• جمعه / ۲۶ مهر ۱۳۹۸ / ۱۳:۲۵
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 98072619514
  • خبرنگار : 71145

لغو جلسه کابینه لبنان در سایه تداوم اعتراضات/ معترضان به ورودی کاخ ریاست‌جمهوری در بعبدا رسیدند

لغو جلسه کابینه لبنان در سایه تداوم اعتراضات/ معترضان به ورودی کاخ ریاست‌جمهوری در بعبدا رسیدند

با ادامه یافتن تظاهرات برای دومین روز متوالی در مخالفت با تصویب مالیات‌های جدید رسانه‌های لبنانی به نقل از وزیر کشور اعلام کردند، دولت لبنان جلسه امروز خود را که قرار بود در کاخ ریاست‌جمهوری برگزاری شود لغو کرد. گفته می‌شود معترضان به ورودی کاخ ریاست‌جمهوری رسیده‌اند

به گزارش ایسنا، اعتراضات در تعدادی از مناطق لبنان امروز (جمعه) برای دومین روز متوالی ادامه یافت با این وضع دولت سعد حریری نخست وزیر لبنان تصمیم گرفت جلسه‌ای که قرار بود ظهر امروز در کاخ ریاست‌جمهوری برگزار شود،‌ لغو کند.

دولت لبنان در پی اعتراضات عمومی از برنامه افزایش‌ مالیاتی که از طریق واتس‌آپ منتشر کرده بود، عقب نشست. افزایش مالیاتی موجب خشم عمومی شد و اعتراضاتی را در سراسر لبنان علیه بحران اقتصادی برانگیخت.

در پیام‌های صوتی روی واتس‌اپ و اپ‎های مشابه، دولت از افزایش روزانه مالیات معادل ۰.۲۰ دلار خبر داده بود.

اما ساعاتی بعد در پی برخوردهایی بین نیروهای امنیتی و معترضان، این طرح کنار گذاشته شد.

تلویزیون المنار به نقل از ریا الحسن،‌ وزیر کشور لبنان گزارش داد، نخست وزیر جلسه امروز را لغو کرد و قرار است ساعت شش به وقت لبنان با مردم صحبت کند.

این تصمیم در جریان تماس تلفنی سعد حریری، نخست وزیر و میشل عون، رئیس جمهوری لبنان اتخاذ شد.

همچنین دو طرف در این تماس برای اتخاذ مجمعه اقداماتی برای حفاظت از مسالمت آمیز بودن تظاهرات توافق کردند.

رسانه‌های محلی گزارش می‌دهند، نیروهای امنیتی صبح امروز برای متفرق کردن مخالفان معترض در بیروت ناگزیر به استفاده از گاز اشک‌آور شدند.

شبکه الجدید نیز اعلام کرد، درگیری‌هایی بین ارتش و معترضان در مسیر ساحلی بیروت و صیدا رخ داده و نیروهای ارتش تیر هوایی شلیک کردند. برخی از معترضان نیز بازداشت شدند.

معترضان راه‌ها را در سراسر لبنان بسته‌اند و همچنان به آتش زدن تایرها ادامه می‌دهند.گفته می‌شود برای اولین بار اعتراضات به ورودی کاخ ریاست‌جمهوری در بعبدا از سال ۲۰۱۵ رسیده است.

غسان حاصبانی،‌ معاون حریری نیز به اسکای نیوز گفت: وضعیت فوق‌العاده‌ای ایجاد شده و تدابیر فوق‌العاده و استثنایی را هم می‌طلبد.

وی گفت: ما در حزب القوات از دولت کنونی می‌خواهیم کناره‌گیری کند و دولت تکنوکرات تشکیل شود.

این مقام لبنانی افزود، تصمیم لغو جلسه کابینه تصمیم خود حریری بود.

در عین حال سمیر جعجع، رئیس حزب القوات اللنانیه از دولت حریری خواست استعفا کند.

جعجع افزود: من درخواست صادقانه‌ای از سعد حریری می‌کنم اینکه استعفا کند زیرا بهانه‌هایش دیگر تمام شده و نتوانسته اوضاع بد معیشتی و اقتصادی را متوقف کند.

رئیس حزب القوات اللبنانیه، امروز (جمعه) با درخواست از سعد حریری، نخست وزیر لبنان، برای استعفا، اظهار کرد: "با توجه به شکست در جلوگیری از وخامت وضعیت اقتصادی در کشور که ما را به اوضاع کنونی سوق داده است، به شکل دوستانه از نخست وزیر می‌خواهم تا استعفای این دولت را اعلام کند".

وی همچنین گفت: "من می‌دانم که سعد حریری تا چه اندازه برای بازگرداندن اوضاع تلاش کرده است، ولی متاسفانه اکثر افراد دولت منفعل بودند و بهترین کاری که نخست وزیر می‌تواند در این شرایط حیاتی و پیچیده انجام دهد این است که استعفای دولت را اعلام کند تا یک دولت کاملا متفاوت تشکیل دهد".

انتهای پیام