• شنبه / ۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۶:۰۴
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 99020604193
  • خبرنگار : 71415

پاکستان موشک‌های ضدهوایی خود را به نزدیکی مرز هند منتقل کرده است

پاکستان موشک‌های ضدهوایی خود را به نزدیکی مرز هند منتقل کرده است

تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد، ارتش پاکستان در ماه فوریه موشک‌های ضدهوایی خود را به نزدیکی مرز هند منتقل کرده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، تصاویر ماهواره‌ای که در شبکه‌های اجتماعی انتشار یافته، نشان می‌دهد که ارتش پاکستان در ماه فوریه اقدام به استقرار مجدد سیستم موشک‌های زمین به هوای خود کرده است. گمان برده می‌شود که موشکهای LY-80 به طور استراتژیک به یک پایگاه در شهر لاهور منتقل شده‌اند. این سلاح نخستین بار در دسامبر 2019 به منطقه منتقل شد. شهر لاهور در فاصله 24 کیلومتری از مرز واگاه-آتاری میان هند و پاکستان قرار دارد.

سیستم موشکی LY-80 که همچنین با عنوان سیستم HQ16A شناخته می‌شود، سیستمی ساخت چین و بر پایه موشک‌های میان‌برد است و در سال 2011 در ارتش چین به خدمت گرفته شد.

سیستم HQ16A قادر به رهگیری اهداف هوایی در ارتفاع بالا بوده و می‌تواند اهداف را در فاصله 40 کیلومتری رهگیری کند.

ارتش پاکستان در مارس 2017 شروع به استفاده از این سلاح کرده و نخستین بار در سال 2019 از آن در یک رزمایش با سلاح جنگی استفاده کرد.

چند روز پیش مقام‌های نظامی تأیید کردند که دو طرف در طول مرز غیررسمی خود در کشمیر موسوم به خط کنترل اقدام به تبادل خمپاره و آتش توپخانه‌ای کرده‌اند و در این حوزه تنش‌ها میان آنها تشدید شده است.

هند و پاکستان دو بار با یکدیگر بر سر کشمیر جنگ داشته‌اند و روابط میان آنها در سال 2019 زمانی که دهلی‌نو خودمختاری کشمیر تحت کنترل خود را لغو کرد، مجددا تیره شد. هند پاکستان را متهم به آموزش و اعزام شبه‌نظامیان از طریق مرز به داخل خاک خود با هدف اجرای حملات و حمایت از جنبش جدایی‌طلبی کرده است.

انتهای پیام