• چهارشنبه / ۱۷ مهر ۱۳۹۸ / ۱۶:۴۶
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 98071713506
  • خبرنگار : 71475

اردوغان آغاز عملیات نظامی در شمال سوریه را اعلام کرد

اردوغان آغاز عملیات نظامی در شمال سوریه را اعلام کرد

عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه آغاز شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه اسکای نیوز، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه آغاز عملیات نظامی ارتش کشورش در شمال سوریه و علیه نیروهای کرد یگان‌های مدافع خلق را با هدف ایجاد "منطقه‌ای امن" اعلام کرد. اردوغان هدف از این عملیات را نابودی تهدید تروریسم خوانده است.

همزمان نیروهای سوریه دموکراتیک "قسد" نیز ضمن تایید این حمله اعلام کردند، جنگنده‌های ترکیه حملات هوایی را در شمال سوریه آغاز کردند.

مصطفی بالی، سخنگوی نیروهای سوریه دموکراتیک گفت: ما توان مانوردهی را داریم و ارتش ترکیه اهداف خود را در سوریه محقق نخواهد کرد. مناطقی از راس العین تا تل ابیض هدف بمباران توپخانه‌ای کورکورانه و حملات جنگنده‌ های ترکیه‌ای قرار گرفته‌اند.

در همین راستا، منابع ترکیه‌ای اعلام کردند، این عملیات با حمله هوایی به شهر راس العین آغاز شد و پس از آن عملیات توپخانه‌ای را به دنبال خواهد داشت.

ارتش ترکیه تهاجم خود به شمال سوریه را با همراهی نیروهای شورشی سوری موسوم به "ارتش آزاد" سوریه که از حمایت آنکارا برخوردارند، آغاز کرده است.

خبرنگار المیادین گزارش داد،  ارتش ترکیه انبارهای سلاح وابسته به یگان‌های مدافع خلق کرد در سوریه را هدف قرار می‌دهد.

نیروهای ارتش آزاد سوریه

در همین حال بنا بر اعلام شبکه اسکای نیوز، کردها از واشنگتن خواستند با ایجاد "منطقه پرواز ممنوع "در شمال شرق سوریه به حملات ترکیه پایان دهد.

در همین راستا، منابع رسانه‌ای ترکیه اعلام کردند، سفیر آمریکا در آنکارا جهت ارائه توضیحاتی پیرامون حمله نظامی در سوریه  تحت عنوان"چشمه صلح" به وزارت خارجه ترکیه فراخوانده شد.

در پی آغاز این حمله، رئیس شورای امنیت از آنکارا خواست تا از جان غیر نظامیان محافظت کند.

سخنگوی شورای نظامی منبج  به اسپوتنیک گفت: نیروهای آمریکایی و فرانسوی از این شهر خارج نشده‌اند و در پایگاه‌های خود حضور دارند.

 جنگنده های ترکیه حدود ۱۶ حمله هوایی علیه پایگاه‌های مختلفی در تل ابیض، راس العین و عین عیسی صورت دادند. حمله ترکیه، خطوط انتقال برق نیروگاه آبی "علوک" در حومه راس العین در شمال غربی حسکه را هدف قرار داد.

نیروهای کرد سوریه اعلام کردند، گزارش‌ها حاکی از کشته شدن دستکم دو غیر نظامی در این حمله است.

خبرگزاری آناتولی ترکیه نیز از شلیک شش موشک از شهر القامشلی سوریه به سمت منطقه"نصیبین" در مرز ترکیه خبر داد.

شبکه العالم نیز در خبری اعلام کرد، ارتش ترکیه با توقف بمباران توپخانه‌ای و حملات هوایی، زدودن برخی بلوک‌های سیمانی از دیوار مرزی را آغاز کرده است.

اوایل امروز اردوغان و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه تلفنی گفت‌وگو کرده و درباره اهمیت تضمین اتحاد و تمامیت ارضی سوریه و احترام به حاکمیت ملی آن توافق کردند. اردوغان در پیامی توییتری هدف از این عملیات را مقابله با حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌ک‌ک) و داعش اعلام کرده است.

پوتین در این تماس تلفنی اردوغان را به عدم آسیب واردن کردن به روند صلح سوریه ترغیب کرد. وی هرگونه حمله نظامی به سوریه را تجاوز به حاکمیت این کشور خواند.

در پیام اردوغان آمده است: «نیروهای مسلح ترکیه به همراه ارتش آزاد سوریه عملیات چشمه صلح علیه سازمان‌های تروریستی پ‌ک‌ک-ی‌پ‌گ و داعش را در شمال سوریه آغاز کرده است. هدف ما نابودی این مجرای تروریستی است که تلاش دارند در مرز جنوبی ما تشکیل شوند و همچنین برقراری صلح و ثبات در این منطقه است.»

اردوغان همچنین در پیام توییتری دیگری نوشت: «عملیات چشمه صلح تهدیدات تروریستی علیه ترکیه را خنثی خواهد کرد و به ایجاد یک منطقه امن منجر می‌شود و بازگشت آوارگان سوری به خانه‌هایشان تسهیل می‌شود. ما تمامیت ارضی سوریه را حفظ خواهیم کرد و جوامع محلی را از دست تروریست‌ها آزاد خواهیم کرد.»

براساس بیانیه سرویس مطبوعاتی نیروهای سوریه دموکراتیک، حملات هوایی هواپیماهای ترکیه در مناطق غیر نظامی است که این موجب ایجاد رعب و وحشت در میان ساکنان محلی شده است.

انتهای پیام