• شنبه / ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۴:۰۶
  • دسته‌بندی: سمنان
  • کد خبر: 99021309121
  • منبع : نمایندگی سمنان

استاندار سمنان:

مبارزه با قاچاق راه را برای "جهش تولید" هموار می‌کند

مبارزه با قاچاق راه را برای "جهش تولید" هموار می‌کند

ایسنا/سمنان استاندار سمنان افزایش تولید و جهش در آن را مستلزم مبارزه جدی با قاچاق کالا به عنوان یکی از آسیب‌های حوزه تولید داخلی نام برد.

علیرضا آشناگر 13 اردیبهشت‌ماه در جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان با بیان اینکه مسیر تحقق افزایش و جهش تولید با مبارزه با قاچاق کالا، هموار می‌شود اظهار کرد: تولید تنها محدود به تولیدات کارخانجات نیست و این مهم بخش‌ها و ابعاد بسیار گسترده و مختلفی را دربر می‌گیرد.

وی با اشاره به نامگذاری امسال از سوی رهبری معظم انقلاب خاطرنشان کرد: شعار "جهش تولید" برای سال جاری با توجه به شعار سال قبل که رونق تولید نام داشت، در دو مولفه مضاعف کردن تولید در کیمیت و کیفیت و همچنین افزایش سرعت تولید معنا می‌شود و مبارزه با قاچاق، قطعا و یقینا مسیر دستیابی به این‌ مهم را هموار خواهد کرد.

وی با بیان اینکه قاچاق کالا با ورود اجناس بی کیفیت، ضربات مهلکی را به تولید کشور وارد می‌کند، افزود:جهش تولید، نیازمند تغییر در تمامی نگاه‌ها در دستگاه‌های اجرایی مختلف است و نیاز است تا دیدگاه‌ها نسبت به قوانین و مقررات قبلی تغییر پیدا کند، در غیر این صورت، شعار کلیدی جهش تولید که به درستی از سوی مقام معظم رهبری تعیین گردید، به صورت کامل محقق نخواهد شد.

آشناگر به اهمیت بخش کشاورزی در تحقق شعار سال پرداخت و گفت: در بخش کشاورزی و دامپروری تمام تصمیماتی که اتخاذ می شود باید منجر به بهبود عملکرد در تمامی سطوح باشد، میزان بهره‌وری از سطح زیرکشت افزایش یابد؛ کیفیت دام تولیدی ما افزایش پیدا کند و البته در این‌ مسیر نیز باید نیازمندی‌های کشاورزان و دامداران تامین شود.

وی با بیان اینکه سوخت ، سرمایه کشور است و نباید اسرافی در این حوزه صورت بگیرد، اظهار کرد: باید تلاش شود تا سوخت مورد نیاز کشاورزان و دامداران تامین و در موارد کمک و مساعدت، سختگیری بی مورد صورت‌ نگیرد، اما همچنین نیاز است تا این سهمیه اختصاص یافته برای بخش کشاورزی و دامپروری در موارد در نظر گرفته شده خود استفاده شود و انحرافی در شوه مصرف آن به وجود نیاید.

استاندار سمنان انرژی، تفکر و بضاعت مضاعف را برای تحقق شعار سال و جهش تولید در شرایط خاص امروزی کشور حیاتی دانست و اضافه کرد: با تشدید تحریم‌ها و تاثیر تؤأمان کرونا و تحریم‌ها، رشد اقتصادی تاثیر می‌پذیرد.

عالی‌ترین مقام اجرایی استان با بیان اینکه کاهش رشد اقتصادی منجر به کاهش تولید، کاهش تولید منجر به افزایش بیکاری و افزایش بیکاری منجر به کاهش درآمد سرانه مردم و در نهایت به کوچک شدن اقتصاد کشور خواهد شد خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم تا با جهش تولید، اقتصاد کشور پویاتر، قوی‌تر و با رونق بیشتر به پیش برود.

وی افزود: تغییر نگاه مالی و سرمایه‌گذاری از بانک‌ها به بازار سرمایه و بورس، یک نگاه بنیادی و هوشمندانه است تا بتوان از این بازار گسترده برای تامین مالی کارخانجات و شرکت‌ها استفاده و در نهایت به رونق و جهش تولید کمک کرد.

این مقام ارشد اجرایی با بیان اینکه نیاز است تا یک نگاه ‌مشترک در بین تمامی ارکان مرتبط در بحث قاچاق کالا و ارز در خصوص اجرای بخشنامه‌ها و آیین نامه‌های ایجاد شود ادامه داد: این نگاه و نگرش مشترک سبب می‌شود تا از اقدامات موازی و بی نتیجه جلوگیری شود.

وی با اشاره به گزارش ارائه شده از سوی برخی از دستگاه‌های عضو این کارگروه بر لزوم تغییر در نگرش عمومی به مقوله و پدیده قاچاق کالا و ارز تاکید کرد و افزود: گزارش کار فرهنگی در آمار و اطلاعات ارائه شده ضعیف است اما پایه و اساس کار در مبارزه با قاچاق نیاز به تغییر نگرش مردم است.

آشناگر گفت: مردم باید بدانند با استفاده از کالای ایرانی، کارگران و افراد خانواده هر ایرانی از محل این تولید منتفع شده و افراد خانواده ایرانی کسب روزی می‌کند و این مهم نیازمند کار فرهنگی قوی و مدوم است که باید به صورت ویژه در دستور کار قرار گیرد.

استاندار سمنان با تقدیر از عملکرد سال گذشته کمیسیون مبارزه با قاچاق این استان خاطرنشان کرد: فرمانداران تلاش خود را در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز به کار گیرند تا با برگزاری جلسات بیشتر، ضمن هماهنگی بهتر و عملکرد مطلوب تر، شاهد کاهش هرچه بیشتر قاچاق کالا در سطح استان باشیم.

انتهای پیام