• سه‌شنبه / ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ / ۰۳:۱۵
  • دسته‌بندی: سیاست خارجی
  • کد خبر: 98121914524
  • خبرنگار : 71038

یک کارشناس مسائل غرب آسیا :

محمد بن سلمان به دنبال رسیدن به مقام پادشاهی قبل از فوت ملک سلمان است

محمد بن سلمان به دنبال رسیدن به مقام پادشاهی قبل از فوت ملک سلمان است

یک کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به تحولات اخیر در عربستان سعودی اظهار کرد: در ادامه جنگ قدرتی که از مدت‌ها پیش در عربستان آغاز شده است ، محمد بن سلمان این روزها برای رسیدن به مقام پادشاهی عربستان تسویه حساب خونینی را در خاندان آل سعود آغاز کرده است .

حسین کنعانی مقدم در گفت‌وگو با ایسنا در مورد اقدام  اخیر محمد بن سلمان در بازداشت مجدد تعدادی از شاهزاده‌های آل سعود  از جمله کسانی که به نظر می‌رسد با محمد بن سلمان و رسیدن  او به مقام پادشاهی عربستان مخالف هستند، گفت: از زمانی که محمد بن سلمان به صورت غیر متعارف به عنوان ولیعهد پادشاه عربستان انتخاب شد ، جنگ قدرت در این کشور آغاز شد و اکنون شتاب بیشتری گرفته است .
 وی با بیان اینکه در حال حاضر از محمد بن سلمان به عنوان رهبر جریان اصلاحات عربستان یاد می شود  و جریان سنت‌گرا و محافظه کار در عربستان مخالف اقدامات او از جمله  ادامه حملات این کشور به یمن هستند ، ادامه داد : به نظر می‌رسد جنگ قدرتی که در خاندان آل سعود  آغاز شده، اکنون به نقطه پایانی خود نزدیک شده است. 
وی با بیان اینکه محمد بن سلمان با حمایت آمریکا و دادن باج های سنگین ، اقدامات خود برای رسیدن  به پادشاهی عربستان را شدت بخشیده است ، افزود : او تعدادی از شاهزاده‌های سعودی مخالف خود را به بهانه  تلاش برای انجام  کودتا بازداشت کرده است  در حالی که به نظر می رسد خود اقدام محمد بن سلمان در بازداشت این شاهزاده ها یک  کودتا برای رسیدن به قدرت  و حذف رقبا در این زمینه است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان این که محمد بن سلمان از نظر ساختار فکری و رفتاری شبیه صدام حسین است، افزود:  من نام محمد بن سلمان را «صدام ثانی»  گذاشته‌ام چرا که او به مانند صدام حسین وارد عرصه قدرت شده و به مانند او عمل می‌کند، برای نمونه  صدام حسین برای افزایش قدرت خود به ایران حمله کرد و محمد بن سلمان  نیز در راستای پیشبرد اهداف خود در عربستان و منطقه به یمن حمله کرده است .
کنعانی مقدم با اشاره به مشکلات مالی  عربستان از جمله  کسری بودجه  این کشور  در پی کاهش قیمت نفت تصریح کرد : سعودی‌ها در بودجه سال ۲۰۲۰ خود بر روی فروش سهام« آرامکو» برنامه ریزی وسیعی کرده بودند ولی پس از حمله یمن ها به آرامکو ارزش سهام آن  سقوط کرد  و پیش‌بینی سعودی ها برای تحقق درآمدهای مالی از فروش سهام آرامکو ناکام ماند .
 وی با بیان اینکه محمد بن سلمان برای رسیدن به مقام پادشاهی یک تسویه حساب  خونینی را برای حذف رقبا و مخالفین خود در پیش گرفته است، ادامه داد : به نظر می‌رسد محمد بن سلمان ترجیح می دهد که قبل از فوت پدرش ، به مقام پادشاهی برسد تا بتواند  از قدرت ملک سلمان  برای  تسویه حساب با رقبایش استفاده  کند.

انتهای پیام