• سه‌شنبه / ۱۷ تیر ۱۳۹۹ / ۱۶:۱۰
  • دسته‌بندی: خراسان شمالی
  • کد خبر: 99041713016
  • خبرنگار : 50046

یک مسئول خبر داد:

رقابت ناپذیری قیمت برنج با سایر محصولات کشاورزی در خراسان شمالی از علل تمایل به کشت آن

رقابت ناپذیری قیمت برنج با سایر محصولات کشاورزی در خراسان شمالی از علل تمایل به کشت آن

ایسنا/خراسان شمالی رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی از پیش بینی حدود 900 هکتار برنج در این استان در سال جاری خبر داد.

عبدالله یوسفی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه این سازمان هیچ گونه خدماتی را به برنج کاران استان از بذر گرفته تا کود و ... برای مدیریت مصرف آب ارائه نمی دهد، گفت: اما شرایط بارندگی طی امسال و سال گذشته موجب شده تا برنج کاران با وجود نبود خدمات اقدام به کشت این محصول کنند.

وی افزود: از سوی دیگر به لحاظ بازار فروش و قیمت فروش هیچ محصولی در این استان قابل رقابت با برنج نیست در نتیجه در مکان هایی که منابع آب مناسب وجود دارد، برنج کاران اقدام به کشت این محصول می کنند.

یوسفی ادامه داد: خبرهایی در ارتباط با ابلاغ و الزام اجرای الگوی کشت از پاییز امسال از وزارت کشاورزی اجرا شده است و در صورت ابلاغ الگوی کشت ما می توانیم کشاورزان را ملزم کنیم تا این محصول را کشت نکنند و حتی در صورت کشت با آن ها برخورد قضایی نیز صورت گیرد.

وی اظهارکرد: در مناطق زه آب پیش بینی می شود تا 500 هکتار از اراضی کشاورزی زیر کشت برنج رود و این سازمان می تواند کشت 400 تا 500 هکتار از این محصول را مدیریت کند.

واسطه معاون بهره برداری و حفاظت شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی در ادامه تصریح کرد: طی بررسی های صورت گرفته برنج در 38 روستای این استان در یک هزار و 319 قطعه و در مساحت 968 هکتار طی سال گذشته کشت شده است.

وی توضیح داد: با توجه به بارندگی های صورت گرفته در سال جاری پیش بینی های این شرکت برای کشت برنج بیش از 968 هکتار است.

واسطه تاکیدکرد: تعرفه های آب و برق برای تولیدکنندگان برنج افزایش یافته است و این امر از سوی وزارت نیرو نیز به این شرکت و شرکت برق ابلاغ شده است.

وی خاظرنشان کرد: باید کشت برنج در مناطقی که با کمبود آب مواجه هستند انجام شود.

به گفته این مقام مسئول در مناطق باباامان، قاضی، بیار و کریک کشت برنج انجام می شود اما این مناطق با تنش آبی مواجه هستند .

انتهای پیام