• شنبه / ۲۹ تیر ۱۳۹۸ / ۱۰:۳۰
  • دسته‌بندی: آموزش و پرورش
  • کد خبر: 98042914839
  • خبرنگار : 71424

۵۰ درصد صندلی‌ هنرستان‌های غیردولتی خالی‌اند

۵۰ درصد صندلی‌ هنرستان‌های غیردولتی خالی‌اند

مدیرکل اسبق مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه فرهنگ و دولت ما، ضد بخش خصوصی است گفت: در بخش خصوصی آموزش و پرورش، علیرغم تلاش‌های انجام شده، آمار سال ۹۶و ۹۷ نشان می دهد که از ۲۶ هزار صندلی در هنرستان‌های غیردولتی ۱۳ هزار و ۶۶۲ صندلی خالی مانده است؛ یعنی حدود ۵۱ درصد ظرفیت هنرستان‌های غیردولتی خالی است.

به گزارش ایسنا، مجید تهرانیان در برنامه تلویزیونی پرسشگر با موضوع جایگاه مدارس غیردولتی در مهارت آموزی با بیان اینکه مهمترین مراکزی که می‌توانند به جریان مهارت آموزی کمک کنند مدارس هستند گفت: برنامه‌های مختلفی در این زمینه اجرا شده که از جمله آنها می‌توان به طرح ایران اشاره کرد.

وی افزود: تا خرداد ماه جاری ۵۴ میلیون و ۹۲۶ هزار نفر- ساعت کار برای ۹۰۵ هزار دانش آموز در طرح ایران مهارت در سطح کشور به ثبت رسیده است. در این طرح ۵۲۹۲ مدرسه متوسطه اول شرکت کردند که ۱۵۹۳ مورد مدارس غیردولتی بودند که ۳۰ درصد کل مدارس غیردولتی را شامل می‌شود، در حالی که ۱۰ درصد کل مدارس مجری طرح ایران مهارت، مدارس دولتی هستند.

این کارشناس مدیریت آموزشی با اشاره به اینکه مدارس غیردولتی از ساعات‌ اضافه آموزشی برای فعالیت‌های مکمل غیردرسی برخوردارند و از این جهت طرح ایران مهارت در مدارس غیردولتی قابلیت اجرایی بهتری دارد گفت: طرح ایران مهارت شاخه‌های بسیار گسترده‌ای دارد و موارد مختلفی را دربرمی‌گیرد. در طرح ایران مهارت، ۶۰ ساعت آموزش در سه سال دوره متوسطه اول درنظر گرفته شده در حالی که باید این دستورالعمل اصلاح شود و حداقل به ۶۰ ساعت در هر یک سال برسد.

وی با بیان اینکه فرهنگ و دولت ما، ضد بخش خصوصی است گفت: در بخش خصوصی آموزش و پرورش، علیرغم تلاش های انجام شده، آمار سال ۹۶و ۹۷ نشان می دهد که از ۲۶  هزار صندلی در هنرستان‌های غیردولتی ۱۳ هزار و ۶۶۲ صندلی خالی مانده است؛ یعنی حدود ۵۱ درصد ظرفیت هنرستان های غیردولتی خالی است. البته در مجموع ۳۰ درصد ظرفیت کل مدارس غیردولتی خالی است و در مقابل تراکم در مدارس دولتی بالاست. هیچ کس به دنبال آن نیست که بررسی کند علت این ظرفیت خالی چیست.

مدیرکل اسبق مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: یک نگاه ضدغیردولتی در کشور ما وجود دارد. وضعیت مالکیتی مدارس غیردولتی نیز اینگونه است که در سال ۹۶ و ۹۷، ۶.۸ درصد مدارس ما احداثی و ۸۲.۵ درصد استیجاری است که یکی از تبعات آن افزایش قیمت‌ها و شهریه هاست. بانک ها نیز برای سرمایه‌گذاری کمتر به سمت بخش آموزش متمایل هستند.

وی با اشاره به اینکه در کل کشور ۶۰ تا ۸۰ مدرسه داریم که ممکن است شهریه بالا بگیرند و در مقابل حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ مدرسه هم شرایط نامناسب دارند گفت: چندهزار مدرسه مابقی، از استانداردهای لازم برخوردارند؟.

تهرانیان درباره شهریه‌های بالای مدارس غیردولتی گفت: بررسی کنید از سال قبل اجاره‌ها چقدر بالارفته؟، چقدر حقوق ها افزایش یافته؟، هزینه ملزومات و کاغذ چقدر بالا رفته؟ فقط ۱۶۷ درصد بهای کاغذ بالا رفته است.

مدیرکل اسبق مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش در پایان گفت که به موضوع برخورد شهرداری‌ها نیز باید توجه شود که بابت پسماند مدارس غیردولتی ۲۰ و ۴۰ میلیون تومان قبض صادر می‌کنند. باید شهریه مدارس را با واقعیات جامعه متناسب سازی کرد.

انتهای پیام