• یکشنبه / ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۱:۳۲
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 98112719605
  • خبرنگار : 71129

برنامه اوکراین برای برگزاری انتخابات در تمام مناطق حتی در دونباس

برنامه اوکراین برای برگزاری انتخابات در تمام مناطق حتی در دونباس

رئیس جمهوری اوکراین گفته که به دنبال برگزاری انتخابات محلی در سراسر کشور از جمله مناطق جدایی‌طلب در شرق است.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری بلومبرگ، ولودومیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین گفت، این انتخابات قرار است در اکتبر ۲۰۲۰ و بر اساس قانون اساسی اوکراین برگزار شود.

وی همچنین بر درخواست خود مبنی بر این مساله تاکید کرد که روسیه مرز با منطقه دونباس (شرق اوکراین) را تحویل دهد؛ این منطقه تحت کنترل جدایی طلبان مورد حمایت روسیه است.

رئیس جمهوری اوکراین در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: ما آماده گفتگو با مردم صلح طلب این مناطق هستیم اما نه با آنهایی که هیچ مشروعیتی بر اساس قوانین بین‌الملل ندارند.

زلنسکی که در آوریل سال گذشته میلادی و با شعار پایان دادن به درگری شش ساله با روسیه و آزادی تمامی زندانیان اوکراینی موفق شد در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین پیروز شود، همچنین ادامه داد مطمئن است که می‌تواند به درگیری‌ها تا اتمام دوران ریاست جمهوری‌اش در ۲۰۲۴ پایان دهد. بیش از ۱۳ هزار تن از زمان درگیری‌ها در دونباس در ۲۰۱۴ کشته شده‌اند.

وی با اعلام اینکه اوکراین مکانیسمی را برای یک جدایی تدریجی طرف‌های اپوزیسیون در دونباس به صورت بخش به بخش پیشنهاد می‌کند، گفت: در روز نخست ریاست جمهوری‌ام من واضح اعلام کردم که ما این جنگ را آغاز نکردیم اما می‌خواهیم آن را پایان دهیم.

ریاست جمهوری اوکراین در دسامبر ۲۰۱۹ با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دیدار کرد. فرانسه و آلمان به دنبال برگزاری یک نشست چهار جانبه دیگر با روسیه و اوکراین در برلین در آوریل ۲۰۲۰ با هدف دستیابی به پیشرفت بیشتر هستند. در حالیکه اوکراین و روسیه سال گذشته میلادی توافق کردند تا به تبادل گسترده زندانیان بپردازند، اما تحقق معاهده صلح ۲۰۱۵ مینسک همچنان یک بن بست بر سر مساله مرزی محسوب می‌شود.

انتهای پیام