• سه‌شنبه / ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ / ۱۶:۳۹
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 99031308316
  • خبرنگار : 71415

هشدار انگلیس به چین درباره هنگ کنگ: از لبه پرتگاه عقب برو!

هشدار انگلیس به چین درباره هنگ کنگ: از لبه پرتگاه عقب برو!

انگلیس امروز (سه شنبه) از چین خواست طرحش برای اعمال قوانین امنیت ملی جدید بر هنگ کنگ که به گفته این کشور به نقض تعهدات بین المللی پکن در قبال توافق مربوط به اجرای اصل "یک کشور، دو نظام" منجر می شود را کنار بگذارد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، دومینیک راب، وزیر امور خارجه انگلیس به پارلمان کشورش تصریح کرد:برای اینکه بسیار واضح و مشخص درباره این موضوع صحبت کنیم، باید گفت که اعمال قوانین امنیت ملی بر هنگ کنگ آن هم از طریق دولت پکن و نه نهادهای متعلق به خود هنگ کنگ در تعارض مستقیم با بند ۲۳ قانون اساسی خود چین است.

او در ادامه اظهاراتش عنوان کرد: این اقدام همچنین در تعارض کامل با وظایف بین‌المللی است که چین تحت اعلامیه مشترک مربوط به هنگ کنگ آزادانه پذیرفته است.

وی افزود: چین همچنان زمان دارد تا در این اقدامش تجدید نظر کند و همچنان فرصت دارد تا از لبه پرتگاه عقب نشینی کرده و به خودمختاری هنگ کنگ احترام گذاشته و قوانین بین‌المللی مربوط به خودش را رعایت کند.

دومینیک راب هشدار داد: اگر چین همچنان به مسیر فعلی ادامه داده و دست به تصویب این قوانین امنیت ملی بزند، ما پاسخ های بیشتر خود را در ضمن همکاری با شرکای بین المللی و دیگران در نظر خواهیم گرفت.

انتهای پیام