• سه‌شنبه / ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۳:۵۹
  • دسته‌بندی: گلستان
  • کد خبر: 1400013118890
  • خبرنگار : 50049

وضعیت بارش برف در گلستان/ سطح پوشش بیشتر، ماندگاری کمتر

وضعیت بارش برف در گلستان/ سطح پوشش بیشتر، ماندگاری کمتر

ایسنا/گلستان مدیرکل هواشناسی گلستان از کاهش میزان ماندگاری برف باوجود افزایش سطح پوشش برف در استان نسبت به سال زراعی گذشته و بلندمدت خبرداد.

نوربخش داداشی در تحلیل وضعیت برف استان گلستان در سال زراعی جاری، گفت: در گلستان معمولاً ریزش برف هرساله در اواسط آبان ماه رخ می‌دهد و از سوی دیگر در اواخر فروردین ذوب برف اتفاق می‌افتد.

وی بیان کرد: نتایج به دست آمده از پردازش تصاویر ماهواره‌ای در سال زراعی جاری نشان داده که میانگین سطح پوشش برف در سطح استان نسبت به سال قبل، ۴ درصد کاهش و نسبت به میانگین بلندمدت ۵۴ درصد افزایش داشته است.

مدیرکل هواشناسی گلستان با اشاره به اینکه از لحاظ بیشینه سطح پوشش برف، ۸۴ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشتیم، خاطرنشان کرد: بیشترین میزان پوشش برف در بهمن‌ماه به میزان ۱۱۰۰۰ کیلومترمربع اتفاق افتاد که این میزان در سال قبل از آن حدود ۷۳۰۰ کیلومترمربع بوده است.

به گزارش ایسنا به نقل از هواشناسی گلستان، داداشی ادامه داد: افزایش سطح پوشش برف بیشتر در مناطق خشک و نیمه‌خشک شمال استان اتفاق افتاده است.

وی بیان کرد: کمینه سطح پوشش برف استان در سال زراعی جاری، ۴۳ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است. بر این اساس برخلاف افزایش سطح پوشش برف در استان نسبت به سال زراعی گذشته و بلندمدت، میزان ماندگاری برف کاهش یافته است.

انتهای پیام