• سه‌شنبه / ۱۷ تیر ۱۳۹۹ / ۱۱:۴۷
  • دسته‌بندی: زنجان
  • کد خبر: 99041712604
  • خبرنگار : 50165

تالوار چشم‌انتظار تخصیص اعتبار برای پایان

تالوار چشم‌انتظار تخصیص اعتبار برای پایان

ایسنا/زنجان مدیرعامل شرک آب‌منطقه‌ای زنجان گفت: برای پایان کارهای باقی مانده سد تالوار حدود ۱۲۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

اسماعیل افشاری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه سد تالوار در سال ۱۳۹۲ آبگیری شده است، اظهار کرد: برای پایان کارهای باقی مانده این پروژه مهم، حدود ۱۲۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که در صورت تخصیص ۵۰ درصد این اعتبار نیز، این شرکت می‌تواند برای اواخر امسال یا اوایل سال آینده، طرح را به اتمام برساند.

وی، با اشاره به پشت سر گذاشتن هفته صرفه‌جویی در مصرف آب و برق و تقارن آن با بحث ویروس کرونا، افزود: مصرف حدود ۲۰ ثانیه‌ای هر فرد برای شست‌وشوی دست‌ها برای زدودن این ویروس، می‌تواند آب چند ساله را از منابع آب زیرزمینی بیرون بکشد و در این میان از هم استانی‌ها انتظار داریم در این ایام، در خلال این شست‌وشو آب را بسته و پس از پایان این روند، دست‌ها را بشویند.

این مسئول ادامه داد: کشاورزان و بهره‌برداران باید به نتیجه برسند که این آب متعلق به خودشان است و با  استفاده از روش‌های نوین آبیاری و تغییر الگوی کشت و کاشت محصولات کم آب‌بر در مزارع ضمن افزایش بهره‌وری، برای درازمدت آب پایداری را برای استان محقق کند.

افشاری با اشاره به وضعیت آب سدهای استان، اظهار کرد: ۷۵ درصد سد تهم پر است و سد گلابر امسال آورد خوبی داشته و حدود ۷۲ درصد حجم آن پر شده و سد کینه‌ورس نیز چون بهره‌برداری آن برای آب شرب تازه شروع شده، در آستانه سرریز شدن است.

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای زنجان با اشاره به سد تالوار یادآور شد: ۲۵ درصد این سد پر است و نسبت به سال قبل که ۲۷ درصد بود، حدود ۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد. منابع آب سد تهم برای تامین آب آشامیدنی شهری زنجان، محیط‌زیست و بخش کشاورزی منطقه مورد استفاده قرار می‌گیرد که باید نسبت به ورودی و خروجی این سد توجه جدی صورت گیرد.

انتهای پیام