برای دسترسی به اخبار قدیمی‌تر، در منوی مربوطه سال و ماه را محدود کنید.
 • ویدئو / اعتراضات خیابانی در برخی کشورها برضد تداوم قرنطینه

  ویدئو / اعتراضات خیابانی در برخی کشورها برضد تداوم قرنطینه

  از کالیفرنیا تا نیویورک؛ این روزها با وجود ادامه شیوع ویروس کرونا تعداد زیادی از مردم آمریکا از خانه‌های خود بیرون می‌روند؛ اما اغلب کسانی که از خانه خارج می‌شوند، دو هدف بیشتر ندارند؛ یا تفریح، یا اعتراض به قرنطینه. در حالیکه برخی ایالت‌های آمریکا دستورات مربوط به در خانه ماندن را به شکل تدریجی لغو می‌کنند، محققان آمار مرگ بالاتری در میان مردم آمریکا در طول تابستان را پیش‌بینی کرده‌اند. مشابه این اعتراضات در کشورهای دیگر هم دیده می‌شود، اما این اعتراضات در مقایسه با آمریکا، محدودتر هستند. بریتانیا، برزیل، آلمان، فرانسه، هند، اتریش، کانادا و اوکراین نیز شاهد بروز برخی اعتراضات بوده‌اند.

 • ویدئو / روحانی: حق ایران است که از تحریم تسلیحاتی خارج شود

  ویدئو / روحانی: حق ایران است که از تحریم تسلیحاتی خارج شود

  جلسه هیات دولت صبح چهارشنبه (۱۷ اردیبهشت) به ریاست حسن روحانی تشکیل شد. رئیس‌جمهور در این جلسه با اشاره به آغاز دوباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران در ۱۸ اردیبهشت ۹۷، به آمریکا و کشورهای هسمو با آن هشدار داد که ایران به هیچ عنوان تخطی از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را نخواهد پذیرفت و حق مسلم ایران است که در چارچوب این قطعنامه، بزودی از تحریم تسلیحاتی خارج شود.

 • ویدئو / از هشدار درباره جنگ آمریکا و چین تا تأیید جنایت داعش علیه جنازه‌ها

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از هشدار درباره جنگ آمریکا و چین تا تأیید جنایت داعش علیه جنازه‌ها

  در این شماره از بسته اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی دربارة جزئیات حملة تروریستی در ونزوئلا، تأیید اقدام غیرانسانی داعش در قبال اجساد، احتمال رویارویی نظامی میان آمریکا و چین، ادامه مناقشه بر سر منشاء ویروس کرونا و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / حیات، ارمغان حال خوب این روزهای هامون

  ویدئو / حیات، ارمغان حال خوب این روزهای هامون

  دریاچه و تالاب بین‌المللی هامون سومین دریاچه بزرگ ایران پس از خزر و ارومیه است و به عنوان هفتمین تالاب بین‌المللی دنیا و یکی از ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره در ایران شناخته می‌شود. بیش از ۲۰ سال است که سیستان دچار بحران خشکسالی پی‌درپی است و این امر آسیب‌های زیادی به صیادی، کشاورزی و دامداری منطقه زده است؛ اما افزایش بارندگی‌های موجب شده سیلاب منطقه سیستان و به سمت هامون هدایت و در نتیجه پس از سال‌ها این تالاب پرآب شود.

 • ویدئو / صف طولانی خودروهای سنگین در مرز باشماق

  ویدئو / صف طولانی خودروهای سنگین در مرز باشماق

  مرز باشماق در مریوان (استان کردستان) فعال‌ترین مرز کشور در شرایط شیوع کرونا محسوب می‌شود. باشماق یکی از پایانه‌های مرزی رسمی ایران با عراق است که سالانه بخش زیادی از صادرات و واردات کشور از طریق آن انجام می‌شود. به دلیل شیوع ویروس کرونا، این روزها خودروهای سنگین درگیر ترافیک حدود ۱۵ کیلومتری در جاده منتهی به این مرز شده‌اند. این ازدحام مشکلاتی برای رانندگان ایجاد کرده و برخی از آنها تا چهار روز در این صف طولانی منتظر می‌مانند تا به پایانه مرزی و محل تخلیه بار برسند. برخی از این خودروهای سنگین، مواد فاسدشدنی حمل می‌کنند که در مدت طولانیِ انتظار ممکن است بلااستفاده شوند.

 • ویدئو / بهار زیبا در شهر یاقوت سرخ

  ویدئو / بهار زیبا در شهر یاقوت سرخ

  شهر زیبای درجزین در شهرستان مهدیشهر استان سمنان در فاصله حدوداً پنج کیلومتری شمال شهر سمنان واقع شده است. با توجه به وسعت زیاد باغ‌های میوه بویژه باغ‌های انار، درجزین به شهر یاقوت سرخ معروف شده است. کوچه‌باغ‌های این شهر در فصل بهار مملو از شکوفه‌های میوه و درختان سرسبزی است که طبیعتی زیبا و دلنشین را برای آن به ارمغان می‌آورد.

 • ویدئو / اجرای طرح اطعام نیازمندان در یزد

  ویدئو / اجرای طرح اطعام نیازمندان در یزد

  طرح سراسری اطعام مهدوی با هدف توزیع وعده افطاری گرم در میان نیازمندان و افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی اجرا می‌شود. طبق آمار اعلام‌شده توسط کمیته امداد استان یزد، روزانه ۱۰ هزار پرس غذای گرم بین نیازمندان استان توسط مراکز نیکوکاری و کانون‌های مساجد محلات با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و همچنین حفظ کرامت انسانی تهیه و تا در منازل توزیع می‌شود.

 • ویدئو / نگاه کوتاهی به زندگی نجف دریابندری

  ویدئو / نگاه کوتاهی به زندگی نجف دریابندری

  نجف دریابندری مترجم نامدار و نویسنده ایرانی در سن ۹۱ سالگی از دنیا رفت. او سال ۱۳۰۹ در آبادان به دنیا آمد، تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش گذراند اما تحصیلاتش را دبیرستان رها کرد؛ با این حال بصورت خودآموز زبان انگلیسی را یاد گرفت. در سال ۱۳۳۳ کتاب وداع با اسلحه ارنست همینگوی را به فارسی ترجمه کرد. همزمان با چاپ این کتاب در سال ۳۳ به اتهام عضویت در حزب توده دستگیر شد. در زندان به مسائل فلسفی علاقه‌مند شد و در حبس، کتاب تاریخ فلسفه غرب برتراند راسل را ترجمه کرد. نجف دریابندری ۲۳ آبان ۱۳۹۳ دچار سکته مغزی شد و به دنبال آن در آی‌سی‌یو بستری شد و سرانجام دوشنبه (۱۵ اردیبهشت) ۱۳۹۹دار فانی را وداع گفت.

 • ویدئو / بافت تاریخی یزد؛ ارثیه‌ای از یاد رفته

  ویدئو / بافت تاریخی یزد؛ ارثیه‌ای از یاد رفته

  بخش قابل توجهی از بافت تاریخی یزد در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده که یکی از دلایل ثبت این بافت در فهرست آثار جهانی، وجود سکونت و حیات اجتماعی در آن است و در غیر اینصورت، این بافت ارزشمند از فهرست آثار جهانی خارج خواهد شد. این بافت جهانی دارای بیش از ۲۰ هزار خانه و دو هزار پلاک ثبت‌شده در فهرست آثار ملی است؛ اما امروز با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کند.

 • ویدئو / گوشه‌ای از تلاش معلمان در روزهای کرونایی

  ویدئو / گوشه‌ای از تلاش معلمان در روزهای کرونایی

  از اواخر بهمن سال ۹۸، با همه‌گیری ویروس کرونا تمام مدارس ایران تعطیل شده‌اند. از آن زمان یکی از مهمترین ابزار برای ادامه آموزش‌ها به دانش‌آموزان، استفاده از ابزارهای فضای مجازی و اینترنت است. تا پیش از این، دانش‌آموزان تا حدودی از حضور در این فضا منع شده بودند، بسیاری از معلمان آشنایی کمی با آن داشتند و دانش‌آموزان زیادی امکانات لازم برای دسترسی به این فضا را نداشتند اما حالا بسیای از معلمان و دانش‌آموزان موظفند برنامه‌های آموزشی را از این طریق جلو ببرند. در این شرایط معلمان مسئولیت‌پذیر سعی دارند با حداقل امکانت دانش‌آموزان را در موقعیت آموزش قرار دهند.

 • ویدئو / سرریز شدن سد وحدت کردستان

  ویدئو / سرریز شدن سد وحدت کردستان

  سد خاکی وحدت سنندج با ۲۱۵ میلیون متر مکعب یکی از بزرگترین سدهای استان کردستان است. بارش‌های خوب اوایل سال جاری باعث سرریز شدن این سد شده است. ۲۰ میلیون متر مکعب از منابع این سد برای آبیاری زمین‌های کشاورزی و ۶۴ میلیون متر مکعب نیز به عنوان آب آشامیدنی استفاده می‌شود. سد وحدت سنندج در پایین دست ۲۴۰ هکتار از اراضی کشاورزی را تحت پوشش قرار می دهد.

 • ویدئو / برداشت گندم در مناطق مختلف بوشهر

  ویدئو / برداشت گندم در مناطق مختلف بوشهر

  عملیات برداشت گندم در کلیه مناطق استان بوشهر به استثنای بخش بوشکان، ارم و جم آغاز شده است. سطح زیر کشت گندم در استان بوشهر، ۷۵ هزار هکتار دیم و ۱۵ هزار و ۲۰۰ هکتار آبی است. برای امسال تولید ۱۰۸ هزار تن گندم پیش‌بینی شده است. به دلیل شیوع کرونا، امسال اقداماتی نظیر عملیات ضدعفونی، اخذ گواهی سلامت، تب‌سنجی، ارائه فهرست کمباین‌داران به دانشگاه علوم پزشکی، پایش پیوسته و کنترل ورود انجام شده است.

 • ویدئو / از پایان غیبت رهبر کره شمالی تا واکنش ترامپ به اتهام علیه بایدن

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از پایان غیبت رهبر کره شمالی تا واکنش ترامپ به اتهام علیه بایدن

  در این شماره از بسته اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی درباره آخرین آمار ویروس کرونا تا بعد از ظهرشنبه، انتشار نخستین تصاویر حضور رهبر کره شمالی در انظار عمومی، ادامه کمک‌های مالی صندوق بین‌المللی پول در بحران کرونا،‌ رد اتهام آزار جنسی توسط رقیب انتخاباتی ترامپ و دو خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / کارگران روزمزد نیازمند حمایت جدی در دوران کرونا

  ویدئو / کارگران روزمزد نیازمند حمایت جدی در دوران کرونا

  شیوع ویروس کرونا موجب شده بسیاری از اموری که نیازمند کمک کارگران فصلی و روزمزد بوده، این روزها تعطیل شود. همین مسأله معیشت این قشر را در پررونق‌ترین فصل سال به شدت تحت تاثیر قرار داده است. بسیاری از این کارگران برای بدست آوردن کار و دریافت دستمزد، ساعت‌ها و بلکه روزها در کنار خیابان انتظار می‌کشند. در برخی استان‌ها بسته‌های حمایتی بین کارگران روزمزد و آسیب‌دیده از کرونا توزیع شده و این قشر نیازمند تداوم حمایت‌ها هستند. اصلی‌ترین خواسته آنها تأمین حداقل‌های مورد نیاز زندگی خود و خانواده‌شان از سوی سازمان‌های مسئول است.

 • ویدئو / مستند آخرالزمان؛ جنگ جهانی اول - قسمت هفتم

  ویدئو / مستند آخرالزمان؛ جنگ جهانی اول - قسمت هفتم

  جنگ جهانی اول سال ۱۹۱۴ با درگیری نیروهای اتریش و مجارستان و صربستان آغاز شد. شروع این جنگ بر سر ترور ولیعهد امپراتوری اتریش - مجارستان توسط یک جوان صرب بود. جنگ بین متحدین امپراتوری آلمان (اتریش - مجارستان، عثمانی و بلغارستان) و نیروهای متفقین یعنی فرانسه، بریتانیا، روسیه (تا نوامبر ۱۹۱۷)، صربستان، ایتالیا، ایالات متحده آمریکا (از اوت ۱۹۱۷)، ژاپن و رومانی درگرفت. این جنگ چهار سال طول کشید و باعث کشته شدن میلیون‌ها نفر شد. مستند «آخرالزمان؛ جنگ جهانی اول»‌ به کارگردانی ایزابل کلارک و دانیل کستل در فرانسه ساخته و اولین‌بار سال ۲۰۰۹ پخش شد. در این ویدئو قسمت هفتم این مستند را مشاهده می‌کنید.

 • ویدئو / تجربه‌ای متفاوت از تماشای فیلم در «سینماماشین»

  ویدئو / تجربه‌ای متفاوت از تماشای فیلم در «سینماماشین»

  فیلم «خروج» ابراهیم حاتمی‌کیا به دلیل شیوع کرونا و تعطیلی سینماها به سبک «سینما درایوین» یا همان سینماماشین، در پارکینگ برج میلاد به اکران درآمد. در این سبک از نمایش فیلم تماشاگران به جای صندلی سینما، داخل اتومبیل ‌خود می‌نشینند و فیلم را روی پرده‌های بزرگ تماشا می‌کنند. این برنامه از جمعه ۱۲ اردیبهشت به مدت یک هفته در دو سانس ۲۱ و ۲۳:۳۰ در پارکینگ شماره ۳ برج میلاد تهران برگزار می‌شود. فیلم خروج تحت تدابیر بهداشتی و با موافقت ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا اکران شد.

 • ویدئو / استخراج منگنز از اعماق زمین؛ دقایقی با کارگران معدن«ونارچ» قم

  ویدئو / استخراج منگنز از اعماق زمین؛ دقایقی با کارگران معدن«ونارچ» قم

  منگنز یکی از چندین مواد معدنی ضروری برای حیات انسان‌هاست. ماده‌ای که استخراج آن از طبیعت با سختی‌های فراوانی همراه است. شرکت معادن منگنز ایران از سال ۱۳۴۴ فعالیت خود را در روستای «ونارچ» قم آغاز کرد. این شرکت به کمک ۳۰۰ کارگر، تامین ۷۰ درصد نیاز صنایع فولادآهن و ذوب‌آهن اصفهان را بر عهده دارد. در این ویدئو دقایقی با مهندسان و کارگران این معدن همراه می‌شویم.

 • ویدئو / موسیقی فیلم؛ «ببر خیزان، اژدهای پنهان»

  ویدئو / موسیقی فیلم؛ «ببر خیزان، اژدهای پنهان»

  «ببر خیزان، اژدهای پنهان» فیلمی در سبک رزمی است که توسط «انگ لی» کارگردان تایوانی‌تبار آمریکایی ساخته شد و تحسین مخاطبان و منتقدان را برانگیخت و چندین جایزه سینمایی را برای سازندگانش به ارمغان آورد. دریافت چهار اسکار و نامزدی برای دریافت شش اسکار دیگر، سه جایزه بفتا و دو جایزه گلدن‌گلوب از افتخارات این اثر سینمایی است. موسیقی این اثر ساخته «تان دان» آهنگساز اهل چین است که به خاطر ساخت آن جوایز اسکار، بفتا و گرمی را دریافت کرد. بیشتر آثار «دان» در زمینه اپراهای شرقی است.

 • ویدئو / آخرین وضعیت اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان

  ویدئو / آخرین وضعیت اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان

  اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان که آذر ۹۸ آغاز شده بود، اسفندماه با صدور بخشنامه‌ای تازه متوقف شد. حالا بعد از گذشت چند ماه از صدور این بخشنامه، اصلاحات تازه‌ای برای احکام فرهنگیان در راه است. طبق طرح رتبه‌بندی، فرهنگیان باید به تناسب سه صلاحیت عمومی، مهارت‌های معلم و صلاحیت تخصصی در رده‌های مختلف قرار گیرند.

 • ویدئو / نگاهی کوتاه به زندگی و آثار شهید مطهری

  ویدئو / نگاهی کوتاه به زندگی و آثار شهید مطهری

  شهید مطهری - استاد فلسفه اسلامی، مفسر قرآن و از نظریه‌پردازان انقلاب اسلامی - در حوزه علمیه قم از محضر اساتیدی نظیر آیت‌الله صدوقی، آیت‌الله بروجردی و امام خمینی بهره برد و سپس در مدرسه مروی تهران تدریس را آغاز کرد. او در اردیبهشت ۱۳۵۸ هدف گلوله یکی از افراد گروه فرقان قرار گرفت و پس از انتقال به بیمارستان به شهادت رسید. ده‌ها اثر به‌جا مانده از مطهری موجب شد که او را «معلم شهید» لقب بدهند و سالروز شهادتش «روز معلم» نام بگیرد. انتشارات صدرا به عنوان مرکز نشر آثار شهید مطهری، دست‌کم ۸۵ اثر از او منتشر کرده و به‌تازگی با راه‌اندازی یک ربات تلگرامی، امکان دسترسی به همه آثار او را فراهم کرده است.

 • ویدئو / از تأیید وجود اشیاء ناشناس در آسمان تا امکان ادامۀ حیات در مریخ

  بسته اخبار علم و فناوری؛

  ویدئو / از تأیید وجود اشیاء ناشناس در آسمان تا امکان ادامۀ حیات در مریخ

  در این شماره از بسته اخبار علم و فناوری ایسنا، خبرهایی درباره تأیید وجود اشیاء ناشناس شبیه به بشقاب پرنده‌ها، کشف سیاره‌ای که فلز در آن بخار می‌شود، بررسی قابلیت حیات در مریخ، زهره و قمر اروپا، امکان بازسازی بافت قلب پس از حملۀ قلبی و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / بازدید نماینده سازمان جهانی بهداشت از یک مرکز تولید ماسک

  ویدئو / بازدید نماینده سازمان جهانی بهداشت از یک مرکز تولید ماسک

  کریستوف هاملمن، نماینده سازمان جهانی بهداشت عصر چهارشنبه (۱۰ اردیبهشت) از قرارگاه تولید ماسک حضرت زینب (س) در فرهنگسرای خاوران تهران بازدید کرد. ماسک یکی از اقلام مورد نیاز بهداشتی در شرایط شیوع ویروس کرونا است. قرار است استفاده از ماسک در وسایل مترو و اتوبوس‌های درون‌شهری اجباری اعلام شود.

 • ویدئو / روحانی: الان هم می‌گوییم مردم در خانه بمانند

  ویدئو / روحانی: الان هم می‌گوییم مردم در خانه بمانند

  صبح امروز حسن روحانی در جلسه هیات دولت با اشاره به مشکلاتی که کرونا برای سلامت و مشاغل مردم ایجاد کرده است، اظهار کرد: «تلاش ما این بوده که از سلامت مردم حراست و نیازهای آنها را در بازار تامین کنیم و بنگاه‌های تولیدی به فعالیت خود ادامه دهند. به دلیل روشن نبودن زمان پایان ویروس کرونا، باید خود را برای کار، علم، دانش و تحقیقات در جامعه آماده کنیم. الان هم می‌گوییم برای غیر ضرورت، مردم در خانه بمانند ولی برای کار ضروری از خانه خارج شوید و در کوتاه ترین زمان به منزل برگردید.»

 • ویدئو / گشتی در سواحل بوشهر، در روز خلیج فارس

  ویدئو / گشتی در سواحل بوشهر، در روز خلیج فارس

  سواحل خلیج فارس از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی استان بوشهر است و بندر بوشهر را به مکانی توریستی و تفریحی تبدیل کرده است. استان بوشهر بیش از ۷۰۰ کیلومتر مرز مشترک با خلیج فارس دارد و از بنادر مهمی از جمله دیر، ریگ، دیلم و گناوه برخوردار است. ۱۰ اردیبهشت همزمان با خروج پرتغالی‌ها از تنگه هرمز، «روز خلیج فارس» نامگذاری شده است.

 • ویدئو / از افزایش شانس رقیب ترامپ در انتخابات تا ناآرامی در لبنان

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از افزایش شانس رقیب ترامپ در انتخابات تا ناآرامی در لبنان

  در این شماره از بسته اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی درباره افزایش شانس «جو بایدن» برای شکست دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، لغو حکم اعدام مجرمان زیر سن قانونی در عربستان سعودی، درخواست ائتلاف تحت رهبری عربستان برای جلوگیری از تشدید تنش‌ها در یمن و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / راننده‌ای که برای مردم دستکش پلاستیکی می‌سازد

  ویدئو / راننده‌ای که برای مردم دستکش پلاستیکی می‌سازد

  یک راننده تاکسی ۵۵ ساله محمودآبادی (در استان مازندران) در اقدامی جالب و در پی شیوع ویروس کرونا در کشور، با کمک یک المنت و باطری خودروی خود اقدام به تولید دستکش پلاستیکی برای همکاران، مسافران و مغازه‌داران حوالی محل کار خود کرده است.

 • ویدئو / آغاز عملیات ریل‌گذاری خط آهن سراسری در کردستان

  ویدئو / آغاز عملیات ریل‌گذاری خط آهن سراسری در کردستان

  عملیات ریل‌گذاری خط آهن همدان به کردستان درسال ۱۳۹۹ به تازگی از سر گرفته شده است. با پایان این ریل‌گذاری تا پایان سال جاری کردستان به خط آهن سراسری وصل می‌شود. این خط ریلی دارای ۸ ایستگاه است. برای احداث این خط آهن بالغ بر۴۵۰ میلیارد تومان هزینه شده است. پروژه راه آهـن همدان – سنندج به طول ۱۵۱ کیلومتر، بصورت یک خطه هم برای مسافر و هم برای بار طراحی شده است.

 • ویدئو / شیر سنگی بر مزار چهره‌های سرشناس ایل بختیاری

  ویدئو / شیر سنگی بر مزار چهره‌های سرشناس ایل بختیاری

  یکی از آیین‌های عشایر بختیاری برپا داشتن شیر سنگی یا «برد شیر» بر مزار چهره‌های ماندگار و سرشناس ایل است. شیرهای سنگی مجسمه‌هایی هستند که در گذشته توسط سنگ تراش‌ها تراشیده می‌شدند و آنها را روی قبر افراد شجاع و دلیر ایل بختیاری قرار می‌دادند. اهالی این قوم، شیر سنگی را که برای آن ها نشانه شجاعت و دلاوری است بر سر آرامگاه این افراد قرار می‌دهند. در گویش بختیاری به این مجسمه‌ها «برد شیر» می‌گویند. این مجسمه‌ها نماد شجاعت، فروتنی و مردانگی هستند که همواره از کیاست، فرهنگ و اخلاق خوب انسانی در زاگرس بختیاری، با کمال شجاعت پاسبانی کردند و هدفشان اهتمام نام نیک قوم و تبار خود بوده‌است.

 • ویدئو / کرونا با برنامه قرنطینه معتادان متجاهر چه کرد؟

  ویدئو / کرونا با برنامه قرنطینه معتادان متجاهر چه کرد؟

  طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر که قرار بود اسفند ۹۸ اجرا شود، به دلیل شیوع کرونا به صورت موقت به تعلیق درآمد. همین موضوع باعث شد که مدت اقامت برخی از آنها در کمپ‌های ماده ۱۶ تمدید نشود. بازگشت معتادان به پاتوق‌های خود در سطح شهر، نگرانی‌هایی ایجاد کرد و واکنش‌های زیادی به دنبال داشت.

 • ویدئو / دشت لاله‌های واژگون در یاسوج

  ویدئو / دشت لاله‌های واژگون در یاسوج

  لاله واژگون از گونه‌های منحصربفرد گل‌ها و گیاهان بومی و وحشی مناطق کوهستانی ایران است که به عقیده گیاه‌شناسان به سرعت در حال انقراض بوده و زیستگاه و تعداد این گونه گیاهی بسیار کاهش یافته است. این گل‌ها، به دلیل برداشت غیرقابل کنترل از گیاه و پیاز آن و نیز اقدام برخی افراد برای کندن بوته‌های آن‌ها، بیش از پیش در معرض نابودی قرار گرفته‌اند. این گیاه در بیش از یک هزار هکتار در دشت‌ها و مناطقی از جمله دامنه‌های کوه دنا، طسوج، سرگچینه، شبلیز، کوه دمه، جلیل بابکان، سرچنا، مداب، ساورز، مارگون، گُرگو، کاکان، سی‌سخت، کوه گل و نرم‌آب این استان می‌روید.