• شنبه / ۴ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۹:۱۲
  • دسته‌بندی: بوشهر
  • کد خبر: bushehr-180
  • منبع : بوشهر

استاندار بوشهر در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه:

نباید با لابی‌گری و رانت سهم آلایندگی عسلویه را به دیگر استان‌ها بدهند

نباید با لابی‌گری و رانت سهم آلایندگی عسلویه را به دیگر استان‌ها بدهند

ایسنا/بوشهر استاندار بوشهر با اشاره به بحث اعتبارات آلاینده های جنوب استان عنوان کرد: در حالی که آلایندگی های زیست محیطی در شهرستان عسلویه سلامت مردم را به خطر انداخته برخی افراد با لابی‌گری قصد دارند اعتباراتی که حق مردم استان بوشهر به ویژه شهرستان عسلویه است را به دیگر استان‌ها تخصیص دهند.

به گزارش ایسنا منطقه بوشهر، عبدالکریم گراوند در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان گفت: مدیران دستگاه‌های اجرایی، فرمانداران و کارشناسان ادارات ضمن دقت و نظارت کافی در توزیع اعتبارات، با جدیت برخورد نمایند. 

وی افزود: در سال ۹۸ به دلیل رعایت الزامات قانونی تاکید داریم به سمت پروژه های جدید نرویم، بلکه با منابع محدود فعلی تکمیل پروژه های نیمه تمام را در اولویت قرار دهیم. 

استاندار بوشهر با بیان اینکه تکمیل پروژه‌های عمرانی باید در اولویت قرار بگیرد، اظهار کرد: در سال ۹۷ جهت گیری ما اتمام پروژه ها و جلب رضایت مردم بوده است، و با توجه به منابع مالی و اعتبارات محدود نیاز است که امسال نیز مدیران این جهت گیری را با قدرت ادامه دهند. 

گراوند با  تاکید بر ضرورت تشکیل به موقع کمیته برنامه‌ریزی برای توزیع اعتبارات در شهرستان‌ها، خاطرنشان کرد: دستگاه های اجرایی باید موافقت نامه ها را به موقع ارسال نمایند، همچنین اعتبارات ابلاغی نیز باید بر اساس برنامه‌ زمان‌بندی در شهرستان‌ها در کمیته برنامه‌ریزی توزیع شود. 

وی با اشاره به اینکه بخش عمده منابع کشور در اختیار وزارتخانه ها است، گفت: مدیران باید طرح ها و برنامه های خود را ارائه و پیگیری نمایند و جذب اعتبار از منابع ملی را مدنظر قرار دهند. 

مدیران دستگاه های اجرایی اعتبارات هزینه ای را به شدت کنترل نمایند

استاندار بوشهر با بیان اینکه کمیته تخصیص فعالانه برخورد نماید، ادامه داد: مدیران دستگاه های اجرایی اعتبارات هزینه ای را به شدت کنترل نمایند، و به طور جدی و سخت‌گیرانه در هزینه های جاری صرفه جویی کنند. 

عبدالکریم گراوند صرفه‌جویی در هزینه کرد اعتبارات استانی و ملّی را یک ضرورت دانست و تاکید کرد: در بودجه عمرانی استان بوشهر نسبت به تخصیص اعتبارات پژوهشی و سهم صدا و سیمای استان برای تولید برنامه های خوب توجه ویژه صورت بگیرد. 

وی با اشاره به برگزاری کنگره سرداران و ۲۰۰۰ شهید استان بوشهر در اواخر سال جاری، گفت: طبق چارچوب ها و امضای توافق اعتباراتی را جهت بهره گیری در بخش تولید برنامه نظر گرفته تا تولیدات خوبی را در صدا و سیمای بوشهر داشته باشیم، از محل تخصیص اعتبارات عمرانی سهم صدا و سیمای استان در تولید و برنامه ویژه کنگره سرداران و ۲۰۰۰ شهید استان در نظر گرفته شود. 

استاندار بوشهر با تاکید بر استفاده درست از منابع در تخصیص اعتبارات، افزود: امسال ظرفیتی بالغ بر ۵ هزار میلیارد تومان برای پرداخت بدهی دستگاه‌ها از محل تهاتر در کشور پیش بینی شده که ضروری است دستگاه‌های اجرایی در این زمینه از ظرفیت های قانونی موجود استفاده نموده و از این طریق مطالبات خود را تصفیه نمایند. 

گراوند با اشاره به ابلاغ بخشی از اعتبارات مصوب سفر رئیس جمهور به استان، یادآور شد: در این سفر ۲ هزار و ۵۳ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل پروژه‌های عمرانی مصوب شده که سهم شهرستان ها و پروژه ها نیز مشخص می باشد، خواهش من از مدیران دستگاه های اجرایی و اداری استان این است که اعتبارات در نظر گرفته را پیگیری کنند. 

وی با اشاره به اینکه تخصیص اعتبارات سفر رئیس جمهور به توسعه استان بوشهر شتاب بیشتری می‌دهد، عنوان کرد: تکمیل سدهای در دست اجرا، پروژه‌های مختلف راهسازی، بهداشت و درمان، فصل آبرسانی، فاضلاب و دیگر حوزه‌ها در اولویت می باشند.  

آلایندگی های زیست محیطی سلامت مردم  عسلویه  را به خطر انداخته است

استاندار بوشهر با اشاره به بحث اعتبارات آلاینده های جنوب استان عنوان کرد: در حالی که آلایندگی های زیست محیطی در شهرستان عسلویه سلامت مردم را به خطر انداخته برخی افراد با لابی‌گری قصد دارند اعتباراتی که حق مردم استان بوشهر به ویژه شهرستان عسلویه است را به دیگر استان‌ها تخصیص دهند. 

عبدالکریم گراوند با تاکید بر لزوم توجه ویژه به شهرستان‌ عسلویه گفت: بزرگان و نمایندگان استان بوشهر در مجلس باید نسبت به لابی‌گری برخی افراد از دیگر استان‌ها در خصوص جذب اعتبارات عوارض آلایندگی واکنش نشان دهند، چرا که با این لابی گری ها، ظلم مضاعف و بزرگی در حق استان صورت می گیرد. 

وی اضافه کرد: هنوز هیچگونه سنجش و اقدامی برای تعیین میزان آلایندگی ها انجام نشده است، و این مسائل تنها نشات گرفته از لابی گری برای بردن منابع استان و خیانت در حق استان بوشهر می باشد.  

استاندار بوشهر با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید نباید سهم آلایندگی استان بوشهر با لابی گری و رانت گرفته شود، اظهار کرد: من امروز به وزیر نامه نوشته ام و به رییس جمهور نیز نامه ای خواهم نوشت، نباید سهم استان بوشهر توسط استان هایی که حقشان نیست گرفته شود. مردم بوشهر اجازه نمی دهند که دستگاه ها با لابی گری ها و رفاقت بازی ها در سطح ملّی سهم استان بوشهر را نادیده گرفته و به استان های دیگر انتقال دهند، چرا که این یک ظلم آشکار در حق استان بوشهر است. 

گراوند تصریح کرد: قریب به ۸۰ درصد از کارکرد اشتغال و منابع و درآمدهای عسلویه ملی است و نمی گذاریم که این موضوع نیز اتفاق بیفتد و سهم آلایندگی های مردم استان را میان استان های دیگر توزیع کنند. 

بر اساس کدام معیار حق مردم عسلویه را به دیگران بدهیم؟ 

وی با تاکید بر جلوگیری از پرداخت اعتبارات عوارض آلایندگی استان بوشهر به دیگر استان‌ها افزود: منطقه‌ای که بیش از ۸۰ کیلومتر با عسلویه فاصله دارد با لابی‌گری و استفاده از رانت در صدد جذب اعتباراتی‌ است که حق مسلم مردمی ست که سلامتی آنها به خطر افتاده است. 

استاندار بوشهر بیان کرد: در شرایطی که پایتخت انرژی کشور نیاز به آرامش دارد، پرداخت قریب به ۴۵ درصد از اعتبارات بوشهر به دیگر استان‌ها ضدآرامش و برهم زننده فضای آرام فراهم شده در جهت توسعه استان است، لذا محیط زیست این موضوع را به طور جدی پیگیری نماید تا اعتبارات و حق استان به طور گتره ای تقسیم نشود. نمایندگان مردم استان بوشهر در مجلس نیز حتما نسبت به این موضوع واکنش نشان دهند تا حق آشکار مردم بوشهر با لابی گری جابجا نشود.

عبدالکریم گراوند تاکید کرد: اگر این سنگ بنا کج گذاشته شود سال‌ها حق مسلّم مردم استان بوشهر در جابه‌جایی اعتبارات عوارض الایندگی تضییع می‌شود و این ظلم بخشودنی نیست، زیرا اکنون مردم عسلویه در شرایط سختی هستند. طی بررسی ها و در نشست حدود ۴۰ نفر از خانواده های ساکن در عسلویه با امور بانوان و خانواده استانداری بوشهر مشخص شده که حدود ۸۰ درصد از این خانوارها بین یک یا دو مریض در خانه هایشان وجود دارد، کودک تازه متولد شده سرطان دارد، ما حق این مردم را بر اساس کدام معیار به دیگران بدهیم؟ 

وی تصریح کرد: نباید اجازه داد عده‌ای در دیگر استان‌ها با لابی‌گری حق مردم استان بوشهر در حوزه اعتبارات عوارض آلایندگی را ضایع نمایند، از دولت محترم انتظار دارم که اجازه ندهد سنگ بنای کجی در ارتباط با این موضوع گذاشته شود، در این صورت مردم استان بوشهر قطعا هیچگاه این ظلم را فراموش نخواهند کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.