• سه‌شنبه / ۱۹ آذر ۱۳۹۸ / ۰۸:۲۵
  • دسته‌بندی: عمران و اشتغال
  • کد خبر: 98091913822
  • خبرنگار : 71282

مدیر امور اقتصادی اتاق تعاون ایران:

تعاونی اعتبار حق شعبه زدن وسط خیابان را ندارد!

تعاونی اعتبار حق شعبه زدن وسط خیابان را ندارد!

مدیر امور اقتصادی اتاق تعاون ایران با اشاره به محدودیت صدور مجوز برای تعاونی‌های اعتبار، تاسیس یک بانک تخصصی برای بخش تعاون را ضروری دانست.

رضا وفایی یگانه در گفت وگو با ایسنا، درباره تاسیس بانک تخصصی بخش تعاون ابراز عقیده کرد و گفت: درحال حاضر بانک توسعه تعاون را به عنوان بانک دولتی و توسعه‌ای داریم که عملکرد بانک توسعه‌ای با بانکهای تجاری متفاوت است. در همه جای دنیا بانک توسعه‌ای به انجام فعالیتهایی که بانکهای تجاری وام نمی‌دهند در بخشهای مختلف کمک می‌کند.

وی ادامه داد: در برخی از کشورهای حاشیه ما به بنگاههای کوچک و متوسط با سود ۳ درصد و ۴ درصد وام می‌دهند ولی پرداخت تسهیلات در یک قالب شفاف و درست است. در حال حاضر عملکرد بانک توسعه تعاون شبیه بانکهای تجاری است و ‌آن ماموریت توسعه‌ای را ندارد؛ جالب اینکه نگاهی هم که دولت به آن دارد این است که سر سال ترازنامه سود و زیانش را بدهد و منطبق با آن ترازنامه،  عملکرد مدیران را بسنجد، بنابراین ضرورت وجود یک بانک تخصصی برای بخش تعاون بیش از پیش احساس می‌شود و بخش تعاون باید یک بانک تخصصی داشته باشد.

به گفته وفایی یگانه، بانک‌های توسعه‌ای باید در خدمت بنگاه‌های کوچک و متوسط و فعالیت‌هایی که ریسک پذیر هستند باشند و با نرخ‌های ترجیحی مختلف در یک بستر شفاف تسهیلات بدهند.

فعالیت بیش از ۸۰۰ تعاونی اعتباری در کشور 

مدیر امور اقتصادی اتاق تعاون ایران در ادامه با اشاره به فعالیت بیش از ۸۰۰ تعاونی اعتبار در کشور درباره محدودیتهای صدور مجوز برای آنها، گفت: علیرغم آنکه در دنیا تجربه تعاونی‌های اعتباری بسیار موفق بوده است ولی به دلیل عدم نظارت دستگاه‌های اجرایی در داخل متاسفانه یکسری موسسات به اسم تعاونی اعتبار روی کار آمدند که تعاونی اعتبار نبودند بلکه تعاونی اعتبار آزاد بودند و تعاونی‌های اعتبار، حق ندارند از افراد غیر عضو سپرده بگیرند یا تسهیلات بدهند.

وی درباره موسسات ادغام شده هم گفت: این موسسات به دلیل عدم نظارت شعبه زدند و از آبروی بخش استفاده کردند،  آنهایی که ادغام شدند تعاونی اعتبار آزاد بودند و مشکلاتی را به وجود آورند چون تعاونی اعتبار حق شعبه زدن وسط خیابان را ندارد در حالی که تجربه تعاونی‌های اعتبار در دنیا تجربه موفقی بوده است.

وفایی یگانه گفت: بانک مرکزی به دلیل عملکرد بانکها و نگرانی نسبت به تعاونی‌های اعتبار آزاد دستورالعملی صادر و تعاونی‌های اعتبار را محدود کرده از این رو در حال حاضر نهاد مالی در بخش تعاون وجود ندارد که باید برای این موضوع فکری شود.

محدودیت صدور مجوز برای تعاونی‌های اعتبار

مدیر امور اقتصادی اتاق تعاون ایران در پاسخ به این پرسش که چرا تعاونی‌های اعتبار دیگر مجوز تشکیل نخواهند گرفت؟ اظهار کرد: وزارت تعاون حق دادن مجوز ندارد و بانک مرکزی متولی صدور مجوز است. تعاونی‌های اعتباری هم که مشکل ساز شدند به این دلیل بود که در گذشته وزارت تعاون به آنها مجوز فعالیت می‌داد در صورتی که مسئولیت این کار با بانک مرکزی است.

وی تصریح کرد:در حال حاضر برای تعاونی‌های اعتبار محدودیتهایی ایجاد شده است مثلا گفته شده که تعاونی‌ اعتبار باید در یک واحد تولیدی باشد یا اینکه فقط در قالب قرض الحسنه می‌توانند عضو و سپرده جذب کنند و تسهیلات بدهند و نباید دیگر سود بدهند منتها قرض الحسنه‌ها راحت‌تر کار می‌کنند و محدودیتی نسبت به اعضا ندارند.

به گزارش ایسنا، پیشتر معاون تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی صدور مجوز فعالیت را تنها مربوط به تعاونی‌های اعتبار کارمندی دانسته و گفته بود اگر نظارت جامع و هوشمندی بر عملکرد تعاونی‌های اعتبار اعمال می‌شد نه تنها شاهد اتفاقات رخ داده برای مالباختگان موسسات اعتباری نبودیم بلکه دولت و جامعه از خدمات آنها بهره‌مند می‌شدند و به عنوان یکی از ابزارهای تجمیع سرمایه‌های خرد مردمی نقش آفرینی می‌کردند.

انتهای پیام