• جمعه / ۱۵ آذر ۱۳۹۸ / ۱۴:۱۴
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 98091510738
  • خبرنگار : 71592

جنجال‌ها در پی لغو دیدار پامپئو با پادشاه مراکش در دقیقه ۹۰

جنجال‌ها در پی لغو دیدار پامپئو با پادشاه مراکش در دقیقه ۹۰

لغو دقیقه نودی دیدار وزیر خارجه آمریکا با پادشاه مراکش در نخستین سفر پامپئو به رباط گمانه‌زنی‌های زیادی را در این باره به دنبال داشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیاالیوم، مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه وارد مراکش شد و مذاکراتی با سعد الدین العثمانی، نخست وزیر و عبدالطلیف حموشی، مدیر کل امنیت ملی این کشور برگزار کرد و قرار بود پس از آن با محمد ششم، پادشاه مراکش نیز دیدار کند اما این دیدار به دلایل نامشخصی در آخرین لحظات  لغو شد.

همچنین با وجود دعوت رسانه‌های ملی و بین‌المللی به مقر وزارت خارجه مراکش برای حضور در نشست خبری مشترک میان ناصر بوریطه، وزیر خارجه این کشور و پامپئو - که از پیش برای بعد از دیدار این دو طرف برنامه‌ریزی شده بود-، زمان این نشست خبری همانند استقبال پادشاه از پامپئو و برگزاری ضیافت شام لغو شد.

روزنامه محلی مراکش به نقل از منابع  مختلف پیرامون دلایل این تغییر در دقیقه ۹۰ سفر پامپئو به رباط نوشت: دستور کارهای دیپلماتیک مانع از انجام دیدار میان پامپئو و محمد ششم شد به ویژه اینکه وی به تازگی از جمهوری گابن از مرخصی ویژه بازگشته بود.

اما منابع آگاه به این روزنامه گفتند: تغییر در دستور کار سفر پامپئو به مراکش توسط واشنگتن آن هم بیش از یک بار به مذاق مراکشی‌ها خوش نیامده است به ویژه اینکه این سفر در ابتدا قرار بود دو روزه باشد اما در نهایت واشنگتن تغییراتی در آن انجام داد و یک روز بیشتر طول نکشید.

در مقابل منابع آمریکایی به روزنامه مذکور گفتند، در اصل لغو دیدار میان پادشاه مراکش و پامپئو به دستو کارهای دیپلماتیک برمی‌گردد و در سایه تلاش‌های کنگره برای استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بازگشت پامپئو به واشنگتن ضرورت داشت.

وزیر خارجه آمریکا پس از دیدار رسمی خود با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در پرتغال، مستقیما وارد مراکش شد و همین مسئله موجب شد یک مسئول اسرائیلی از میانجگیری آمریکا با هدف برقراری روابط دیپلماتیک مراکش با تل‌آویو خبر دهد اما وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، برخلاف اعلام برخی از رسانه‌های رژیم صهیونیستی، موضوع عادی سازی روابط میان این رژیم و مراکش جزو دستورکار پامپئو در سفر به رباط نبوده است.

انتهای پیام