• شنبه / ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۷:۱۷
  • دسته‌بندی: حقوقی و قضایی
  • کد خبر: 1400012816393
  • خبرنگار : 71640

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اعلام کرد

تسریع در صدور اسناد مالکیت دولت در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

تسریع در صدور اسناد مالکیت دولت در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: با تثبیت مالکیت دولت، ضمن ایجاد شفافیت، امکان مدیریت زمین در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، تجاری و صنعتی فراهم شده و صدور اسناد مالکیت دولت تسریع می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ذبیح الله خدائیان در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری مشترک با دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی، با تاکید بر لزوم تثبیت اراضی ملی و منابع طبیعی در مناطق ویژه اقتصادی، صنعتی و تجاری اظهار کرد: در سال ۹۹ اقدامات بسیار مؤثری در اجرای این قانون صورت گرفت که قابل قیاس با چند دهه گذشته نیست و به موفقیت‌های خوبی در تثبیت مالکیت دولت بر اراضی ملی و منابع طبیعی دست یافتیم.

معاون رئیس قوه قضائیه با تاکید بر اینکه تثبیت مالکیت دولت بر اراضی خود در مناطق ویژه اقتصادی، صنعتی و تجاری از موضوعات حائز اهمیت است، گفت: اراضی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به لحاظ ارزش افزوده مورد طمع قرار می‌گیرند و زمانی که سند کاداستر الکترونیکی برای اراضی این مناطق صادر شود، امکان حراست و حفاظت از این اراضی برای مدیران این مناطق فراهم می‌شود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه شفافیت زمین و مسکن بُعد دیگر این موضوع است، افزود: اجرای کاداستر، ضمن ایجاد شفافیت، به مدیران و مسئولان این مناطق کمک می‌کند تا شناخت بیشتری از اراضی خود داشته باشند و زمین را مدیریت کنند.

خدائیان خاطرنشان کرد: در گذشته اسنادی صادر شده که توصیفی است و بر این اساس بین اراضی دولتی و مردم تداخل وجود دارد؛ لذا با تثبیت مالکیت دولت، ضمن ایجاد شفافیت، امکان مدیریت زمین در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، تجاری و صنعتی فراهم می‌شود.

وی با اشاره به اینکه صدور اسناد کاداستری موجب افزایش ارزش افزوده اراضی می‌شود، اظهار کرد: تفاهم‌نامه بین سازمان ثبت اسناد و املاک و مدیریت مناطق آزاد صنعتی و ویژه اقتصادی و تجاری به منظور تسریع در صدور اسناد مالکیت دولت در این مناطق٫ ایجاد شفافیت و مدیریت اراضی منعقد می‌شود.

خدائیان، اقدام دیگر در اجرای این تفاهم نامه را تعویض اسناد مالکیت دفترچه‌ای عنوان کرد و افزود: در برخی از این اسناد، حدود اراضی و املاک توصیفی است که با صدور سند تک برگ کاداستری، هم حدود تعیین می‌شود و هم اطلاعات آن در سامانه‌های مربوطه ثبت می‌شود.

معاون رئیس قوه قضائیه با اشاره به تشکیل کارگروه‌هایی با مشارکت سازمان ثبت اسناد و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی عنوان کرد: این کارگروه‌ها برای نظارت بر اجرای این تفاهم نامه تشکیل می‌شود تا هر چه سریع‌تر مفاد این تفاهم‌نامه عملیاتی شود.

وی در پایان اظهار کرد: امیدواریم بتوانیم با کمک یکدیگر تفاهم نامه فوق را اجرایی کنیم و در نهایت به روزی برسیم که هیچ قطعه‌ای از اراضی دولت در این مناطق فاقد سند کاداستری نباشد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجار، صنعتی و ویژه اقتصادی کشور نیز در این نشست با تاکید بر اهمیت موضوع قانونمند شدن املاک و ایجاد شفافیت در این زمینه عنوان کرد: با انعقاد این تفاهم نامه به دنبال تعیین تکلیف موضوع مالکیت اراضی هستیم.

حمیدرضا مومنی خاطرنشان کرد: موضوع زمین در مناطق آزاد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و به طور اساسی این موضوع به درآمدهای مناطق آزاد اتصال خورده است.

وی با بیان اینکه زمین به عنوان یکی از زیرساخت‌های اساسی در مناطق آزاد خیلی مهم است، افزود: تثبیت مالکیت دولت بر اراضی موضوع مورد استقبال همه مناطق آزاد در کشور است و تکلیف قانونی است و سعی می‌کنیم این موضوع را نهایی کنیم تا هم حق و حقوق مخاطبین به طور واقعی داده شود و از طرفی حق و حقوقی از بیت المال ضایع شود.

در پایان این نشست تفاهم نامه همکاری مشترک به امضاء طرفین رسید.

انتهای پیام