برای دسترسی به اخبار قدیمی‌تر، در منوی مربوطه سال و ماه را محدود کنید.
 • ویدئو / عودلاجان؛ اعیان‌نشینِ دیروز، بازار کم‌رمقِ امروز

  جایی دور از چشم دارالخلافه‌نشینان؛

  ویدئو / عودلاجان؛ اعیان‌نشینِ دیروز، بازار کم‌رمقِ امروز

  عودلاجان را از اصلی‌ترین محله‌های تهران قاجاری می‌دانند؛ محله‌ای اعیان‌نشین در عهد ناصری که وزیر و وکیل زیاد به خود دیده و حالا اما تنها نام آن بر سردر بازارچه‌ای کوچک در گوشه‌ای شلوغ از تهران امروز دیده می‌شود. بازارچه‌ای که اگرچه شکل و شمایلش مخاطب را به یاد بازار وکیل، بازار قزوین و بازارچه‌های نقش‌جهان اصفهان می‌اندازد اما خبری از رونق آنها و عبور و مرور توریستی که در آن مناطق وجود دارد در عودلاجان نیست. در این ویدئو نگاهی انداخته‌ایم به مشکلات و مسائلی که کسبه‌داران بازارچه عودلاجان با آن دست به گریبانند.

 • ویدئو / چقدر از تاریخ تهران، امسال از دست رفت؟

  ویدئو / چقدر از تاریخ تهران، امسال از دست رفت؟

  بخشی از حافظه تاریخی شهر تهران، تبدیل به ساختمان‌های بلند می‌شود. این مرثیه سال‌هاست سروده شده و باز هم قرار است چند خانه تاریخی این شهر خراب شود؛ خانه‌هایی که می‌توانند در فهرست میراث فرهنگی باشند و بمانند تا تاریخ پایتخت، به این راحتی از دست نرود. امسال کدام خانه‌های تاریخی تهران تخریب شده یا در حال تخریب است؟ ایراد کار کجاست و «قانون» کجای این ماجرا ایستاده است؟ در این ویدئو، گوشه‌هایی از این مصیبت تهران را خواهید دید.

 • ویدئو / در اوج شیوع کرونا چه توصیه‌هایی را رعایت کنیم؟

  کرونا را بیشتر بشناسیم - بخش چهاردهم

  ویدئو / در اوج شیوع کرونا چه توصیه‌هایی را رعایت کنیم؟

  شیوع ویروس کرونا در ایران از ابتدای اسفند به طور رسمی اعلام شد و آمار مبتلایان کم کم اوج گرفت. هنوز هم مسئولان وزارت بهداشت تاکید می‌کنند که میزان شیوع و ابتلا به کووید-۱۹ در ایران در حال اوج‌گیری است. در دوره اوج (پیک) شیوع ویروس کرونا چه توصیه‌هایی را باید رعایت کنیم؟ کارهایی مثل ماندن در خانه، پرهیز از سفر و عدم حضور در اجتماعات، چقدر جدی و مهم است؟ دکتر مریم واعظ جلالی - ویروس‌شناس و استاد دانشگاه - به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهد. در مجموعه ویدئوهای «کرونا را بیشتر بشناسیم» تلاش می‌کنیم در راستای افزایش آگاهی عمومی جامعه گام برداریم.

 • ویدئو / موسیقی فیلم؛ «آنفلوآنزا»

  ویدئو / موسیقی فیلم؛ «آنفلوآنزا»

  «آنفلوآنزا» (FLU) فیلمی درام و ماجراجویانه است که توسط «کیم سونگ سو» کارگردان ۵۹ ساله اهل کره جنوبی در سال ۲۰۱۳ ساخته شد. این فیلم درباره شیوع بیماری کشنده‌ای از خانواده آنفلوآنزا در یک شهر است که طی ۳۶ ساعت قربانیانش را از بین می‌برد. موسیقی این فیلم ساخته «کیم تائه سونگ» است؛ آهنگساز اهل کره جنوبی که تاکنون برای حدود ۹۰ فیلم سینمایی و سریال تلویزیونی موسیقی متن نوشته است.

 • ویدئو / ماندگاری کرونا روی سطوح مختلف چقدر است؟

  کرونا را بیشتر بشناسیم - بخش یازدهم

  ویدئو / ماندگاری کرونا روی سطوح مختلف چقدر است؟

  یکی از پرسش‌های مهم درباره ویروس کرونا که تاکنون اطلاعات متفاوتی درباره آن منتشر شده، میزان ماندگاری این ویروس روی سطوح مختلف است. ماندگاری ویروس روی کاغذ، شیشه، پارچه، فلز و سطوح دیگر، چند ساعت یا چند روز است؟ در این ویدئو دکتر مریم واعظ جلالی - ویروس‌شناس و استاد دانشگاه - درباره این موضوع بیشتر توضیح می‌دهد. در مجموعه ویدئوهای «کرونا را بیشتر بشناسیم» تلاش می‌کنیم در راستای افزایش آگاهی عمومی جامعه گام برداریم.

 • ویدئو / کسبۀ زیان‌دیده از کرونا در انتظار کمک مردم و دولت

  ویدئو / کسبۀ زیان‌دیده از کرونا در انتظار کمک مردم و دولت

  معابری که در روزهای آخر سال مملو از خریداران بود، حالا با شیوع ویروس کرونا و ترجیح درستِ بسیاری برای ماندن در خانه، خالی از انبوه خریداران است. این روزها با افزایش شیوع کرونا، ابعاد مختلف زندگی اجتماعی پایتخت‌نشینان - مانند بسیاری از شهرها - تحت تأثیر قرار گرفت. تبعات بیماری علاوه بر مبتلا کردن بخشی از مردم و مرگ و میر تعدادی از آنها، دامنه وسیع‌تری گرفت و کسب‌وکار بسیاری از مشاغل را بیمار کرد؛ مشاغلی که ماه‌ها منتظر رسیدن شب عید و سکه شدن کارشان بودند. این کسبه و کسانی که از این راه کسب درآمد می‌کنند، نیازمند همدلی مردم (بویژه صاحبکاران، طلبکارها و موجرها) و اجرای راهکارهای مؤثر دولت هستند.

 • ویدئو / چطور در دوران خانه‌نشینی افسرده و بی‌حوصله نشویم؟

  کرونا را بیشتر بشناسیم - بخش دهم

  ویدئو / چطور در دوران خانه‌نشینی افسرده و بی‌حوصله نشویم؟

  بخشی از تاثیرات شیوع ویروس کرونا، بر روح و روان ما تاثیر می‌گذارد. شهروندانی که مجبور به ماندن در خانه هستند، با بی‌حوصلگی دست و پنجه نرم می‌کنند و همین ممکن است موجب افسردگی و سرخوردگی آنها شود. اینطور که از شواهد برمی‌آید، باید تا پایان سال و بعد هم ایام عید را بیشتر در خانه بمانیم و مگر در مواقع ضروری، از خانه بیرون نرویم. برای جلوگیری از افسردگی و بی‌حوصلگی ناشی از خانه‌نشینی چه باید کرد؟ چه روش‌هایی وجود دارد تا بتوانیم این ایام را راحت‌تر و مفیدتر بگذرانیم؟ دکتر محمد اربابی - روانپزشک و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران - به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهد.

 • ویدئو / نگاهی به حضور زنان در جایگاه‌های مهم سیاسی جهان

  ویدئو / نگاهی به حضور زنان در جایگاه‌های مهم سیاسی جهان

  آمارهای جهانی حاکی از آن است که حضور زنان در سمت‌های سیاسی کلیدی مانند ریاست جمهوری، نخست‌وزیری، وزارت و نمایندگی مجلس در حال افزایش است. برآورد سازمان ملل متحد از ۱۹۱ کشور نشان می‌دهد حضور زنان در مناصب سیاسی کشورهای مختلف در مجموع ۲۳ درصد است. این نرخ در بیش از ۱۶۰ کشور، کمتر از ۳۰ درصد اعلام شده است. اسپانیا، نیکاراگوئه، سوئد، آلبانی، کلمبیا، کاستاریکا، روآندا، کانادا و فرانسه تنها کشورهایی هستند که حضور زنان در پست‌ وزارت، مساوی یا بیشتر از مردان است.

 • ویدئو / موسیقی فیلم؛ «شیوع»

  ویدئو / موسیقی فیلم؛ «شیوع»

  «شیوع» فیلمی مهیج به کارگردانی «استیون سودربرگ» است که به شیوع سراسری نوعی ویروس واگیردار در جهان می‌پردازد. در شکل‌گیری داستان این فیلم از شیوع ویروس‌هایی مثل سارس و آنفلوآنزا در سال‌هایی از دهه نخست قرن بیست و یکم الهام گرفته شده است. شیوع ویروس کرونای جدید (کووید-۱۹) در بسیاری از کشورهای جهان، توجه مخاطبان به این فیلم را دوباره جلب کرده است. موسیقی این فیلم ساخته «کلیف مارتینز» آهنگساز و نوازندهٔ ۶۶ ساله اهل ایالات متحده آمریکا است. مارتینز بیشتر در گروه‌های موسیقی فعالیت کرده و از دهه ۱۹۹۰ به ساخت موسیقی فیلم روی آورده است.

 • ویدئو / چه کسانی در معرض خطر ابتلا به کرونا هستند؟

  کرونا را بیشتر بشناسیم - بخش پنجم

  ویدئو / چه کسانی در معرض خطر ابتلا به کرونا هستند؟

  در پنجمین ویدئوی آموزشی ایسنا به دو پرسش مهم درباره ویروس کرونا (کووید-۱۹) پاسخ می‌دهیم: کدام گروه‌ها در معرض خطر ابتلا به این ویروس قرار دارند؟ آیا شکل بروز بیماری در کشورهای مختلف، متفاوت است؟ دکتر حمید سوری - استاد اپیدمیولوژی و عضو ستاد کنترل اپیدمی کرونا - به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهد. ویدئوی پیش رو از سری ویدئوهای آموزشی ایسنا درباره کرونا است که با هدف آگاهی‌بخشی و کنترل روند شیوع گسترده این بیماری تولید و منتشر می‌شود.

 • ویدئو / آیا کرونا درمان اختصاصی دارد؟

  کرونا را بیشتر بشناسیم - بخش چهارم

  ویدئو / آیا کرونا درمان اختصاصی دارد؟

  بعد از شیوع ویروس کرونا یا همان «کووید ۱۹» در جهان، بحث‌های زیادی درباره درمان این بیماری شکل گرفته است؛ از تولید واکسن تا داروی مؤثر برای درمان این بیماری. یکی از سؤال‌هایی که تاکنون مطرح شده، این است: آیا کووید-۱۹ درمان اختصاصی و ویژه‌ای دارد؟ دکتر مریم واعظ جلالی - ویروس‌شناس و استاد دانشگاه - به پرسش‌ها در این باره پاسخ می‌دهد. این چهارمین ویدئو از سری ویدئوهای آموزشی ایسنا درباره کرونا است که با هدف آگاهی‌بخشی و کنترل روند شیوع گسترده این بیماری تولید و منتشر می‌شود.

 • ویدئو / کرونا برای فرد بهبودیافته برگشت‌پذیر است؟

  کرونا را بیشتر بشناسیم - بخش سوم

  ویدئو / کرونا برای فرد بهبودیافته برگشت‌پذیر است؟

  یکی از بحث‌های مربوط به ابتلای افراد مبتلا به کووید-۱۹ یا همان ویروس کرونای نوع جدید، مسأله درمان افراد مبتلا و سپس احتمال برگشت بیماری و ابتلای مجدد فرد است؛ موضوعی که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است. موضوع دیگر، تفاوت الگوی بیماری در افراد و نسبت تأثیرگذاری در هر یک از ‌آن‌هاست. دکتر حمید سوری، استاد اپیدمیولوژی و عضو ستاد کنترل اپیدمی کرونا به پرسش‌ها در این باره پاسخ می‌دهد. این سومین ویدئو از سری ویدئوهای آموزشی ایسنا درباره کرونا است که با هدف آگاهی‌بخشی و کنترل روند شیوع گسترده این بیماری تولید و منتشر می‌شود.

 • ویدئو / چرا کرونا شیوع زیادی پیدا کرد؟

  کرونا را بیشتر بشناسیم - بخش دوم

  ویدئو / چرا کرونا شیوع زیادی پیدا کرد؟

  چقدر نوع جدید ویروس کرونا (کووید-۱۹) را می‌شناسیم؟ چرا گونه تازۀ ویروس‌های کرونا این‌بار خطرناک‌تر و ترسناک‌تر به نظر می‌رسد؟ دلیل شیوعِ زیادِ این ویروس چیست؟ دکتر مریم واعظ جلالی - ویروس‌شناس و استاد دانشگاه - به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهد. این دومین ویدئو از سری ویدئوهای آموزشی ایسنا درباره کرونا است. آگاهی‌بخشی و رعایت اصول بهداشتی از مهمترین نکاتی است که می‌تواند روند شیوع گسترده بیماری در کشورمان را کُند یا حتی متوقف کند. تذکر و هشدار و یادآوری مدام، یکی از راه‌های عمومی کردن این آگاهی است. در سلسله‌ویدئوهای «کرونا را بیشتر بشناسیم» تلاش می‌کنیم در جهت این آگاهی عمومی گام برداریم.

 • ویدئو / کمپینی برای دو هفته ماندن در خانه

  ویدئو / کمپینی برای دو هفته ماندن در خانه

  پویش مردمی «قرنطینه اختیاری حداکثری» با همت جمعی از اساتید و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و همکاری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به راه افتاده است و تلاش می‌کند عموم مردم کشور را به ماندن در خانه، حداقل به مدت دو هفته ترغیب کند. قرنطینه اختیاری و پرهیز از ترددهای غیرضروری، یکی از راه‌های مقابله با شیوع گسترده‌تر ویروس کرونای جدید (کووید-۱۹) است.

 • ویدئو / کرونا چه زمانی شکست می‌خورد؟

  کرونا را بیشتر بشناسیم - بخش اول

  ویدئو / کرونا چه زمانی شکست می‌خورد؟

  آگاهی از ویروس کرونا (کووید-۱۹) و رعایت اصول بهداشتی از مهمترین نکاتی است که می‌تواند روند شیوع گسترده بیماری در کشورمان را کُند یا حتی متوقف کند. تذکر و هشدار و یادآوری مدام، یکی از راه‌های عمومی کردن این آگاهی است. به این منظور، در سلسله ویدئوهایی با عنوان «کرونا را بیشتر بشناسیم» تلاش می‌کنیم در جهت این آگاهی عمومی گام برداریم. یکی از مهم‌ترین پرسش‌ها درباره شیوع بیماری، این است که اپیدمی تا چه زمانی صعودی خواهد بود؟ چه تخمین‌هایی درباره پایان آن وجود دارد؟ چه زمانی می‌توانیم جشن پایان بیماری را اعلام کنیم؟ دکتر «حمید سوری»، شیوع‌شناس و عضو ستاد فرماندهی کنترل ویروس کرونا، پاسخ می‌دهد.

 • ویدئو / در هجوم کرونا، زلزله‌زده‌های خوی را فراموش نکنیم

  ویدئو / در هجوم کرونا، زلزله‌زده‌های خوی را فراموش نکنیم

  چهارم اسفند امسال، زلزله‌ای ۵.۷ ریشتری بخش‌های زیادی از شهرستان خوی در آذربایجان غربی را لرزاند. روستاهای زیادی در این شهرستان تحت تاثیر قرار گرفتند و برخی از آنها ۵۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب شده‌اند. نیروهای امدادی از همان ساعات اول در منطقه حضور یافتند و خاکبرداری و اسکان را آغاز کردند. روستای «گرناویک» یکی از این روستاهاست که زلزله شغل، دام و خانه‌های اهالی را از بین برده است.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۷ اسفند ۹۸

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۷ اسفند ۹۸

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۳۰ بهمن تا ۷ اسفند ۱۳۹۸) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم. آمار فروش فیلم‌های این هفته به دلیل شیوع ویروس کرونا و چند روز تعطیلی سینماها با کاهش محسوسی مواجه شده است.

 • ویدئو / بازار اقلام پیشگیری از کرونا؛ تقاضای زیاد، قیمت بالا، دسترسی کم

  ویدئو / بازار اقلام پیشگیری از کرونا؛ تقاضای زیاد، قیمت بالا، دسترسی کم

  شش روز از اعلام اولین آمارها درباره ابتلای چندین نفر به ویروس کرونا در ایران می‌گذرد. مدت زیادی از این خبر نگذشته بود که از گوشه و کنار خبرهایی درباره کمبود اقلام بهداشتی مورد نیاز مانند محلول‌های ضدعفونی‌کننده و ماسک شنیده شد. با هجوم مردم برای خرید و سودجویی محتکران و دلالان، قیمت این اقلام به شدت افزایش یافته است و اغلب در دسترس نیستند.

 • ویدئو/ «بخوان به نام عاشقی» تقدیم به محمدرضا شجریان

  ویدئو/ «بخوان به نام عاشقی» تقدیم به محمدرضا شجریان

  تصنیف «بخوان به نام عاشقی» در دستگاه همایون و با صدای وحیدتاج، آهنگسازی حمید اسماعیل‌زاده و با شعری از علیرضا بهرامی تولید و به خسرو آواز ایران، استاد محمدرضا شجریان تقدیم شده است. این تصنیف با توجه به خبرهایی که از بهبود حال استاد شجریان به گوش رسیده، برای نخستین بار از سوی خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا» منتشر شده است. عکس‌های این ویدئو کلیپ در طول سال‌های مختلف توسط عکاسان ایسنا از محمدرضا شجریان عکاسی شده است.

 • ویدئو / ضدعفونی کردن اتوبوس‌های تهران در پی شیوع ویروس کرونا

  ویدئو / ضدعفونی کردن اتوبوس‌های تهران در پی شیوع ویروس کرونا

  با مثبت اعلام شدن نمونه‌هایی از ابتلا به ویروس کرونا در ایران، اتوبوسرانی تهران بنا به توصیه وزارت بهداشت علاوه بر برنامه منظم شست‌وشوی اتوبوس‌های فعال در خطوط بی‌آرتی تهران، آن‌ها را ضدعفونی هم می‌کند تا شهروندان روزانه با خاطری آسوده از اتوبوس‌هایی تمیز در حمل و نقل عمومی استفاده کنند.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۳۰ بهمن ۹۸

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۳۰ بهمن ۹۸

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۲۳ تا ۳۰ بهمن ۱۳۹۸) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / رأی‌دهندگان انتخابات اسفند چطور احراز هویت می‌شوند؟

  ویدئو / رأی‌دهندگان انتخابات اسفند چطور احراز هویت می‌شوند؟

  دوم اسفند امسال، انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در سراسر ایران برگزار خواهد شد. در سال‌های گذشته بحث بر سر تغییر شکلی رأی‌گیری انتخابات در بین محافل سیاسی وجود داشته است. الکترونیکی شدن انتخابات در ایران از جمله مسائلی بوده که بر ضرورت آن بارها تاکید شده است. در راستای این هدف وزارت کشور امسال از دستگاهی رونمایی می‌کند که احراز هویت افراد رأی‌دهنده را به صورت الکترونیکی انجام می‌دهد. در این ویدئو، امیر شجاعان - رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور - نحوه کار با این دستگاه را توضیح می‌دهد. تولید و استفاده از این دستگاه، امکان الکترونیکی شدن انتخابات را افزایش خواهد داد.

 • ویدئو / داستان پیوند قلب؛ از رشت تا تهران

  زندگی تازۀ کودک ۹ ساله با قلب اهدایی

  ویدئو / داستان پیوند قلب؛ از رشت تا تهران

  هفته گذشته یک قلب اهدایی از بیمار مبتلا به مرگ مغزی، فاصله رشت به تهران را طی کرد تا به یک پسربچه ۹ ساله زندگی دوباره ببخشد. با توجه به اینکه پیوند قلب باید طی زمان کوتاهی انجام شود، پروسۀ جداسازی، انتقال و پیوند با سرعت و استرس بالایی همراه است. در این ویدئو، داستان این پیوند قلب را خواهید دید و توضیحات تعدادی از پزشکان این عمل جراحی را خواهید شنید.

 • ویدئو / سختی‌ها و شیرینی‌های زندگی با چهارقلوها

  ویدئو / سختی‌ها و شیرینی‌های زندگی با چهارقلوها

  «همه یک بچه بزرگ می‌کنند و می‌گویند پیر شدیم. من غیر از این یکی، دارم یک چهارقلو هم بزرگ می‌کنم... هیچکس به ما کمک نکرد؛ دست‌تنها این بچه‌ها را بزرگ کرده‌ام». این‌ها بخش‌هایی از صحبت و درددل مادر جوانی است که پنج فرزند دارد؛ یک فرزند حدوداً هفت‌ساله و چهار فرزند دوساله که چهارقلو هستند. به مناسبت روز مادر، پای درددل مادر این فرزندان نشسته‌ایم. او از بی‌معرفتی اطرافیان و کمک نکردن سازمان‌های دولتی و حمایتی گلایه‌مند است.

 • ویدئو / موسیقی فیلم؛ «جوکر»

  ویدئو / موسیقی فیلم؛ «جوکر»

  «جوکر» فیلمی درام، جنایی و روانشناسانه است که توسط «تاد فیلیپس» ساخته شد و از سوی منتقدان و مخاطبان سینما مورد استقبال قرار گرفت. این فیلم، زمینه‌های شخصی و اجتماعی شکل‌گیری شخصیت جوکر به عنوان یک مجرم را روایت می‌کند؛ شخصیتی که در جنایات در جنایات شهر «گاتهام» نقطه مقابل «بتمن» قرار دارد. موسیقی «جوکر» ساخته «هیلدور گودِنادوتیر» است؛ آهنگساز و نوازنده‌ای که در سبک کلاسیک فعالیت می‌کند و تاکنون برای ۲۰ اثر سینمایی و تلویزیونی موسیقی متن نوشته است.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۳ بهمن ۹۸

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۳ بهمن ۹۸

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۱۶ بهمن تا ۲۳ بهمن ۱۳۹۸) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / اختتامیه جشنواره فیلم و گلایه‌ و قهر برخی از سینماگران

  ویدئو / اختتامیه جشنواره فیلم و گلایه‌ و قهر برخی از سینماگران

  مراسم اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، شامگاه ۲۲ بهمن با حضور جمعی از مدیران اجرایی کشور و سینماگران در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد و برگزیدگان این جشنواره در رشته‌های مختلف سیمرغ بلورین گرفتند. داوران این دوره، فیلم «خورشید» به کارگردانی مجید مجیدی را شایسته عنوان بهترین فیلم دانستند و تماشاگران فیلم «شنای پروانه» محمد کارت را به عنوان بهترین فیلم انتخاب کردند. در این مراسم برخی از برگزیدگان جشنواره حضور نداشتند که این مسئله باعث اظهار نظر و انتقاد برخی از حاضران شد.

 • ویدئو / موسیقی فیلم؛ «نمایش ترومن»

  ویدئو / موسیقی فیلم؛ «نمایش ترومن»

  «نمایش ترومن» فیلمی تخیلی با مایه‌های طنز و پیامی سیاسی - اجتماعی است که در سال ۱۹۹۸ به کارگردانی «پیتر ویر» ساخته شد. «ویر» کارگردان کم‌کار استرالیایی پیش از فیلم «نمایش ترومن» با ساخت دو فیلم «شاهد» و «انجمن شاعران مرده» به شهرت رسیده بود. موسیقی متن «نمایش ترومن» را «فیلیپ گلس» موسیقیدان آمریکایی و «بورخارد دالویتز» آهنگساز آلمانی‌تبار ساخته‌اند. هرچند «فیلیپ گلس» در دنیای سینما کمتر شناخته‌شده است، اما در دنیای موسیقی از او به عنوان یکی از موسیقیدانان و آهنگسازان تاثیرگذار زنده جهان یاد می‌کنند. موسیقی فیلم «نمایش ترومن» جایزه گلدن گلوب بهترین موسیقی متن را برای دو آهنگسازش به ارمغان آورد.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۱۶ بهمن ۹۸

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۱۶ بهمن ۹۸

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۹ بهمن تا ۱۶ بهمن ۱۳۹۸) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / فرضیه جدید در پرونده پرندگان میانکاله

  ویدئو / فرضیه جدید در پرونده پرندگان میانکاله

  ماجرای مرگ حدود ۱۲۰۰۰ پرنده مهاجر تالاب میانکاله در زمستان امسال هنوز تمام نشده است. با وجود اینکه هفته پیش رئیس سازمان دامپزشکی اعلام کرد که عامل مرگ این پرندگان سم بوتولیسم است، بسیاری از فعالان محیط‌زیست استان نظر دیگری دارند. برخی از آنها می‌گویند ممکن است پای عوامل انسانی هم در میان باشد.