• دوشنبه / ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۲:۲۱
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 1400013017855
  • خبرنگار : 50105

جایگاه دانشگاه‌های مشهد در برترین دانشگاه‌های جهان

جایگاه دانشگاه‌های مشهد در برترین دانشگاه‌های جهان

ایسنا/خراسان رضوی بر اساس آخرین رتبه‌بندی اعلام شده موسسه یو. اس نیوز، دانشگاه فردوسی با کسب نمره ۳۷.۴ در جایگاه ۹۴۱ دانشگاه برتر جهان، رتبه ۲۲۹ آسیا و رتبه ۱۳ دانشگاه‌های کشور قرار گرفته است.

در این رتبه‌بندی ۱۵۰۰ دانشگاه برتر از ۸۶ کشور جهان برای سال ۲۰۲۱ مورد ارزیابی قرار گرفتند. این موسسات از ایالات‌متحده و دیگر کشورهای جهان براساس ۱۳ شاخصی که عملکرد تحقیقات دانشگاهی و اعتبار جهانی و منطقه‌ای آنها را اندازه‌گیری می‌کند، رتبه‌بندی شده‌اند. دانشجویان می‌توانند از این رتبه‌بندی برای فهم جایگاه آموزش‌های عالی و مقایسه موارد اصلی تحقیقاتی آنها استفاده کنند.

بهترین دانشگاه‌های جهانی

دانشگاه هاروارد آمریکا با امتیاز ۱۰۰ در رتبه نخست جهان، موسسه تکنولوژی ماساچوست با امتیاز ۹۷.۹ در رتبه دوم و دانشگاه استنفورد آمریکا با رتبه ۹۵.۳ در جایگاه سوم و دانشگاه کالیفرنیا برکلی با امتیاز ۸۹.۸ در مکان چهارم قرار دارند.

جایگاه پنجم را نیز دانشگاه آکسفورد انگلستان با امتیاز ۸۷ کسب کرده و بعد از آن، دانشگاه کلمبیا ایالات‌متحده با امتیاز ۸۶.۷، موسسه تکنولوژی کالیفرنیا با امتیاز ۸۶.۳، دانشگاه واشنگتن با امتیاز ۸۶، دانشگاه کمبریج با امتیاز ۸۵.۸، دانشگاه جانز هاپکینز با امتیاز ۸۵.۱ نیز به ترتیب در جایگاه‌های بعدی قرار دارند. بر این اساس ۱۵ دانشگاه آمریکا در رتبه‌های اول تا ۱۷ قرار گرفتند.

بهترین دانشگاه‌های جهانی آسیا

این دانشگاه‌ها بر اساس موقعیت‌های خود در رتبه‌بندی کلی بهترین دانشگاه‌های جهانی قرار گرفتند. هر دانشگاه بر اساس عملکرد تحقیقاتی و رتبه‌بندی آن توسط اعضاء جامعه دانشگاهی در سراسر جهان و منطقه ارزیابی شد و برترین دانشگاه‌های جهانی آسیا شامل موارد ذیل است:

در رتبه‌بندی این موسسه دانشگاه چینهوا چین با امتیاز ۷۸.۵ رتبه نخست آسیا و ۲۸ جهان را کسب کرده و دانشگاه ملی سنگاپور با امتیاز ۷۷.۵ در جایگاه دوم آسیا و ۳۲ جهان و دانشگاه صنعتی نانیانگ سنگاپور با امتیاز ۷۶.۶ در مکان سوم آسیا و ۳۸ جهان قرار گرفتند.

همچنین دانشگاه تهران با امتیاز ۵۴.۴ رتبه ۵۸ آسیا و ۳۸۷ جهان، دانشگاه آزاد اسلامی با امتیاز ۵۲.۵ رتبه ۷۲ آسیا و ۴۴۵ جهان، دانشگاه علوم پزشکی تهران با امتیاز ۴۶.۹ رتبه ۱۲۳ آسیا و ۶۲۳ جهان، دانشگاه صنعتی اصفهان با امتیاز ۴۶.۶ رتبه ۱۲۸ آسیا و ۶۳۱ جهان، دانشگاه صنعتی بابل با امتیاز ۴۶.۴ رتبه ۱۳۱ آسیا و ۶۳۹ جهان، دانشگاه صنعتی شریف با امتیاز ۴۶.۳ رتبه ۱۳۶ آسیا و ۶۴۶ جهان، دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران با امتیاز ۴۵.۳ رتبه ۱۴۳ آسیا و ۶۷۰ جهان و دانشگاه علوم پزشکی مشهد با امتیاز ۴۱.۵  رتبه ۱۸۲ آسیا و ۷۹۲ جهان را کسب کرد.

بهترین دانشگاه‌های ایران در رتبه جهانی

دانشگاه تهران با کسب نمره ۵۴.۴ رتبه اول ایران و رتبه ۳۸۷ دربهترین دانشگاه‌های جهان، دانشگاه آزاد اسلامی با نمره ۵۲.۵ رتبه دوم ایران و ۴۴۵ جهان، دانشگاه علوم پزشکی تهران با نمره ۴۶.۹ رتبه سوم ایران و ۶۲۳ جهان، دانشگاه صنعتی اصفهان با نمره ۴۶.۶ رتبه چهارم ایران و رتبه ۶۳۱ جهان، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با نمره ۴۶.۴ رتبه پنجم ایران و رتبه ۶۳۹ جهان، دانشگاه صنعتی شریف با نمره ۴۶.۳ رتبه ششم ایران و رتبه ۶۴۶ جهان، دانشگاه صنعتی امیرکبیر با نمره ۴۵.۳ رتبه هفتم ایران و رتبه ۶۷۰ جهان و دانشگاه علوم پزشکی مشهد با نمره ۴۱.۵ رتبه هشتم ایران و جایگاه ۷۹۲ جهان قرار دارد.

دانشگاه تربیت مدرس تهران، دانشگاه تبریز، دانشگاه شیراز، دانشگاه علم و صنعت ایران و دانشگاه فردوسی مشهد با نمره ۳۷.۴ و کسب  رتبه ۱۳ ایران و ۹۴۱ جهان در جایگاه‌های بعدی این رتبه‌بندی بودند.

نتایج رتبه‌بندی موضوعی دانشگاه فردوسی مشهد

در جدیدترین نتایج رتبه‌بندی موضوعی، دانشگاه فردوسی مشهد امتیاز دانشکده علوم کشاورزی دانشگاه فردوسی  ۱۷۱، مهندسی شیمی۲۴۶، دانشکده شیمی ۶۸۸، مهندسی برق و الکترونیک ۳۸۷، انرژی و سوخت ۱۹۲، مهندسی ۲۴۹ و مهندسی مکانیک ۶۴ است.

مهمترین شاخص‌های رتبه‌بندی این سیستم، نمره ۶۰۰ برای اعتبار جهانی پژوهش، ۱۵۰ برای اعتبار منطقه‌ای پژوهش، ۶۱۴ برای انتشارات، ۱۳۲۳ برای کتاب، ۷۹۸ برای همایش، ۱۴۷۱ برای میزان استناد نرمال‌شده، ۷۹۵ برای کل استنادها، ۸۱۳ برای تعداد انتشارات در بین ۱۰ درصد انتشارات پراستناد، ۱۴۰۱ برای درصد کل انتشاراتی که در بین ۱۰درصد پراستنادها قرار دارند، ۵۲۸ برای همکاری‌های بین‌المللی - نسبت به کشور، ۱۳۵۷ همکاری بین المللی، ۱۰۰۰ برای تعداد مقالات پر استناد که در بین یک درصد بالاترین میزان استناد قرار دارند، ۱۴۱۶ برای درصد مقالات پر استناد در میان یک درصد بالاترین میزان استناد است.

بر اساس نتایج این موسسه، در میان ۱۶۷۶ دانشگاه برتر جهان، ۵۸۹ دانشگاه متعلق به آسیاست. همچنین  ۳۶ دانشگاه ایرانی، ۳۷ دانشگاه کانادایی، ۲۰۳ دانشگاه چینی، ۸۱ دانشگاه فرانسوی، ۷۱ دانشگاه آلمانی، ۵۹ دانشگاه هندی، ۶۰  دانشگاه ایتالیایی، ۸۵ دانشگاه ژاپنی، ۱۵ دانشگاه هلندی و ۱۵ دانشگاه متعلق به کشور کره‌جنوبی هستند.

انتهای پیام