• یکشنبه / ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۰۵:۱۵
  • دسته‌بندی: حقوقی و قضایی
  • کد خبر: 99022013913
  • خبرنگار : 71594

علیرضا آذربایجانی:

نگرش ملی و استقلال از مراکز فشار از شروط لازم موفقیت مجلس یازدهم است

نگرش ملی و استقلال از مراکز فشار از شروط لازم موفقیت مجلس یازدهم است

یک حقوقدان شرایط لازم برای موفقیت نسبی دوره آتی مجلس شورای اسلامی را نگرش ملی، فراجناجی و فراحوزه‌ای و استفاده از نظرات تخصصی و کارشناسی در کمیسیون‌ها و استقلال از قدرت‌ها و مراکز فشار و همچنین پایبندی به اخلاق حرفه‌ای در مقام نمایندگی مجلس دانست.

علیرضا آذربایجانی در گفت‌وگو با ایسنا، با توجه به روزهای پایانی مجلس دهم شورای اسلامی، اظهار کرد: تحلیل و آسیب شناسی آن می‌تواند بالقوه واجد آثاری بر بهبود عملکرد نمایندگان در دوره‌ بعدی شود.

وی در تحلیل عملکرد مجلس دهم تصریح کرد: شکی در این نیست که تکالیف قانونی مجلس را باید همراه با امتیازات و حدود قانونی در نظر گرفت و فارغ از نتایج نهایی مصوبات که نهایتا با اقدامات شورای نگهبان و یا مجمع تشخیص مصلحت تغییر پیدا کرد، بدون تردید ایرادات و نقاط ضعف قابل توجهی در عملکرد دوره اخیر قابل ذکر و مشاهده بود.

این وکیل دادگستری فقدان حضور جدی و با علم تفصیلی در بررسی طرح‌ها و لوایح، غلبه تفکر سیاسی و یا حوزه‌ای نسبت به مباحث تخصصی در بعضی از مصوبات را از ایرادات مهم دوره دهم مجلس شورای اسلامی خواند و گفت: عدم نگرش جامع و ملی، تفکر تقویت حوزه انتخابیه، رفتار مورد انتقاد بعضی از نمایندگان محترم جهت تقویت امکان حضور در دوره‌های بعدی و عدم حضور جدی و موثر در مواقع حساس از جمله نحوه تصویب بودجه در سال 1399 که بدون فعالیت موثر مجلس به تصویب رسید و همچنین ضعف نظارتی و عملیاتی دیوان محاسبات در گزارش‌های تفریغ بودجه سالیانه ایرادات مهمی هستند که به هیچ نحو قابل توجیه نخواهند بود.

آذربایجانی تاکید کرد: در فرصت کوتاه باقیمانده، حضور جدی‌تر و موثر و همچنین تصویب لوایح و طرح‌های معوقه و پیشنهاد اولیه می‌تواند به منظور جبران بخشی از این نقاط ضعف باشد.

وی با بیان این‌که «در مجموع با توجه به جمیع جهات نسبت به عملکرد دوره جدید ایرادات و انتقادات قابل توجهی وارد است»، گفت: به عنوان یک شهروند مرتبط با مسائل حقوقی و پیگیر اقدامات قوه مقننه، شرایط لازم برای موفقیت نسبی دوره آتی را در نگرش ملی، فراجناجی و فرا حوزه‌ای و استفاده از نظرات تخصصی و کارشناسی در کمیسیون‌ها و همچنین حضور جدی و موثر در تصمیم گیری‌ها، استقلال از قدرت‌ها و مراکز فشار و پایبندی به اخلاق حرفه‌ای در مقام نمایندگی مجلس را مهم و ضروری می‌دانم.

 انتهای پیام