• چهارشنبه / ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۶:۰۹
  • دسته‌بندی: علم و فناوری جهان
  • کد خبر: 1400020100696
  • خبرنگار : 71607

با کمک هوش مصنوعی اورژانس زودتر خواهد رسید

با کمک هوش مصنوعی اورژانس زودتر خواهد رسید

وقتی صحبت از مرگ و زندگی در یک حادثه یا اورژانس بهداشتی می‌شود، هر دقیقه می‌تواند بسیار مهم باشد. به همین دلیل هم وسایل نقلیه نجات و هم نیروهای امدادی باید شبانه روز در حالت آماده باش باشند.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی او، سازماندهی همه این موارد به خصوص در شهرهای پرجمعیت آسان نیست. در شهر کلن آلمان این کار به لطف هوش مصنوعی در آینده می‌تواند کمی تغییر کند.

به همین منظور "مارک شلیدر"(Mark Schleider) فارغ التحصیل دوره کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر دانشگاه فنی بینگن، مدلی را در پایان نامه خود ارائه داده است که حجم کار خدمات امداد و نجات را پیش‌بینی می‌کند. به این ترتیب می‌توان از قبل اطمینان حاصل کرد که هیچ گونه اضافه کاری و در نتیجه زمان انتظار طولانی‌تر وجود نخواهد داشت.

از آنجا که اشلیدر یک آتش نشان حرفه‌ای و بهیار است از مشکلاتی که مراکز اعزام هنگام سازماندهی عملیات با آن روبرو هستند آگاه است.

شلیدر با کمک جمع آوری سوابق خدمات امداد و نجات سال‌های گذشته الگوریتمی تطبیقی را آموزش داده است تا بتواند نیروهای امداد و نجات را به صورت بهینه در مکان‌های مختلف ارسال کند.

وی همچنین اطلاعات اضافی مانند تعطیلات رسمی و شرایط آب و هوایی را نیز به داده های این الگوریتم اضافه کرده است تا این مدل بتواند در آینده‌ای نزدیک مواقعی که کار خدمات بیشتر خواهد بود را پیش‌بینی کند.

 شلیدر گفت: در حالت ایده آل این بدان معنی است که یک بیمار اورژانسی زمان کمتری برای کمک ما منتظر خواهد ماند. گام بعدی توسعه بیشتر مدل یاد شده و عملی ساختن آن است.

انتهای پیام