• دوشنبه / ۷ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۰:۱۳
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 98110704732
  • خبرنگار : 71516

تظاهرات سودانی‌ها مقابل سفارت امارات در خارطوم علیه اعزام نیرو به یمن و لیبی

تظاهرات سودانی‌ها مقابل سفارت امارات در خارطوم علیه اعزام نیرو به یمن و لیبی

مردم سودان مقابل سفارت امارات در خارطوم در اعتراض به سربازگیری یک شرکت اماراتی و اعزامشان به یمن و لیبی تجمع کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه القدس العربی چاپ لندن، شاهدان عینی در خارطوم اعلام کردند ده‌ها سودانی مقابل سفارت امارات تجمع کرده و پلاکاردهایی را در دست داشتند که روی آن این عبارات‌ نوشته شده بود: "نه به دروغ"، "نه به مزدوری" و "نه به فریب".

جمعه یک خانواده سودانی از دولت انتقالی خواست برای بازگرداندن پسرش از امارات که در پادگان آموزشی به مدت سه ماه بازداشت شده تلاش کنند. وی به همراه گروه دیگری برای کار در گارد امنیتی رفته بود اما او را فریب داده بودند.

شبکه الجزیره جمعه به نقل از عبدالله الطیب یوسف، برادر یکی از سودانی‌ها در امارات داستان ده‌ها سودانی را تعریف کرد که فریب خورده بودند و آن‌ها را برای سه ماه به پادگان‌های آموزشی کشانده بودند به جای اینکه در گارد امنیتی به کار گرفته شوند.

وی گفت: برادرم به من خبر داد که برای استفاده از سلاح سنگین آموزش دیده است و بعد مخیر شده که به لیبی یا یمن سفر کند.

وی خواهان بازگرداندن برادرش به خارطوم شد.

سایت "واکب" سودان در توییتر نمونه‌هایی از قراردادهای کاری با عنوان گارد برای سودانی‌ها در امارات را منتشر کرد.

درخواست عبدالله الطیب یوسف جنجالی را در شبکه‌های اجتماعی به وجود آورده است.

اخیرا فعالان از دست داشتن یک شرکت اماراتی در سربازگیری از ۳۰۰۰ جوان سودانی و فرستادنشان به جنگ خبر دادند.

منابع می‌گویند، شرکت "بلک شیلد" امارات ۳۰۰۰ جوان سودانی را از طریق آژانس‌های استخدام محلی به عضویت گرفته است و زمانی که این جوانان به آنجا رسیدند دیدند که اوضاع فرق می‌کند و فهمیدند که روش آموزش به این صورت است که در سه ماه استفاده از تمامی سلاح‌ها از جمله سلاح سنگین را آموزش می‌بینند.

امجد البصیری، فعال سودانی در فایل صوتی اعلام کرد اطلاعات تأیید شده‌ای در اختیار دارد که نشان می‌دهند آموزش ارتباطی با گارد امنیتی ندارد و بعد از سه ماه فرد باید بین سفر به لیبی یا یمن یکی را انتخاب کند.

وی افزود: این پادگان تاکنون ۱۲ سری نیرو را به عضویت گرفته که ۹ سری آن مستقیما از سودان بدون هیچ گونه تحقیقات پزشکی و امنیتی یا کارت سربازی اعزام شده‌اند.

پدر یکی از قربانیان گفت: بعد از شنیدن این گزارش‌ها با پسرم که چند ماه قبل برای کار به امارات رفته تماس گرفتم و او گفت که بعد از پایان آموزش در ارتش امارات از او خواستند تمامی تلفن و مدارک خود را تحویل داده و سوار اتوبوس شود. وقتی پسرم پرسیده که او را کجا می‌برند هیچ جوابی به او نداده‌اند. بعد از اینکه او و ۱۱۵ نفر دیگر از رفتن خودداری کنند آن‌ها را به پادگان جداگانه‌ای برده‌اند. ما خواهان بازگرداندن فوری آن‌ها به سودان هستیم.

هنادی عبدالللطیف، روزنامه‌نگار نوشت: تعدادی از سودانی‌ها قربانی این طرح شده‌اند. یکی از قربانیان به نام الفرزدق دفع الله جزئیات این طرح را فاش کرد. این شغل‌ها از طریق شرکت خدمات امنیتی بلک شیلد امارات از طریق آژانس گردشگری آماندا مطرح شد.

حذیفه ابراهیم، مدیر مالی و اداری آژانس آماندا گفت: دفتر کار در سودان درصدد انجام تحقیقاتی درباره این گزارش‌هاست. تقریبا دستوراتی درباره صحبت نکردن درخصوص این پرونده وجود دارند و این به خاطر عدم تخریب روابط میان دو کشور است.

وی گفت که در گزارش‌های منتشر شده تردید دارد و فکر نمی‌کند سودانی‌ها برای استفاده از سلاح سنگین آموزش دیده باشند بلکه تنها برای استفاده از تفنگ که با طبیعت کار در گارد امنیتی هماهنگ است، آموزش دیده‌اند.

شرکت بلک شیلد نیز در بیانیه‌ای این گزارش‌ها را صرفا ادعا دانست و اعلام کرد که این شرکت تنها از طریق توافق کارمندان را جذب یا محل کارشان را تعیین می‌کند.

این شرکت مدعی شده است که خدمات خود را در چارچوب قانونی و ضوابط بین‌المللی انجام می‌دهد و هیچ‌گونه خدمات یا ارتباطات نظامی ندارد.

براساس گزارش‌های سری جدید نیروها پنج‌شنبه برای پیوستن به همین پادگان به امارات سفر کرده‌ و حدود ۱۰۰۰ تن به ویزا دست یافته‌اند.

۲۵ دسامبر ۲۰۱۹ روزنامه گاردین در گزارشی از دست داشتن ابوظبی در انتقال مزدوران برای جنگ در لیبی خبر داد.

انتهای پیام