• دوشنبه / ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ / ۱۴:۴۰
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 99012514513
  • خبرنگار : 30054

اگر این نشانه‌ها را دارید، نیاز به مشاور شغلی دارید!

اگر این نشانه‌ها را دارید، نیاز به مشاور شغلی دارید!

مشاوره شغلی به فرآیندی دوطرفه و پویا بین مشاور و مراجع گفته می‌شود که هدف اصلی آن، ایجاد و یا افزایش رضایت شغلی در مراجع است.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام ۱۰۰۰۰روز، در ادامه به بررسی مشاوره شغلی می‌پردازیم.

مشاوره شغلی چیست؟

مشاور شغلی تلاش می‌کند در زمینه‌هایی مانند انتخاب و تغییر شغل، مدیریت چالش‌های محیط کار و ارتقا و پیشرفت، راه‌اندازی یک کسب و کار جدید و هر موضوعی که به کیفیت زندگی کاری مراجعان بستگی دارد، به آن‌ها کمک کند.

چه وقت به مشاور مراجعه کنیم؟

ممکن است، گمان کنید که اگر انتخاب رشته یا انتخاب شغلتان را انجام داده‌اید، دیگر هیچ راهی برای بازگشت نیست، یا اینکه مشاور شغلی فقط در حوزه انتخاب شغل می‌تواند به شما کمک کند؛ اما واقعیت این است که شما در هر بازه‌ای از زندگی حرفه‌ای خود، می‌توانید از کمک مشاور شغلی بهره ببرید. برای مثال:

اگر هنوز شغل مناسب خود را پیدا نکرده‌اید، از شغل خود راضی نیستید اما برای تغییر شغل تردید دارید

تصمیمتان برای تغییر شغل قطعی است اما نمی‌دانید چطور این کار را انجام دهید و چطور از پس چالش‌های مالی و اجتماعی تغییر شغل برآیید

مشاغل مختلفی را امتحان کرده‌اید و از هیچکدام کاملا راضی نبوده‌اید و درباره حرفه‌ آینده خودتان سردرگم مانده‌اید

اگر پس از انتخاب یک رشته و تحصیل در آن، پشیمان شده‌اید و نمی‌دانید که آیا باید آن را ادامه دهید یا مسیرتان را عوض کنید

اگر پس از انتخاب رشته تحصیلی خود پشیمان شده‌اید و برای تغییر آن مردد هستید یا نمی‌دانید برای تحصیل در مقاطع بالاتر اقدام کنید یا خیر

اگر از شغل خود راضی هستید اما می‌خواهید ارتقا سمت بگیرید، مهارت‌هایتان را تقویت یا چالش‌های محیط کارتان را به درستی مدیریت کنید و خود را از فرسودگی شغلی نجات دهید

اگر می‌خواهید علایق و توانایی‌هایتان را به خوبی بشناسید

اگر می‌خواهید روزمه‌ای قوی بنویسید یا برای موفقیت در آزمون‌های استخدامی به کمک یک فرد متخصص احتیاج دارید،

مشاوره شغلی می‌تواند به خوبی شما را یاری کند.

مشاور شغلی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

صلاحیت‌های یک مشاور شغلی در دو دسته دانشی و مهارتی‌ هستند که هر دو دسته بسیار اهمیت دارند. دانش مشاوران شغلی معمولان رویکردی را که برای پیشبرد جلسات مشاوره شغلی استفاده می‌کنند تعیین می‌کند. با اینکه نمی‌توان گفت هیچ رویکردی کاملا اشتباه یا کاملا درست است، اما نظریه‌های موجود در زمینه‌ راهنمایی و توسعه شغلی روز به روز در حال تکمیل، دقیق‌تر شدن و کارآمدتر شدن هستند. به ویژه اینکه این حوزه بین رشته‌ای (روانشناسی، مدیریت منابع انسانی، اقتصاد) در چند دهه اخیر بیشتر مورد توجه گرفته است و به وجود آمدن رشته‌های جدید مانند اقتصاد رفتاری به پیشرفت آنها کمک شایانی کرده است. بنابراین همگام بودن با دستاوردهای پژوهشی در این حوزه برای مشاوران شغلی بسیار مهم است. یکی از مراکز پیشرو در این زمینه، استارت‌آپ ۱۰۰۰۰روز است که با ترکیب روش کوچینگ و آخرین رویکردهای مشاوره شغلی به ارائه مشاوره شغلی آنلاین می‌پردازد.

هزینه مشاوره شغلی چقدر است؟

مشاوره شغلی همچنان موضوعی جدید است و مانند مشاوره روانشناسی یا مشاوره ازدواج گسترش پیدا نکرده است. به همین خاطر نرخ معمولی برای آن وجود ندارد و هزینه جلسات مشاوره در مراکز متفاوت، متغیر است. اما بازه هزینه‌ها عموما بین ۵۰ تا ۲۰۰ هزارتومان به ازای هر جلسه ۴۵ دقیقه‌ای می‌باشد. جلسات مشاوره شغلی به هر دو صورت حضوری و از راه دور انجام می‌شود.

چگونه یک مشاور شغلی پیدا کنم؟

شاید در کشورهای دیگر بتوانید با مراجعه به مراکز کاریابی یا دانشگاه‌ها به راحتی به خدمات مشاوره شغلی دسترسی پیدا کنید اما در ایران همچنان این حرفه به خوبی گسترش پیدا نکرده است. اما خدمات مشاوره شغلی از راه دور باعث شده که بتوانید از هر جایی به مشاورهای شغلی دسترسی پیدا کنید. کافی است یک جستجوی ساده در اینترنت بکنید تا مراکز و مشاوران مختلفی را در این حوزه پیدا کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مشاوره شغلی می‌توانید به وبسایت ۱۰۰۰۰rooz.ir سر بزنید.

انتهای رپرتاژ آگهی