• پنجشنبه / ۸ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۰:۴۷
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 98120806326
  • خبرنگار : 71402

/به روز رسانی شد/

پادشاه مالزی، ماهاتیر محمد را فراخواند/پارلمان نخست‌وزیر آتی را انتخاب می‌کند

پادشاه مالزی، ماهاتیر محمد را فراخواند/پارلمان نخست‌وزیر آتی را انتخاب می‌کند

در شرایطی که مالزی منتظر پایان هرج و مرج سیاسی ناشی از استعفای ناگهانی ماهاتیر محمد در بحبوحه کشمکش قدرت است، پادشاه مالزی امروز (پنج‌شنبه) این نخست‌وزیر مستعفی را فراخواند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، ماهاتیر محمد ۹۴ ساله و انور ابراهیم ۷۲ ساله هر دو به دنبال نخست‌وزیری مالزی هستند و اجازه داده‌اند تا پادشاه مالزی تصمیم بگیرد که چه کسی در آینده بر این کشور حکمرانی کند یا اینکه انتخابات جدیدی برگزار شود.

نخست‌وزیر موقت مالزی امروز پس از دیدار با پادشاه کشورش اعلام کرد، پادشاه تصمیم گرفته است تا از پارلمان بخواهد تا مشخص کند که چه کسی از حمایت کافی برخوردار است تا نخست‌وزیر آتی شود. به گفته او، چنانچه هیچکس نتواند اکثریت را به دست آورد، انتخابات زودهنگام برگزار می‌شود.

ماهایتر محمد که بعد از استعفا در بحبوحه مانور سیاسی میان ائتلافش و اپوزیسیون پذیرفت که مدتی نخست‌وزیر موقت بماند، چهارشنبه پیشنهاد تشکیل یک دولت متحد بدون حضور سرسپردگی حزب سیاسی را ارائه داد.

پیشتر سخنگوی دفتر ماهاتیر محمد اعلام کرد، سلطان عبدالله سلطان احمد شاه، پادشاه مالزی نخست‌وزیر مستعفی را برای دیدار فراخوانده است. این سخنگو درباره علت فراخوان ماهاتیر محمد ابراز بی‌اطلاعی کرد. پادشاه مالزی ظرف به امید خاتمه دادن به بحران، ظرف دو روز گذشته با تمام ۲۲۲ عضو منتخب پارلمان کشورش دیدار کرده است.  

انور ابراهیم، رقیب پست نخست‌وزیری مالزی اما امروز از تصمیم درباره چگونگی انتخاب نخست‌وزیر آتی پیش از برگزاری نشست روز جمعه ابراز شگفتی کرد.

ماهاتیر محمد به نقل از پادشاه مالزی در کنفرانس خبری خود گفت که پارلمان روز دوشنبه به نامزد جدید پست نخست‌وزیری رای می‌دهد و اگر شخصی نتواند اکثریت را به دست آورد، انتخابات زودهنگام برگزار خواهد شد.    

انتهای پیام