• دوشنبه / ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۴:۱۱
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 1400013018008
  • خبرنگار : 71415

چالش برای عمران خان/ انتشار ویدیوهایی از حمایت سربازان پاکستان از معترضان ضد فرانسه

چالش برای عمران خان/ انتشار ویدیوهایی از حمایت سربازان پاکستان از معترضان ضد فرانسه

چند ویدیو منتشر شده که به نظر می‌رسد در آنها "سربازان پاکستانی" و اعضای نیروی پلیس این کشور در حال حمایت از گروه اسلام‌گرای رادیکال "تحریک لبیک پاکستان" (TLP) هستند؛ این در حالی است که رویارویی بین دولت و اعضای گروه تحریک لبیک پاکستان در این کشور حوزه جنوب آسیا همچنان ادامه دارد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، چند روز بعد از آنکه دولت پاکستان اقدام به ممنوع ساختن گروه تحریک لبیک پاکستان بر طبق "قوانین ضد تروریسم" خود کرد، طبق اعلام وزارت کشور پاکستان، مقام‌ها اقدام به گشایش مذاکراتی با این گروه تندرو کرده‌اند.

گروه TLP امروز، دوشنبه اقدام به آزاد کردن ۱۱ مامور پلیس پاکستانی که در جریان رویارویی با آژانس‌های امنیتی به گروگان گرفته بود.

یک کاربر به نام اسمیتا پراکاش با انتشار ویدیویی در توییتر نوشت: به نظر می‌رسد در این ویدیو که در بین گروه‌های پاکستانی انتشار یافته ده‌ها مامور پلیس مسلسل به دست به جمع گروه تروریستی TLP در اعتراض علیه دولت عمران خان می پیوندند. ظاهرا بیش از ۱۰۰ مامور پلیس و سرباز عصیان کرده‌اند. وضعیتی شبیه به جنگ داخلی در پاکستان.

یک کاربر دیگر توییتر نیز به نام آدیتیا راج کائول نوشت: ارتش پاکستان وارد حالت شورش علیه عمران خان بعد از آن شده که چند معترض گروه رادیکال TLP در جریان اعتراضات توسط نیروهای امنیتی و پلیس این کشور کشته شدند و یک سرباز ارتش پاکستان در یک ویدیوی علنی از رئیس ارتش این کشور می‌خواهد تا از عمران خان درخواست کند که یا "سگ‌هایش" (پلیس) را کنترل کند یا با برخورد مواجه شود.

در یکی از ویدیوها یک سرباز به نظر می‌رسد دارد از ژنرال قمر جاوید باجوا، رئیس ارتش قدرتمند پاکستان می‌خواهد با عوامل پلیس که متهم به حمله به فعالان گروه تحریک لبیک پاکستان هستند، برخورد کند؛ فعالانی که به برپایی اعتراضات علیه فرانسه در پاکستان از بابت حمایت امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه از انتشار دوباره کاریکاتورهای موهن به ساحت مقدس پیامبر اکرم (ص) توسط مجله شاری ابدو پرداختند. در یک ویدیوی دیگر ده‌ها تن از پرسنل پلیس ظاهرا در حال پیوستن به صف اعضای گروه TLP در ضمن خوشحالی‌های تندروهای افراطگرا هستند.

اعتراضات علیه فرانسه در پاکستان طی چند هفته در چند شهر بزرگ این کشور برپا شده و اعضای گروه  TLP خواستار اخراج مارک بارتی، سفیر فرانسه از پاکستان و تحریم محصولات و شرکت‌های فرانسوی شدند. گروه TLP ضرب الاجل ۲۰ آوریل را برای اخراج بارتی تعیین کرده است.

چند روز پیش هیئت دیپلماتیک فرانسه در پاکستان به شهروندان و شرکت‌های فرانسوی توصیه کرد در مواجهه با تهدیدات حامیان تندروی گروه TLP خاک این کشور را ترک کنند.

در یک ایمیل سفارت فرانسه در پاکستان نوشته شد: به دلیل تهدیدات جدی علیه منافع فرانسه در پاکستان به اتباع و شرکت‌های فرانسوی توصیه می‌شود موقتا این کشور را ترک کنند.

عمران خان نخست وزیر پاکستان در مواجهه با اعتراضات خشونت آمیز تندروهای افراطگرا گفت که گروه TLP توسط مقام‌ها طبق "قوانین ضدتروریسم" از بابت دست داشتن در خشونت خیابانی ممنوع اعلام شده است.

عمران خان با این حال در صحبت‌هایش سیاستمداران غربی را نیز مورد حمله قرار داده و آنها را متهم به آسیب زدن به احساسات مسلمانان در سراسر جهان به سبب "بی‌حرمتی" به پیامبر اسلام (ص) کرد.

بر اساس گزارش‌ها، در جریان عملیاتی چهار روزه از سوی نیروهای امنیتی پاکستان به منظور پاکسازی حامیان گروه TLP از شهرها، شش مامور پلیس کشته و بالغ بر ۶۰۰ تن نیز زخمی شدند.

این عملیات چهار روزه که روز جمعه پایان یافت منجر به کشته شدن چندین تن از فعالان گروه TLP شد.

انتهای پیام