• یکشنبه / ۱۵ تیر ۱۳۹۹ / ۱۱:۵۷
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 99041510931
  • خبرنگار : 71234

بررسی مسائل حوزه صنعت در مجلس

رضایی: حال مردم خوب نیست

رضایی: حال مردم خوب نیست

نماینده کنگاور در مجلس شورای اسلامی گفت که به بازار بروید و ببینید مردم چه می گویند. داد مردم درآمده است. یک سال به پایان دولت مانده اما همه چیز رها شده و حال مردم خوب نیست.

به گزارش ایسنا، علی رضایی در جلسه  علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی وبعد از گزارش سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به اینکه برای کالاهای اساسی نظیر گوشت و مرغ ارز دولتی با قیمت ۴۲۰۰ تومان اختصاص یافته و مدام مطرح می شود که ذخایر کافی در این حوزه وجود داشته و حتی در ماه های گذشته بحث امحای جوجه های یک روزه مطرح شد، این سوال پیش می آید که علت افزایش سرسام آور قیمت ها چیست؟براساس آمارها در سال های گذشته رشد اقتصادی بدون نفت تقریباً صفر بوده و صادرات غیرنفتی به لحاظ ارزشی معادل صفر بوده برنامه دولت برای حمایت از تولید و صادرات غیرنفتی دارید؟

وی افزود: وزیر خارجه در سخنان امروز خود در مجلس گفت که روابط بسیار خوبی با همسایگان و کشورهایی مثل چین و روسیه برقرار شده، از طرفی مطرح کرد که در برجام سر آمریکا را کلاه گذاشتیم و در گذشته نیز گفته بود که تحریم های سازمان ملل برداشته شده و از ذیل فصل ۷ منشور خارج شده ایم. تمام این موارد نشان می دهد که دلیل افزایش بی سابقه نرخ ارز و گرانی، ناشی از سیاست های داخلی و اقتصادی است.

وی با طرح این پرسش که چرا قیمت ارز و گرانی ها مدیریت نمی شود؟ گفت: در شرایط کنونی قیمت مرغ از ۸ هزار تومان به ۱۸ هزار تومان، برنج از ۱۷ هزار تومان به ۳۰ هزار تومان، قیمت خودرو از ۲۰ میلیون به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یافته و شاهد گرانی قیمت در بازارهایی مانند مصالح، آهن، فولاد، سیمان، روغن، کود، سم، مسکن، نهاده های دامی و کشاورزی هستیم. ایران جزو ۱۰ کشور اول دنیا از نظر ذخایر معدنی است، ولی سهم صادرات مواد معدنی از تولید ناخالص داخلی، بسیار اندک است. مهم نیست چه کسی وزیر می شود. وزیر برکنار شد که وضع بهتر شود، اما این مسئله محقق نشد! در شرایط کنونی اگر نگوییم سرمایه اجتماعی را در کشور از دست داده ایم، باید بگوییم که موجب بدبینی آنها شده ایم.

رضایی در پایان اظهار کرد: آقای وزیر به بازار بروید و ببینید مردم چه می گویند. داد مردم درآمده است و شما هر روز جلسه می گذارید. یک سال به پایان دولت مانده اما همه چیز رها شده و حال مردم خوب نیست.

انتهای پیام