• شنبه / ۲۱ دی ۱۳۹۸ / ۱۱:۵۱
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 98102115941
  • خبرنگار : 71565

با اشاره به تایید خطای انسانی در فاجعه هواپیمای اوکراینی

کاظمی: بد نیست یک بار شاهد استعفای مسوولان باشیم

کاظمی: بد نیست یک بار شاهد استعفای مسوولان باشیم

یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تایید خطای انسانی در موضوع سقوط هواپیمای ۷۳۷ اوکراینی ضمن تاکید بر لزوم پیگرد قضایی افراد خطاکار تاکید کرد که عجالتا فرماندهان فرد خطاکار استعفا دهند.

محمد کاظمی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به تایید خطای انسانی در موضوع سقوط هواپیمای ۷۳۷ بوئینگ اوکراینی، گفت: در تمام جهان این موضوع معمول است که در اثر اتفاقات خیلی کوچک‌تر از این موضوع هم مسئولین امر هم عذرخواهی کنند و از سمت خود کنار بروند. بد نیست که این تجربه را یک بار هم در میان مسئولین امر در کشور خودمان شاهد باشیم. به هرحال این خطای انسانی جان ۱۷۶ نفر نخبه را گرفته است. البته ما باید در این میان به آمریکا و اذنابش لعنت بفرستیم که با ایجاد چنین فضایی موجب شده‌اند تا چنین حادثه‌ای رخ دهد.

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: به هرحال این موضوع یک خطای انسانی است ضمن این‌که خطاکار باید براساس مقررات تحت تعقیب قضایی قرار گیرد بلکه عجالتا فرماندهانی که بالای دست آن فرد خطاکاری بودند که دقت لازم را نداشته و آموزش کافی هم ندیده، مشخص شوند و از سمت خود استعفا دهند تا این موضوع بتواند التیامی باشد بر داغ خانواده قربانیان این حادثه تلخ.

کاظمی در پاسخ به این سوال که چرا برخی معتقدند شفافیت در این موضوع از اقتدار نظام می‌کاهد تاکید کرد: نه تنها اقتدار نظام را کاهش نمی‌دهد بلکه باعث اقتدار نیز می‌شود. ما همیشه در آموزه‌های دینی شاهد تاکید علما به موضوع توبه در پی خطا بوده‌ایم. توبه در این صحنه به معنای عذرخواهی و کنار رفتن از کار است که این روشی مبتنی بر آموزه‌های دینی ما بوده و در جهان نیز امری معمول است و با اقتدارمان نیز در تضاد نیست.

انتهای پیام