونیک در چشم‌انداز سیاسی" آتی آمریکا
سنای آمریکا

مدیریت ترامپ در بحران‌های تابستان امسال، موجب ایجاد وضعیتی شده است که دموکرات‌ها از آن به عنوان "تغییر تکتونیک در چشم‌انداز سیاسی" یاد می‌کنند و رهبران حزبی به طور ناگهان هم از پس گرفتن کاخ سفید صحبت به میان می‌آورند و هم پس گرفتن دوباره کنترل سنا و همچنین توسعه اکثریت خودشان در مجلس نمایندگان آمریکا.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه واشنگتن پست، برتری‌های ترامپ از بهار به طور پیوسته از بین رفته است، به طوری که رئیس‌جمهوری آمریکا اکنون در هر نظرسنجی عمومی در سطح کشوری و در ایالت‌های کلیدی پس از جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها قرار دارد و همچنین از این معاون رئیس‌جمهوری سابق در جمع‌آوری کمک‌های مالی برای ماه مه و ژوئن عقب‌تر است.

رئیس‌جمهوری آمریکا و مشاورانش اما اصرار دارند که طبق داده‌های داخلی مبارزات انتخاباتی خودشان این مسابقه رقابتی‌تر است. آن‌ها می‌گویند "در نظرسنجی‌های واقعی، ما بسیار خوب عمل می‌کنیم" و او می‌تواند در هفته‌های آینده با پیام منضبط و حمله بی‌رحمانه و مداوم به شخصیت، ایدئولوژی و قدرت ذهنی بایدن پیشرفت داشته باشد.

با این حال، ترامپ هرگز نظم و انضباط زیادی نشان نداده است و امسال بارها و بارها تلاش‌های کارزار انتخاباتی خودش را با کشمکش‌هایی به ظاهر خود-تخریبی به مانع رسانده است. ترامپ جمعه شب با تصمیم به عفو راجر استون، مشاور سابق و یار دیرینه خود منتقدان را تحریک کرد و حتی سناتور میت رامنی جمهوری‌خواه هم آن را "فساد بی‌سابقه و تاریخی" نامید.

با توجه به تداوم پاندمی ویروس کرونا در سراسر این کشور، جو بایدن از موضع برتر برخوردار است. با این حال مشاوران کمپین او معتقدند که هنوز هیچ چیز تضمین شده نیست و آن‌ها احتیاط به خرج می‌دهند تا رای هیچ ایالتی را بدیهی تصور نکنند.

عوامل دموکرات و جمهوری‌خواه به طور فزاینده‌ای ترامپ را به عنوان سرعت‌گیر نامزدهای حزب جمهوری‌خواه در بسیاری از نبردهای مهم مجلس سنا و نمایندگان، به‌ویژه در مناطق حومه شهر می‌بینند؛ جایی که نظرسنجی‌ها و داده‌ها از کاهش میزان حمایت‌ها از او حکایت دارند.

رای‌دهندگان ناراضی از مدیریت ترامپ در پاندمی کرونا و جنبش نابرابری نژادی، همانطور که نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد، به میزان آراء دموکرات‌ها افزوده است. برخی از نامزدهای دموکرات در کنتاکی، کارولینای شمالی و دیگر پایگاه‌های قدرت جمهوری‌خواهان در روزهای اخیر از جمع‌آوری شگفت‌آور منابع مالی خبر دادند و رهبران حزبی آن را نشانه‌ای از احتمال گسترش پایگاه‌هایشان می‌بینند.

چارلز شومر، از سناتورهای دموکرات و رهبر اقلیت سنا در مصاحبه‌ای گفت: این ایده در ذهن ماست. شما هم آن را احساس می‌کنید؛ اهمیت پس گرفتن سنا، اهمیت به حرکت درآوردن دوباره کشور، اهمیت توجه به طبقه متوسط. ما به کسب سه یا چهار کرسی دیگر که دموکرات‌ها برای به دست گرفتن مجلس سنا برای اولین بار طی شش سال گذشته به آن نیاز دارند، حس خوبی داریم.

نانسی پلوسی دموکرات، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در مصاحبه‌ای گفت اگر انتخابات امروز برگزار شود، دموکرات‌ها کرسی‌ها را به دست می‌گیرند و اکثریت خودشان را گسترش می‌دهند. با این حال پلوسی نسبت به محبوبیت ترامپ در حوزه‌هایی که به لحاظ سنتی در کنترل جمهوری‌خواهان بوده و دموکرات‌ها در انتخابات میان دوره ۲۰۱۸ به دست آوردند، هشدار داد.

تری مک‌آلیف، فرماندار سابق ایالت ویرجینیا و رئیس سابق کمیته ملی دموکراتیک هم گفت: یک سونامی در حال آمدن است. اگر این شخص (ترامپ) عملکرد سریعی در قبال پاندمی کرونا می‌داشت و رهبری می‌کرد، شکست‌ناپذیر می‌شد. اما هر فرصتی که او داشت تا بایستد و رهبری کند، چه در زمان اعتراضات شارلوتزویل یا موارد دیگر، او هر بار ناکام مانده است.  

انتهای پیام