برای دسترسی به اخبار قدیمی‌تر، در منوی مربوطه سال و ماه را محدود کنید.
 • ویدئو / قصه پدر و پسری که درختان خیابان ولیعصر را کاشتند

  ویدئو / قصه پدر و پسری که درختان خیابان ولیعصر را کاشتند

  از دهه ۱۳۴۰ هجری شمسی روند درختکاری در خیابان ولیعصر تهران اوج گرفت. یکی از دلایل این اتفاقِ سبز، تلاش‌های فردی بود به نام «سیدعقیل سادات». سیدعقیل سفارش مدیران شهری وقت را می‌گرفت و درختان مورد نیاز - عمدتاً چنار و مقداری هم نارون - را جور می‌کرد و در سبز شدن خیابانی که هنوز هم بخش‌هایی از آن چشم‌نواز باقی مانده نقشی کم‌نظیر داشت. آن زمان فرزند سیدعقیل هم همراهش بود و راه و چاه را از پدر یاد گرفت. حالا خودِ سیدعباس مردی پا به سن گذاشته است و از خاطرات خودش، پدرش و درختانشان می‌گوید.

 • ویدئو / ضدعفونی و گندزدایی پایانه بیهقی

  ویدئو / ضدعفونی و گندزدایی پایانه بیهقی

  عملیات گندزدایی و ضدعفونی بخش پسماند و محموطه فروشگاه شهروند در مجموعه پارک سوار و پایانه مسافربری بیهقی، بعدازظهر یکشنبه (3 فروردین) توسط سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران انجام شد.

 • ویدئو / بیانات رهبری خطاب به مردم ایران در سومین روز بهار ۹۹

  ویدئو / بیانات رهبری خطاب به مردم ایران در سومین روز بهار ۹۹

  در سومین روز از سال ۱۳۹۹ مقام معظم رهبری در یک سخنرانی خطاب به مردم ایران که از شبکه‌های یک و خبر سیما به طور زنده و مستقیم پخش شد، به مهمترین موضوعات روز ایران و جهان اشاره کردند. رهبری هر سال در ابتدای نوروز با حضور در حرم مطهر امام رضا (ع) در مشهد، نخستین سخنرانی سال خود (بعد از پیام نوروزی) را انجام می‌دادند اما امسال به دلیل افزایش شیوع کرونا، این برنامه لغو شد و نخستین سخنرانی ایشان به طور زنده از تلویزیون پخش شد.

 • ویدئو / از افزایش قربانیان کرونا در جهان تا تأثیر آن بر اقتصاد و نفت

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از افزایش قربانیان کرونا در جهان تا تأثیر آن بر اقتصاد و نفت

  در این شماره از بستۀ اخبار بین‌الملل ایسنا، از آمارهای مربوط به «کووید-۱۹» در کشورهایی که بیشترین آسیب را دیده‌اند، مطلع خواهیم شد. همچنین اخبار مربوط به سایۀ سنگین ویروس کرونا بر اقتصاد و بویژه بازار نفت را مرور خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

 • ویدئو / مستند آخرالزمان؛ جنگ جهانی اول - قسمت اول

  ویدئو / مستند آخرالزمان؛ جنگ جهانی اول - قسمت اول

  جنگ جهانی اول سال ۱۹۱۴ با درگیری نیروهای اتریش و مجارستان و صربستان آغاز شد. شروع این جنگ بر سر ترور ولیعهد امپراتوری اتریش - مجارستان توسط یک جوان صرب بود. جنگ بین متحدن امپراتوری آلمان (اتریش - مجارستان، عثمانی و بلغارستان) و نیروهای متفقین یعنی فرانسه، بریتانیا، روسیه (تا نوامبر ۱۹۱۷)، صربستان، ایتالیا، ایالات متحده آمریکا (از اوت ۱۹۱۷)، ژاپن و رومانی در گرفت. این جنگ چهار سال طول کشید و باعث کشته شدن میلیون‌ها نفر شد. مستند «آخرالزمان؛ جنگ جهانی اول»‌ به کارگردانی ایزابل کلارک و دانیل کستل در فرانسه ساخته شد و اولین‌بار سال ۲۰۰۹ پخش شد. در این ویدئو قسمت نخست این مستند را مشاهده می‌کنید.

 • ویدئو / لحظاتی از تلاش کادر درمان بیمارستان بیماران کرونایی قزوین

  ویدئو / لحظاتی از تلاش کادر درمان بیمارستان بیماران کرونایی قزوین

  بیمارستان بوعلی قزوین مرکز نگهداری بیماران کرونایی این شهر است. این بیمارستان از حدود یک ماه قبل میزبان بیماران مبتلا به کووید ۱۹ یا همان کرونا شده است. پزشکان و پرستاران این بیمارستان بصورت شبانه روزی در حال مراقبت از بیماران کرونایی هستند. آن‌ها از مردم می‌خواهند که تمام توصیه‌های بهداشتیو مراقبتی را برای جلوگیری از انتقال و گسترش ویروس کرونا را جدی بگیرند. در این ویدئو علاوه بر توضیحاتی درباره وضعیت بیمارستان بوعلی قزوین، بخشی از تلاش‌ پزشکان و کادر درمان این بیمارستان را می‌بینید.

 • ویدئو / عملیات مه‌پاشی و ضدعفونی در «سپاهان شهر» اصفهان

  ویدئو / عملیات مه‌پاشی و ضدعفونی در «سپاهان شهر» اصفهان

  در راستای پیشگیری از شیوع و مقابله با ویروس کرونا، عملیات مه‌پاشی و ضدعفونی «سپاهان شهر» اصفهان انجام شد. در این عملیات معبرهای شهری و مکان‌های عمومی همچون ایستگاه‌های اتوبوس، بانک‌ها و ... این شهر توسط نیروهای عملیاتی سازمان آتش نشانی اصفهان و اکیپ ضدعفونی و پیشگیری از کرونا شهرداری اصفهان ضدعفونی شد.

 • ویدئو / نوای چنگ ایرانی در گوش و جانِ مخاطب جهانی

  ویدئو / نوای چنگ ایرانی در گوش و جانِ مخاطب جهانی

  ایران سرزمین چنگ‌هاست و صاحب ۲۵ نوع ساز چنگ در طول شش هزار سال تاریخ بوده است. بنابراین وقتی از چنگ ایرانی حرف می‌زنیم، باید بدانیم از کدام دوره زمانی و کدام منطقه سخن می‌گوییم. سیف‌الله شکری - پژوهشگر، سازنده و احیاکننده سازهای قدیمی ایرانی - که در قزوین مشغول فعالیت است، درباره چنگ ایرانی توضیح می‌دهد و با یکی از سازهای خود، قطعاتی را برای مخاطبان ایسنا می‌نوازد.

 • ویدئو / معرفی ۱۰ فیلم منتخب کمدی ایرانی

  پیشنهاد فیلم برای روزهای در خانه - بخش نخست

  ویدئو / معرفی ۱۰ فیلم منتخب کمدی ایرانی

  نوروز ۱۳۹۹ در شرایطی آغاز شده که شیوع ویروس کرونا، بساط عیددیدنی و سفر و گشت و گذار را برچیده و بارها تاکید شده بهترین راه برای مقابله با گسترش شیوع این ویروس، ماندن در خانه است. اما قرار نیست ساعت‌های این روزهای در خانه ماندن را با بی‌حوصلگی و ناراحتی بگذرانیم. یکی از پیشنهادات ما، دیدن فیلم‌های کمدی است. در سینمای ایران فیلم‌های کمدی زیادی ساخته شده و معمولا هم پرفروش شده‌اند. در این ویدئو، ۱۰ فیلم منتخب از کمدی‌های ایرانی را به شما معرفی و پیشنهاد می‌کنیم.

 • ویدئو / نوروز در بخش بیماران کرونایی بیمارستان رازی اهواز و جاده‌های خوزستان

  ویدئو / نوروز در بخش بیماران کرونایی بیمارستان رازی اهواز و جاده‌های خوزستان

  نخستین روز سال ۱۳۹۹ در شرایط کرونایی آغاز شده است. شرایطی که باعث شده بسیاری از کارکنان بخش‌ها مختلف جامعه برای جلوگیری از گسترش بیشتر این بیماری و حفظ سلامت دیگر شهروندان حتی در نخستین ساعات سال نو هم مجالی برای تعطیلی نداشته باشند. این ویدئو تلاش جمعی از پزشکان، پرستاران و کارکنان بخش بیماران کرونایی بیمارستان رازی اهواز و همچنین مسئولان بهداشت در جاده‌های خوزستان را در ساعات اولیه سال نو نشان می‌دهد.

 • ویدیو / حال و هوای شیراز و یزد در خلوتیِ نوروز ۱۳۹۹

  ویدیو / حال و هوای شیراز و یزد در خلوتیِ نوروز ۱۳۹۹

  شیراز و یزد از جمله شهرهای ایران است که نوروز هر سال از مسافران زیادی پذیرایی می‌کنند.امسال اما به دلیل شیوع ویروس کرونا، این دو شهر هم حال و هوای متفاوتی دارند.در خانه ماندن بهترین روش برای مبارزه با کرونا است.بنابراین می‌توانیم سفر خود به این مقاصد را به بعد از اتمام دوره شیوع بیماری موکول کنیم.

 • ویدئو / پیام نوروزی رئیس‌جمهور در ابتدای سال ۹۹

  ویدئو / پیام نوروزی رئیس‌جمهور در ابتدای سال ۹۹

  پس از انتشار پیام نوروزی مقام معظم رهبری برای سال ۹۹ و نامگذاری سال جدید، پیام رئیس جمهوری اسلامی ایران در ابتدای نوروز امسال نیز منتشر شد. حسن روحانی ضمن مرور برخی از مهمترین رویدادهای سال ۹۸، درباره هدف‌گذاری‌های سال جدید سخن گفت.

 • ویدئو / پیام رهبری در آغاز سال ۱۳۹۹

  ویدئو / پیام رهبری در آغاز سال ۱۳۹۹

  بنا به سنت هر سال، در ابتدای سال ۱۳۹۹ و لحظاتی پس از تحویل سال نو، پیام ویدئویی نوروزی مقام معظم رهبری منتشر شد. ایشان در این پیام ضمن مرور برخی وقایع سال گذشته، توصیه‌هایی را برای سال جدید بیان کردند و عنوان «جهش تولید» را برای امسال انتخاب و اعلام کردند.

 • ویدئو / تولید ژل ضدعفونی کننده در قزوین

  ویدئو / تولید ژل ضدعفونی کننده در قزوین

  با شیوع ویروس کویید ۱۹ یا همان کرونا در ایران ، تولید ژل ضدعفونی کننده در برخی از شرکت‌ها رونق گرفته است. این ویدئو روند تولید ژل ضدعفونی کننده شرکتی در قزوین را نمایش می‌دهد.

 • ویدئو / تولید ماسک و گان در یزد

  ویدئو / تولید ماسک و گان در یزد

  به همت خیرین، داوطلبان هلال احمر و کمیته بانوان شورای شهر یزد، کارگاه دوخت ماسک و گان در این شهر راه اندازی شده است. در این کارگاه ۵۰ نفر در دو شیفت ‌روزانه ۱۵۰۰ عدد ماسک و کلاه ،۴۰۰ عدد گان و ۲۰۰ عدد لباس ضدعفونی تولید می کنند. تولیدات این کارگاه پس از ارسال به مرکز پرتونگاری انرژی اتمی برای ویروس کشی و ضدعفونی در اختیار بیمارستان‌ها قرار می گیرد.

 • ویدئو / جاده تهران - مشهد در شرایط کرونایی

  ویدئو / جاده تهران - مشهد در شرایط کرونایی

  معمولا جاده‌های منتهی به شهر مشهد در ایام نوروز یکی از پرتردد ترین جاده‌های کشور است.امسال با شیوع ویروس کرونا مسئولان وزارت بهداشت توصیه کرده‌اند که مردم سفر نروند. حالا در آستانه تحویل سال، جاده تهران - مشهد از روزهای معمول نیز خلوت‌تر شده است.همچنین بوستان‌ها، مجتمع های خدماتی بین راهی، اتوبوس های مسافربری و... در شرایط کرونایی خلوت هستند.نیروهای هلال احمر، نیروی انتظامی و کادر درمانی نیز در ورودی شهرها کارغربالگری و تب سنجی را انجام می دهند.

 • ویدئو / عملیات گندزدایی معابر و خیابان‌های شیراز

  ویدئو / عملیات گندزدایی معابر و خیابان‌های شیراز

  برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا و در ادامه عملیات گندزدایی معابر و میادین تا مجموعه‌های تاریخی زندیه و ارگ کریمخان زند در شیراز، ضدعفونی و گندزدایی شد.

 • ویدئو / آماده‌سازی نقاهتگاه بیماران کرونایی در یزد

  ویدئو / آماده‌سازی نقاهتگاه بیماران کرونایی در یزد

  به دستور ستاد مقابله با کرونا نقاهتگاه بیماران کرونایی در یزد با ظرفیت ۶۰ تخت آماده سازی شده است.

 • ویدئو / از نخستین آزمایش انسانیِ واکسن کرونا تا حسِ بویایی هوش مصنوعی

  بسته اخبار علم و فناوری؛

  ویدئو / از نخستین آزمایش انسانیِ واکسن کرونا تا حسِ بویایی هوش مصنوعی

  در این شماره از بسته اخبار علم و فناوری ایسنا،از تازه‌ترین تلاش دانشمندان برای یافتن درمان بیماری کووید-۱۹، روشی برای جلوگیری از پس زده شدن اعضای پیوندی و توانایی هوش مصنوعی در تشخیص بو مطلع خواهیم شد. با همراه باشید.

 • ویدئو / مرور ۱۰ رویداد از مهمترین وقایع سال ۱۳۹۸

  ویدئو / مرور ۱۰ رویداد از مهمترین وقایع سال ۱۳۹۸

  سال ۱۳۹۸ بالاخره با همه تلخی‌هایش، به بهار ۹۹ رسید؛ تلخی‌هایی که از همان شروع سال با سیل سراسری آغاز شد و در ادامه با سخت‌ترشدن شرایط اقتصادی، اعتراض کارگران، افزایش قیمت بنزین و شدت گرفتن اعتراضات به این تصمیم، به اوج رسید. شهادت سردار سلیمانی، سقوط هواپیمای اوکراینی و در نهایت شیوع ویروس کرونا تنها در فاصله کمتر از دو ماه، توان ناامید کردن کامل مردم را داشت؛ با این حال مردم همچنان ایستاده‌اند و خود را به سال ۹۹ رسانده‌اند. در این ویدئو ۱۰ رویداد از مهمترین وقایع سال پرحادثۀ ۹۸ را مرور کرده‌ایم.

 • ویدئو / عودلاجان؛ اعیان‌نشینِ دیروز، بازار کم‌رمقِ امروز

  جایی دور از چشم دارالخلافه‌نشینان؛

  ویدئو / عودلاجان؛ اعیان‌نشینِ دیروز، بازار کم‌رمقِ امروز

  عودلاجان را از اصلی‌ترین محله‌های تهران قاجاری می‌دانند؛ محله‌ای اعیان‌نشین در عهد ناصری که وزیر و وکیل زیاد به خود دیده و حالا اما تنها نام آن بر سردر بازارچه‌ای کوچک در گوشه‌ای شلوغ از تهران امروز دیده می‌شود. بازارچه‌ای که اگرچه شکل و شمایلش مخاطب را به یاد بازار وکیل، بازار قزوین و بازارچه‌های نقش‌جهان اصفهان می‌اندازد اما خبری از رونق آنها و عبور و مرور توریستی که در آن مناطق وجود دارد در عودلاجان نیست. در این ویدئو نگاهی انداخته‌ایم به مشکلات و مسائلی که کسبه‌داران بازارچه عودلاجان با آن دست به گریبانند.

 • ویدئو / سهم ما از مقابله با کرونا چیست؟

  ویدئو / سهم ما از مقابله با کرونا چیست؟

  شیوع ویروس کرونا حالا بیش از پیش در ایران گسترده شده‌ و از ابتدای اسفند تاکنون آمار ابتلا به بیش از ۱۶ هزار نفر رسیده است؛ اتفاقی کم‌سابقه که علاوه بر دخالت دولت، نیاز به همراهی جدی مردم دارد. در این میان سهم هرکدام از ما در قطع زنجیره این بیماری چیست؟ در این ویدئو با شما درباره راه‌هایی که هریک می‌توانیم برای کنترل بیماری انجام دهیم، گفت‌وگو کرده‌ایم.

 • ویدئو / شلوغی بازار سمنان در روزهایی که باید در خانه بمانیم

  ویدئو / شلوغی بازار سمنان در روزهایی که باید در خانه بمانیم

  شیوع ویروس کرونا در نقاط مختلف کشور شرایط کاملاً متفاوتی را در خیابان‌ها و بازارهای شهر در روزهای پایانی سال به وجود آورده است. با توجه به توصیه‌های فراوان مبنی بر اینکه مردم در خانه بمانند تا زنجیره انتقال ویروس قطع شود، اما باز هم شاهد حضور عده‌ای از شهروندان در خیابان‌ها، بازارها و مراکز خرید هستیم. خیابان امام خمینی(ره) و بازار سرپوشیده و بزرگ سمنان یکی از مکان‌هایی است که بر خلاف سال‌های گذشته چندان جنب‌وجوش سال نو را ندارد، اما تردد و حضور مردم، باز هم تاحدودی در آن دیده می‌شود.

 • ویدئو / چگونه از ابتلا به کرونا در امان بمانیم؟

  کرونا را بیشتر بشناسیم - بخش شانزدهم

  ویدئو / چگونه از ابتلا به کرونا در امان بمانیم؟

  برخی پزشکان معتقدند مشکل حادی برای بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس کووید-۱۹ (ویروس کرونای نوع جدید) پیش نخواهد آمد و مبتلایان با رعایت برخی از نکات بهداشتی می‌توانند از بیماری عبور کنند. چه کنیم تا از ابتلا به ویروس کرونا در امان بمانیم؟ دکتر مریم واعظ جلالی - ویروس‌شناس و استاد دانشگاه - در این ویدئو برای درمان خانگی، توصیه‌هایی می‌کند. او تاکید دارد که نباید با «مراجعه بی‌مورد» به مراکز درمانی، بار بیمارستان‌ها را افزایش دهیم. در مجموعه ویدئوهای «کرونا را بیشتر بشناسیم» تلاش می‌کنیم در راستای افزایش آگاهی عمومی جامعه گام برداریم.

 • ویدئو / افتتاح دو قطعه آزادراه همت - کرج با حضور رئیس‌جمهور

  ویدئو / افتتاح دو قطعه آزادراه همت - کرج با حضور رئیس‌جمهور

  قطعات ۲ و ۳ آزادراه شهید همت - کرج، صبح سه‌شنبه (۲۷ اسفند) با حضور و دستور رئیس‌جمهور افتتاح شد. قطعه اول این آزادراه از منطقه ۲۲ تهران تا گرمدره به طول پنج کیلومتر در سال ۱۳۹۱ افتتاح شده بود. قطعه دوم از گرمدره تا شهرک جهان‌نما و قطعه سوم از شهرک جهان‌نما تا ابتدای جاده چالوس را شامل می‌شود که طول این دو قطعه ۹ هزار و ۶۰۰ متر است.

 • ویدئو / چقدر محلول و ژل ضدعفونی کننده در کشور تولید می‌شود؟

  ویدئو / چقدر محلول و ژل ضدعفونی کننده در کشور تولید می‌شود؟

  در روزهای اخیر، وضعیت توزیع و دسترسی به الکل، مایع و ژل ضدعفونی‌کننده، نسبت به روزهای ابتدایی شیوع کرونا بهتر شده است؛ با این حال، کمبود اقلامی مثل ماسک و دستکش همچنان به چشم می‌آید. مدیرکل دفتر صنایع بهداشتی و شوینده وزارت صنعت، معدن و تجارت، وضعیت تولید و توزیع اقلامی شوینده و ضدعفونی‌کننده را تشریح کرده و گفته مشکلی بابت تولید الکل و ضدعفونی‌کننده‌های الکلی وجود ندارد و با افزایش واردات، مشکلات فعلی کمتر خواهد شد.

 • ویدئو / چقدر از تاریخ تهران، امسال از دست رفت؟

  ویدئو / چقدر از تاریخ تهران، امسال از دست رفت؟

  بخشی از حافظه تاریخی شهر تهران، تبدیل به ساختمان‌های بلند می‌شود. این مرثیه سال‌هاست سروده شده و باز هم قرار است چند خانه تاریخی این شهر خراب شود؛ خانه‌هایی که می‌توانند در فهرست میراث فرهنگی باشند و بمانند تا تاریخ پایتخت، به این راحتی از دست نرود. امسال کدام خانه‌های تاریخی تهران تخریب شده یا در حال تخریب است؟ ایراد کار کجاست و «قانون» کجای این ماجرا ایستاده است؟ در این ویدئو، گوشه‌هایی از این مصیبت تهران را خواهید دید.

 • ویدئو / ضدعفونی کردن معابر قزوین برای مقابله با کرونا

  ویدئو / ضدعفونی کردن معابر قزوین برای مقابله با کرونا

  به منظور مقابله با ویروس کرونا، از روزهای ابتدایی شیوع آن در ایران، خیابان‌ها و معابر اصلی شهرهای مختلف ضدعفونی و گندزدایی شده‌اند. قزوین یکی از شهرهایی است که درگیر شیوع ویروس کرونا است. برخی گروه‌های جهادی تلاش کرده‌اند با ضدعفونی کردن و گندزدایی معابر این شهر، گستردگی شیوع ویروس را کاهش دهند.

 • ویدئو / وضعیت داروخانه‌های تهران در هفته چهارم شیوع کرونا

  ویدئو / وضعیت داروخانه‌های تهران در هفته چهارم شیوع کرونا

  در چهارمین هفته شیوع کرونا در ایران، همچنان بسیاری از داروخانه‌های شهرهای مختلف ایران از جمله کلانشهر پرجمعیت تهران با کمبود عرضه ماسک و دستکش مواجه هستند. وضعیت عرضه مواد ضدعفونی کننده، بهتر از روزهای ابتدایی اسفند شده و شرکت‌های پخش‌کننده در تعداد محدود، روند پخش این مواد و اقلام به داروخانه‌ها را بصورت روزانه ادامه می‌دهند؛ اما با توجه به گستردگی شیوع و نگرانی سراسری، همچنان مردم در تهیه برخی از این اقلام با مشکل مواجهند. صاحبان داروخانه‌های تهران، دلیل کمبود یا فقدان ماسک و دستکش در داروخانه‌ها را تقاضای زیاد مردم، نبود نظارت بر پخش و نیاز روزافزون بیمارستان‌ها به این اقلام عنوان می‌کنند.

 • ویدئو / زنان باردار برای مقابله با کرونا چه نکاتی را رعایت کنند؟

  کرونا را بیشتر بشناسیم - بخش پانزدهم

  ویدئو / زنان باردار برای مقابله با کرونا چه نکاتی را رعایت کنند؟

  این روزها شیوع ابتلا به «کووید-۱۹» یا همان ویروس کرونای نوع جدید در ایران به اوج خود رسیده است. گفته می‌شود برخی از گروه‌ها در معرض خطر بیشتری قرار دارند. یکی از این گروه‌ها زنان باردار هستند که سلامت آن‌ها مراقبت بیشتری می‌طلبد. دکتر مریم واعظ جلالی - ویروس‌شناس و استاد دانشگاه - در این ویدئو برای ایمنی بیشتر زنان باردار و کودکان در مقابل این ویروس، توصیه‌هایی می‌کند. در مجموعه ویدئوهای «کرونا را بیشتر بشناسیم» تلاش می‌کنیم در راستای افزایش آگاهی عمومی جامعه گام برداریم.