• سه‌شنبه / ۱۷ تیر ۱۳۹۹ / ۰۸:۴۲
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 99041712361
  • منبع : یورو نیوز

ماکرون اعضای هیات دولت جدید فرانسه را برای ۲ سال پایانی قدرت معرفی کرد

ماکرون اعضای هیات دولت جدید فرانسه را برای ۲ سال پایانی قدرت معرفی کرد

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه وزرای دولت جدید این کشور را معرفی کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از یورو نیوز، رئیس جمهوری فرانسه روز جمعه گذشته با پذیرش استعفای ادوار فیلیپ، نخست وزیر این کشور، ژان کاستکس را به عنوان رئیس دولت جدید معرفی کرده بود. یکی از مهمترین تغییرات در میان وزرای دولت فرانسه انتصاب ژرار دارمنن، یکی از نزدیکان نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری پیشین به عنوان وزیر کشور جدید است. ژرار دارمنن که در دولت ادوار فیلیپ وزیر بودجه بود جانشین کریستوف کستنر، از متحدان نزدیک امانوئل ماکرون شده است.

کریستوف کستنر طی هفته های گذشته به علت نرمش در برابر معترضان به برخوردهای خشونت آمیز پلیس از سوی اتحادیه های کارکنان پلیس مورد انتقاد قرار گرفته بود.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه و فلورانس پارلی، وزیر نیروهای مسلح (دفاع) در دولت جدید در سمت خود ابقا شده‌اند. برنو لومر، وزیر اقتصاد نیز در کابینه جدید مقام خود را حفظ کرده است. در مقابل نیکول بلوبه، وزیر دادگستری مانند کریستوف کستنر در دولت ژان کاستکس حضور ندارد.

اریک دوپون مورتی، یکی از سرشناس ترین وکلای دعاوی فرانسه در کابینه جدید عهده دار مقام وزارت دادگستری شده است. به دنبال درخشش سبزها در انتخابات محلی اخیر فرانسه گمانه زنی های زیادی در مورد وزیر محیط زیست در دولت جدید مطرح شده بود. رئیس جمهوری فرانسه در دولت جدید باربارا پومپیلی، یکی از اعضای سابق حزب سبزها را به عنوان وزیر جدید محیط زیست معرفی کرده است.

ژان کاستکس، نخست وزیر جدید فرانسه کیست؟

رئیس‌جمهوری فرانسه در سال ۲۰۱۷ میلادی با شعار «نه چپ و نه راست» و آغاز فصل جدیدی از سیاست ورزی در این کشور به قدرت رسید. این در حالی است که در دولت جدید فرانسه بسیاری از چهره های راستگرا و نزدیکان نیکولا سارکوزی و فرانسوا فیون، رقیب راستگرای امانوئل ماکرون در انتخابات ریاست جمهوری به وزارت رسیده‌اند.

بیش از نیمی از اعضای هیات وزیران جدید فرانسه را زنان تشکیل می دهند. اولین جلسه هیات دولت جدید فرانسه قرار است سه شنبه بعدازظهر برگزار شود. ژان کاستکس نیز قرار است هفته آینده با سخنرانی در مجلس ملی فرانسه با اعلام برنامه های دولت خود از نمایندگان درخواست رای اعتماد کند. «جمهوری به پیش»، حزب امانوئل ماکرون به همراه متحدان خود اکثریت کرسی های مجلس ملی را در اختیار دارد.

دوره ریاست جمهوری امانوئل ماکرون و مجلس ملی سال ۲۰۲۲ به پایان می رسد و دولت جدید فرانسه طی دو سال آینده برنامه های رئیس جمهوری این کشور را اجرا خواهد کرد. امانوئل ماکرون قرار است بزودی برنامه های دولت برای دو سال آینده، به ویژه تدابیر دولت برای مقابله با تبعات اقتصادی بحران شیوع ویروس جدید کرونا را اعلام کند.

انتهای پیام