• دوشنبه / ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۳:۳۳
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 98121209526
  • خبرنگار : 30054

هر آنچه باید درباره رمز پویا بدانید

هر آنچه باید درباره رمز پویا بدانید

این روزها استفاده از رمز پویا در انجام بسیاری از تراکنش‌های اینترنتی دغدغه افراد زیادی در کشورمان شده است.

به گزارش ایسنا، بنا بر اعلام همراه کارت، در این مطلب قصد داریم درباره رمز پویا، نحوه فعال‌سازی، دریافت آن و چند مورد دیگر صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

رمز پویا یا همان رمز دوم یک‌بارمصرف، جایگزینی امن برای رمز دوم کارت‌بانکی است. این رمز یک کد هفت‌رقمی است که پس از هر بار تولید، تنها تا ۱۲۰ ثانیه اعتبار دارد و فقط برای انجام یک تراکنش قابل‌ استفاده است. بنابر اعلام بانک مرکزی، استفاده از این رمز برای انجام تمام تراکنش‌های خرید و انتقال وجه اینترنتی از ابتدای دی‌ماه ۱۳۹۸، اجباری شد.

فعال‌سازی رمز پویا چگونه است؟

برخی از بانک‌ها به‌صورت خودکار رمز پویا کارت‌های بانکی مشترکین خود را فعال می‌کنند. در غیر این صورت، از ۲ طریق می‌توانید اقدام به فعال‌سازی رمز پویا کنید:
۱- به دستگاه‌های خودپرداز بانک‌ مربوطه مراجعه کرده و از منوی خدمات رمز پویا، اقدام به فعال‌سازی آن کنید.
۲- مراجعه به شعب بانک مربوطه.

نحوه دریافت رمز پویا

مرحله اول: بر اساس دستورالعمل بانک صادرکننده کارت خود، نسبت به فعال‌سازی رمز پویا اقدام کنید.

مرحله دوم: رمز پویا را بر اساس روش اعلامی از طرف بانک صادرکننده کارت، به یکی از روش‌های زیر دریافت کنید.

۱. دریافت از طریق برنامه‌های کاربردی بانک، اینترنت بانک و یا موبایل بانک

۲. دریافت از طریق کد USSD بانک صادرکننده کارت شما

۳. دریافت از طریق زدن دکمه درخواست رمز پویا در درگاه پرداخت اینترنتی

مرحله سوم: پس از دریافت رمز پویا به یکی از روش‌های فوق، رمز دریافتی را در محل تعیین‌شده برای «رمز دوم» وارد و سپس مابقی اطلاعات را تکمیل کنید.

راه‌حلی برای رهایی از دریافت رمز پویا در تراکنش‌های خرد

اگر دریافت رمز پویا قبل از هر تراکنش، زمان­‌بر و دشوار است، می‌­توانید برای انجام تراکنش­های خرد، از کیف پول الکترونیک در اپلیکیشن­‌های پرداخت استفاده کنید. برای استفاده از کیف پول، مبلغی را به‌عنوان اعتبار به آن واریز می­‌کنید (به‌اصطلاح کیف پول خود را شارژ می­‌کنید). از این‌ پس می‌­توانید تراکنش‌­هایی مثل خرید شارژ و پرداخت قبوض مختلف مانند قبض تلفن ثابت را با اعتبار کیف پول انجام دهید و دیگر لازم نیست که هر بار رمز پویا را وارد کنید.

 اپلیکیشن «همراه‌کارت» ویژگی کیف پول را با قابلیت‌های خاصی مانند شارژ خودکار، به کاربران خود ارائه می‌کند. شارژ خودکار به این معنی است که کاربر می‌تواند به «همراه‌کارت» اجازه دهد تا در شرایطی که مانده کیف پول از مبلغی مشخص کمتر شد، آن را به‌صورت خودکار شارژ کند.

آسان‌ترین روش دریافت رمز پویا کدام است؟

با استفاده از دکمه "درخواست رمز پویا" که در برخی از درگاه‌های پرداخت اینترنتی تعبیه شده؛ می‌توانید به سادگی رمز پویا را دریافت کنید. در اپلیکیشن همراه کارت با لمس دکمه ذکر شده، رمز دوم پویا به شماره تلفن صاحب کارت پیامک می‌شود.

انتهای رپرتاژ آگهی