• یکشنبه / ۲۹ دی ۱۳۹۸ / ۱۶:۳۷
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 98102922709
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

انرژی‌های پاک، دوای درد آلودگی هوا

انرژی‌های پاک، دوای درد آلودگی هوا

ایسنا/اصفهان یک فعال محیط‌زیست با اشاره به‌غفلت از انرژی‌های پاک طی چند دهه اخیر در کشور، گفت: متأسفانه باوجود منابع و ثروت کافی، استفاده از انرژی‌های پاک را در کشور جدی نگرفته‌ایم.

شهرزاد ضرغام در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: غفلت از استفاده از انرژی‌های پاک در حالی است که اجرای پروژه‌های انرژی پاک از بسیاری از پروژه‌های دیگر هزینه کمتری دارد و می‌تواند دوای درد آلودگی هوای شهرها باشد.

وی با اشاره به نام‌گذاری امروز (۲۹ دی‌ماه) به‌عنوان روز ملی هوای پاک، اظهار کرد: در نیمه دوم هر سال با مشکل جدی وارونگی هوا روبه‌رو هستیم، این در حالی است که به دلیل وجود آلاینده‌های مختلف در اصفهان و مدل گردش هوای اصفهان که دایره‌ای و گود است، آلودگی و گازهای سمی خیلی سخت‌تر در این شهر از بین می‌رود.

این فعال محیط‌زیست با اشاره به وجود چندین منبع مختلف آلودگی در اصفهان، تصریح کرد: منابع آلاینده ثابت مصنوعی مانند کارخانه‌ها، پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها که در فاصله خیلی نزدیک به شهر فعالیت می‌کنند و نیز منابع آلودگی متحرک مانند اتومبیل‌ها، موتورسیکلت‌ها و خودروهای سبک و سنگینی که در شهر تردد می‌کنند در کنار آلودگی‌هایی که از سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی وارد هوا می‌شود، منابع آلودگی هوای اصفهان را تشکیل می‌دهند.

وی خشک شدن تالاب گاوخونی را باعث تشدید آلودگی هوای اصفهان دانست و افزود: معضل پیش رویی بیابان و فعالیت کارخانه‌های گچ، سیمان و کارخانه‌هایی که اطراف شهر ساخته‌شده و با  برداشت‌های بی‌رویه، فرسایش خاک را سرعت می‌بخشند و نیز خشکی تالاب و رودخانه‌ها از منابع ثابت طبیعی است که باعث تشدید آلودگی هوای اصفهان شده و تهدید جدی برای این شهر به‌حساب می‌آیند.

ضرغام تأکید کرد: ناوگان حمل‌ونقل عمومی شهر نیز به‌عنوان یکی از منابع متحرک آلودگی هوا باید هرچند وقت یک‌بار تعمیرات و تجهیزات لازم را انجام دهد، در غیر این صورت خود این وسایل باعث آلودگی بیشتر هوای شهر می‌شوند.

این فعال محیط‌زیست ایجاد فضای سبز را راه‌حل دیگری برای کاهش آلودگی هوا در شهر اصفهان دانست و افزود: باید شهر خود را از اتومبیل محور به پیاده محور سوق دهیم و گام‌های عملی در این مسیر برداریم.

وی همچنین خواستار توجه جدی به احیای رودخانه زاینده‌رود و تالاب گاوخونی شد و گفت: نقش این شاهرگ‌های حیاتی در بهبود وضعیت زیست‌محیطی اصفهان انکار نشدنی است، درعین‌حال که این گره بازشدنی است و اگر همه بخش‌ها در کنار یکدیگر تلاش کنند، می‌توانیم شاهد احیای دائمی زاینده‌رود و گاوخونی باشیم.

انتهای پیام