• شنبه / ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۱:۰۲
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: 99022719032
  • خبرنگار : 50061

مدیرکل اوقاف قزوین:

وقف فناوری‌های نوین نیازمند ورود متخصصین است

وقف فناوری‌های نوین نیازمند ورود متخصصین است

ایسنا/قزوین مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین گفت: وقف در تمامی عرصه‌ها شکل می‌گیرد و فناوری‌های نوین هم حوزه جدیدی است که واقفین می‌توانند به آن ورود پیدا کنند. در سال‌جاری با عنوان «جهش تولید» و سال گذشته با عنوان «رونق تولید» تلاش کردیم تا از استارت‌آپ‌ها و فناوری‌های نوین امروزی حمایت کنیم.

حجت‌الاسلام مجیدی، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در کشور و البته در استان قزوین از گذشته تا به امروز بیشترین موقوفات با نیات اهل بیت(ع) و حضرت سیدالشهدا(ع) وقف شده‌اند اما از آنجایی که رهبر معظم انقلاب بارها تأکید داشته‌اند که باید موقوفات را به سمت نیات و نیازمندی‌های جامعه سوق دهیم، در چند سال اخیر موقوفات جدیدی با عناوین قرآن، اهل بیت(ع)، ازدواج، اشتغال، درمان، فناوری‌‎های نوین و حتی سیاست شکل گرفته است.

این مسئول با اشاره به اینکه وقف مانند سایر بخش‌ها برای فناوری‌های نوین نیز می‌تواند شکل بگیرد، تصریح کرد: وقف در تمامی عرصه‌ها شکل می‌گیرد و فناوری‌های نوین هم حوزه جدیدی است که واقفین می‌توانند به آن ورود پیدا کنند؛ برای مثال چند سال پیش بانویی از استان گلستان موقوفه‌ای را برای انرژی هسته‌ای ایجاد کرد تا با درآمد آن از انرژی هسته‌ای حمایت شود.

وی با اشاره به اینکه وقف در حوزه فناوری‌های نوین نیازمند ورود متخصصین این بخش است، تشریح کرد: ما مروج وقف در کشور هستیم اما اینکه وقف به سمت چه بخش و حرفه‌ای سوق داده شود به حضور مشاورین متخصص نیاز دارد؛ کارشناس فناوری‌های نوین باید بگوید که این فناوری چه خدماتی به مردم و جامعه ارائه خواهد کرد.

ورود اوقاف قزوین به فناوری‌های نوین

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین تصریح کرد: در سال‌جاری با عنوان «جهش تولید» و سال گذشته با عنوان «رونق تولید» تلاش کردیم تا از استارت‌آپ‌ها و فناوری‌های نوین امروزی حمایت کنیم. موقوفاتی که در اختیار مجموعه اوقاف استان قرار دارد موقوفات منفعتی است یعنی موقوفاتی که دارای درآمد است تا به وسیله آن نیت واقف را اجرا کنیم، در این موقوفات منعی برای سرمایه‌گذاری در بحث فناوری‌های نوین وجود ندارد.

وی اعلام کرد: سال گذشته اولین قرارداد پروژه احداث باغ انگور با ارقام اصلاح شده (کشت بافت) با معرفی پارک علم و فناوری قزوین در دستور کار قرار گرفت که امسال در پنج هکتار به بهره‌برداری خواهد رسید و امیدواریم تا اواخر تیرماه زنجیره این باغ تکمیل شود.

مجیدی خاطرنشان کرد: ما در حد توان خود گام برداشتیم و بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته این مسیر ادامه دارد؛ سال گذشته با پیشنهاد پارک علم و فناوری استان قزوین چهار نیروگاه خورشیدی در استان ایجاد کردیم و در سال‌جاری تاکنون مجوز پنج نیروگاه گرفته شده است که این رقم تا پایان سال به ۱۲ نیروگاه خواهد رسید.

رسانه‌ها برای تولید محتوا در حوزه وقف وارد میدان نشدند

مجیدی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین با اشاره به اینکه رسانه در ۲ مقوله خبر و تولید محتوا می‌تواند به ایفای نقش بپردازد، توضیح داد: در حوزه خبر و اطلاع‌رسانی رسانه همراهی و فعالیت لازم را دارد ولی در حوزه تولید محتوا گام‌های خوبی از سوی فعالان رسانه برداشته نشده است، اهالی رسانه با تولید محتوا می‌توانند عرصه‌های جدید وقف را به واقفین معرفی کنند که از جمله این عرصه‌ها می‌توان به فناوری‌های نوین اشاره کرد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین با تأکید بر اینکه درآمد حاصل از وقف جاری و ساری است، اضافه کرد: وقف یک امر خیر، خداپسندانه و یک گره‌گشای واقعی و دائمی از مشکلات مردم است؛ رسانه اگر به این باور برسد که وقف می‌تواند گره‌گشای جامعه باشد و ما به ازای آن بسیاری از ناهنجاری‌های جامعه می‌تواند از بین برود همراهی لازم را خواهد کرد.

وی اشاره کرد: در مقوله کرونا همه رسانه‌ها پای کار آمده و در خصوص رعایت بهداشت اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی لازم را انجام می‌دهند چون سود آن به کل جامعه تعمیم داده می‌شود، وقف نیز این‌گونه است و در صورت موقوفات بیشتر بازخورد آن را در سطح جامعه شاهد خواهیم بود.

مجیدی بیان کرد: رسانه در حوزه اثربخشی وقف همراهی مطلوبی را ندارد ترویج وقف کمک به مردم و جامعه است و متأسفانه این نگاه در رسانه وجود ندارد و تا این نگاه نباشد اثرگذاری رسانه را شاهد نخواهیم بود.

انتهای پیام