• سه‌شنبه / ۱۷ تیر ۱۳۹۹ / ۱۵:۰۱
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 99041712917
  • خبرنگار : 30054

آشنایی با ساز تنبک و عوامل موثر در قیمت آن

آشنایی با ساز تنبک و عوامل موثر در قیمت آن

از معروف‌ترین سازهای کوبه‌ای اصیل ایرانی، تنبک است.

به گزارش ایسنا، بنابراعلام دلشاد موزیک، پیشینه تنبک به قبل از اسلام بر می‌گردد و اعتقاد بر این است که از اولین سازهایی است که توسط انسان ساخته شده است. در گذشته از ضرب و طبل وسایلی چون شبیه به آن، برای دور کردن حیوانات وحشی و در امان بودن از حمله آن‌ها استفاده می‌کردند.

تنبک از غرب ایران برخاسته است؛ ولی در طی سال‌های اخیر سازهای کوبه‌ای و ضرب نماد شهرهای جنوب ایران و از سازهای اصلی و نشان دهنده فرهنگ این منطقه است. ساز تمبک شبیه یک جام بزرگ است؛ که شامل: پوست تنبک، دهانه بزرگ، تنه، پا، گلویی یا نفیر و دهانه کوچک است. در گذشته تنبک‌ها از فلز و سفال و چوب به صورت ترکیبی ساخته می‌شده است؛ ولی الان تنبک فقط از چوب درست می‌شود.

چوبی که برای ساخت ضرب استفاده می‌شود نباید تکه تکه باشد و هرچه یکدست‌تر و سالم باشد کیفیت تنبک بهتر است، برای همین معمولاً چوب درخت گردو یا توت استفاده می‌شود. پوستی که روی تنبک کشیده می‌شود باید صاف و سالم باشد و به خوبی روی دهانه بزرگ قرار بگیرد تا شل یا خیلی سفت نباشد؛ که عموماً هم از پوست شتر، گاو یا بز برای این کار استفاده می‌کنند.

پهن و نازک بودن پوست روی صدای تنبک تأثیر می‌گذارد؛ معمولا در کنسرت‌های بزرگ از تنبک‌های بزرگ با پوست ضخیم و در تک نوازی‌ها از تنبک کوچک با پوست نازکتر استفاده می‌شود. معروف‌ترین و بهترین تنبک‌ها در شیراز و به دست زنان عشایر ساخته می‌شود.

ساز تنبک چه ویژگی‌هایی دارد؟

تنبک از معدود سازهایی است که برای نواختن آن مجبور به استفاده از هر دو دست و همه‌ی ده انگشت خود هستید. به همین خاطر تنبک به قدرت و عضله‌های قوی دستان احتیاج دارد.

بر خلاف سازهای دیگر برای نواختن تنبک از نت‌های مرسوم موسیقی استفاده نمی‌شود و تنبک نوازان زبان یادگیری مختص خودشان را دارند.

برای یادگیری تنبک هیچ محدودیت سنی وجود ندارد؛ به همین خاطر در سایزهای مختلف ساخته می‌شود و هر فردی می‌تواند با علاقه و تمرین در نوازندگی این ساز پیشرفت کند.

تنبک به تنهایی یک ساز کامل است و در سال‌های اخیر تکنیک‌های نوازندگی آن افزایش پیدا کرده و پیشرفت چشمگیری داشته است. گاهی از بدنه این ساز برای نواختن استفاده می‌شود و به خاطر اینکه تمام انگشتان را به کار می‌گیرند، تکنیک‌های خاص و پیچیده‌ای به آن اضافه شده است.

به این صورت که برای تولید صدا از روش‌ها مختلفی مثل؛ خراش دادن، ضربه زدن و مالش دادن استفاده می‌شود. که هر کدام از این‌ها تکنیک‌های خاص خودشان را دارند که یادگیری آن‌ها نیاز به زمان و تمرین زیاد دارد.

چگونه یادگیری تنبک را شروع کنیم؟

به دلیل این که تنبک یک ساز کوبه‌ای و ریتمیک است؛ برای شناخت و یادگیری ریتم و ضرب، بهترین ساز است. با یادگیری تنبک، آموزش سازهای دیگر برایتان خیلی راحت می‌شود، چون گوش شما ریتم و آهنگ را می‌شناسد.

برای یادگیری تنبک متدها و روش‌ها و منایع آموزشی متعددی وجود دارد.

اگر شما مبتدی هستید و قصد دارید به صورت اصولی و از پایه تنبک نوازی را یاد بگیرید؛ شناخت مبانی موسیقی و در ابتدا یادگیری به صورت تئوری پیشنهاد می‌شود. با این کار شما نت‌ها و وزن‌های موسیقی را از پایه فرا می‌گیرید.

از همان ابتدا داشتن استاد خوب برای یادگیری و رفع اشکالات، می‌تواند شما را به سمت حرفه‌ای شدن سوق بدهد و باعث می‌شود که در بین راه از ادامه یادگیری خسته و دلسرد نشوید.

با همه این‌ها باید گفت که تمرین، تمرین، تمرین راز موفقیت در خوش نوازی است؛ با تمرین زیاد است که شما یاد می‌گیرید.

در کنار کلاس و تمرین، گوش دادن مدام به تنبک نوازی‌ها و گروه‌های تنبک نوازی، گوش شما را با صدای این ساز آشنا می‌کند و یادگیری برایتان راحت‌ و سریع‌تر می‌شود.

اگر آشنایی اجمالی با ساز تنبک دارید یا اگر می‌خواهید خودآموز تنبک نوازی را یاد بگیرید و نیاز به آموزش پایه و اصولی ندارید؛ ویدئوهای آموزشی و کتاب‌های زیادی برای یادگیری وجود دارد که می‌توانید با آن‌ها تمرین کنید.

قیمت خرید یک تنبک خوب چقدر است؟

از ویژگی‌ها و مزیت‌های تنبک این است که شما برای شروع یادگیری و در مراحل ابتدایی نیاز به صرف هزینه خیلی زیادی ندارید.

معمولاً قیمت تنبک‌ از ۵۰۰ تومان شروع می‌شود و تا ۶ میلیون تومان هم بالا می‌رود. شما می‌توانید حتی با بودجه کمتر یک تنبک دست دوم بخرید. البته که تنبک‌های بسیار گران هم وجود دارد که ساخته دست هنرمندان معروف و به نام و تهیه شده از مواد اولیه اعلا و درجه یک است؛ که در ابتدای یادگیری، شما نیازی به خرید تنبک گران ندارید.

موسیقی غذای روح آدمی است و همه ما تجربه گرفتن احساس خوب از گوش دادن به موسیقی و آشنایی با فواید ساز و آواز را داریم، حال به این فکر کنید که خودتان یک قطعه موسیقی را با دستانتان خلق کنید؛ قطعاً لذت و آرامشی فراتر به ما منتقل می‌شود. چون موسیقی خوب و دلنواز بهترین محرک احساسات انسان است؛ به طوری که حتی برای درمان بیماری‌ها از اثرات موسیقی استفاده می‌شود.

تنبک از سازهایی است که اگر علاقه به یادگیری و نواختن آن دارید؛ هیچ بهانه‌ای برای شروع نکردنش ندارید، کافی است که ابتدا با خرید تمبک با کیفیت از یک فروشگاه معتبر، هر روز تمرین کنید و از ریتم و حس خوب این ساز لذت ببرید. مطمئن باشید هیچ گاه پشیمان نمی‌شوید؛ به امتحانش می‌ارزد!

انتهای رپرتاژ آگهی