• دوشنبه / ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۰:۴۳
  • دسته‌بندی: محیط زیست
  • کد خبر: 98062511739
  • خبرنگار : 71542

افزایش غلظت ازن در هوای تهران طی بعدازظهر امروز

افزایش غلظت ازن در هوای تهران طی بعدازظهر امروز

شرکت کنترل کیفیت هوای تهران پیش‌بینی کرده است که بعد ازظهر امروز (۲۵ شهریور) احتمال افزایش آلاینده ازن در تهران وجود دارد.

به گزارش ایسنا، بر اساس نتایج حاصل از پیش‌بینی وضعیت هواشناسی برای شهر تهران، در صبح امروز(۲۵ شهریور) همراه با ازدیاد تردد خودروها در سطح شهر در برخی مناطق شاهد افزایش غلظت ذرات معلق و کاهش کیفیت هوا خواهیم بود. به‌تدریج همراه با افزایش تابش نور خورشید تا نیمه‌ روز و در دسترس بودن سایر عوامل لازم برای انجام واکنش‌های فتوشیمیایی، طی ساعات ۱۴ الی ۱۸ روند افزایشی در غلظت آلاینده ازن مشاهده خواهد شد.

همچنین به‌تدریج با رشد ناپایداری و افزایش سرعت باد در برخی ساعات بعدازظهر امروز (۲۵ شهریور) وضعیت کیفیت هوای پایتخت رو به بهبودی سوق پیدا خواهد کرد. اگرچه در اواخر وقت دوشنبه با توجه به افزایش حجم ترافیک در مناطق پرتردد افزایش غلظت ذرات معلق دور از انتظار نیست.

با افزایش ناپایداری جوی در نخستین ساعات روز سه‌شنبه (۲۶ شهریور) کیفیت هوای صبحگاهی نسبت به روز قبل در وضعیت مطلوب‌تری قرار خواهد گرفت. همچنین حاکمیت ناپایداری جوی، تشکیل آلاینده ازن را محدود می‌کند بنابراین پیش‌بینی می‌شود از غلظت این آلاینده نسبت به روز پیشین کاسته شود.

تا اواخر وقت سه‌شنبه با کاهش میزان ناپایداری جوی و کاهش سرعت باد احتمال می‌رود که افزایش غلظت ذرات معلق در برخی مناطق پایتخت موجب برقراری شرایط نامطلوب کیفیت هوا شود.

به گزارش ایسنا، بنا به گفته وزارت بهداشت احتراق خودروها و موتورسیکلت‌ها و نبود کاتالیست مناسب باعث افزایش غلظت ناکس و در نتیجه غلظت ازن می‌شود. گفتنی است که این آلاینده در واقع  آلاینده‌ای ثانویه است که از طریق واکنش‌ شیمیایی بر اثر تابش آفتاب و برخورد با عناصری مانند ترکیبات آلی فرّار (VOC) تولید می‌شود. برای مثال می‌توان گفت که بوی اطراف پمپ بنزین‌ها بوی آلاینده‌ VOC است.

انتهای پیام