• پنجشنبه / ۱۲ تیر ۱۳۹۹ / ۱۳:۳۰
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: 99041209231
  • خبرنگار : 50031

بهره‌برداری از ۶ نیروگاه خورشیدی در استان فارس

بهره‌برداری از ۶ نیروگاه خورشیدی در استان فارس

ایسنا/فارس رئیس جمهور در نهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، ۶ نیروگاه خورشیدی در استان فارس را به طور هم‌زمان و از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح کرد.

پیش از ظهر پنجشنبه ۱۲ تیر نیروگاه‌های خورشیدی ۱۰ مگاواتی لارستان، ۱۰ مگاواتی دارندگان، ۵۰۰ کیلوواتی اقلید، ۲ مگاواتی ترکان، ۱۰ مگاواتی لامرد و نیروگاه خورشیدی ۵۰۰ کیلوواتی شهرک صنعتی نی‌ریز، با ارئه گزارش "محمد ساتکین" معاون وزیر و رئیس سازمان انرژی‌­های تجدید­پذیر و بهره‌­وری انرژی برق (ساتبا) از محل پروژه به رئیس‌جمهور و وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید.

احداث این پروژه‌ها که عملیات اجرایی همگی آنها در سال ۹۷ آغاز شده به ترتیب ۸۰، ۸۰، ۴، ۱۶، ۸۰ و ۴ میلیارد تومان با استفاده از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی هزینه در برداشته است. این پروژه‌ها در مجموع برای ۶۲ نفر به‌طور مستقیم و ۲۹۵ نفر دیگر اشتغال ایجاد کرده‌اند.

نیروگاه‌های خورشیدی ۱۰ مگاواتی لارستان و ۱۰ مگاواتی دارندگان هر دو با هدف صرفه‌جویی در مصرف سوخت سالانه هر کدام معادل ۵.۷ میلیون مترمکعب گاز طبیعی و صرفه‌جویی در مصرف آب در سال معادل ۸۴ مترمکعب اجرا شده‌اند که با این پروژه‌ها از انتشار گاز دی‌اکسید کربن در سال به میزان ۶۸ تن جلوگیری می‌شود.

نیروگاه خورشیدی ۵۰۰ کیلوواتی اقلید هم با هدف صرفه‌جویی در مصرف سوخت در سال معادل ۰.۳ میلیون مترمکعب گاز طبیعی و صرفه‌جویی در مصرف آب در سال معادل ۴۲۶ مترمکعب اجرا شده که از انتشار گاز دی‌اکسید کربن در سال به میزان ۷۳۳ تن جلوگیری می‌کند.

همچنین نیروگاه خورشیدی ۲ مگاواتی ترکان با هدف صرفه‌جویی در مصرف سوخت در سال به میزان یک میلیون مترمکعب گاز طبیعی و صرفه‌جویی در مصرف آب سالانه به حجم ۸۷۴ مترمکعب اجرا شده و اجرای آن منجر به عدم انتشار گاز دی‌اکسید کربن در سال به میزان ۲۷۴۲ تن می‌شود.

نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی لامرد نیز با هدف صرفه‌جویی در مصرف سوخت در سال به میزان ۵.۷ میلیون مترمکعب گاز طبیعی و صرفه‌جویی در مصرف آب در سال به میزان ۴۳۷۲ مترمکعب و برای عدم انتشار گاز دی‌اکسید کربن در سال به میزان ۱۳ هزار و ۷۱۱ تن اجرا شده است.

این گزارش حاکی است، نیروگاه خورشیدی ۵۰۰ کیلوواتی شهرک صنعتی نی‌ریز با هدف صرفه‌جویی در مصرف سوخت در سال به میزان ۰.۳ میلیون مترمکعب گاز طبیعی و صرفه‌جویی در مصرف آب در سال به میزان ۲۴۵ مترمکعب اجرا شده و با این کار از انتشار گاز دی‌اکسید کربن در سال به میزان ۷۷۳ تن جلوگیری می‌شود.

انتهای پیام