• سه‌شنبه / ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۴:۰۰
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 99112116141
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان:

نگرانی بابت قطعی برق با تشکیل شهرک رمز ارز اصفهان نداریم

 نگرانی بابت قطعی برق با تشکیل شهرک رمز ارز اصفهان نداریم

ایسنا/اصفهان معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان گفت: در نظر داریم با ایجاد شهرک رمز ارز، ماینرها متمرکز شوند و نگرانی بابت قطعی برق نداریم، چراکه با هماهنگی شرکت برق مناطقی از استان که برق اضافه دارند را شناسایی کرده و قرار است در بخش فریدن، سمیرم و کوهپایه مستقر شوند.

سیدحسن قاضی عسگر امروز (سه شنبه- ۲۱ بهمن ماه) در نشست خبری، اظهار کرد: از یک سو جنگ اقتصادی و تحریم ها و از سوی دیگر ویروس کرونا به کشور و مردم ضربه زیادی زده و مشکلات اقتصادی بسیاری ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه از همان ابتدا توجه به دهک های پایین جامعه را در اولویت قرار دادیم، افزود: کارگروه تامین و رفاه اجتماعی تشکیل شد و در نظر داشتیم، افراد دهک های پایین شناسایی شوند، نتیجه این شد که اداره کار افراد بازمانده از یارانه را شناسایی و مقدمات ورود آنها در بانک ها فراهم شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان، نتیجه دوم این اقدام را شناسایی دانش آموزان بازمانده از تحصیل معرفی کرد و گفت: دیگر اقدام هدفمند کردن بودجه مسئولیت اجتماعی صنایع بزرگ بود. هزینه کرد این بودجه اگر با مدیریت و به صورت هماهنگ انجام شود، قطعا نتایج مفیدتری به همراه خواهد داشت. این اقدام برای نخستین بار با صنایع بزرگ اصفهان آغاز شده است.

قاضی عسگر ادامه داد: به همین منظور تعدادی تبلت خریداری و در اختیار دانش آموزان بی بضاعت قرار داده شد.

وی، همچنین به تشکیل سازمان نهاد اقتصاد مقاومتی در اصفهان اشاره و اظهار کرد: این نهاد شکل گرفت و اولین جلسه آن فردا برگزار می شود تا بودجه صنایع بزرگ را هدفمند حامی شهرستان ها قرار دهیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان، از امضای تفاهم نامه با بانک رسالت خبر داد و گفت: این تفاهم نامه با عنوان «توسعه کسب و کارهای خانگی از طریق هسته های کار و زندگی» به منظور حمایت طرح های کسب و کار خرد و خانگی به اجرا در می آید. تاکنون ۵۰۰ هسته کار و زندگی شناخته شده و حمایت از آنها انجام شده است.

قاضی عسگر اضافه کرد: در این برنامه تعدادی کسب و کار خانگی ایجاد می شود و بدون اینکه به کسی وام داده شود، برای مثال مواد اولیه طرح ها به افراد داده و مسئولیت فروش محصولات آنها تامین می شود، از این طریق کمک بسیاری می شود و تلاش می شود معیشت دهک های یکم تا سوم بهبود داده شود.

وی با تاکید براینکه در حال اصلاح اقتصادی هستیم، تصریح کرد: یارانه های کور و غیرهدفمند و ارز ارزان قیمت، آفتی برای اقتصاد کشور است که باید اصلاح شود. زمینه سوء استفاده با حذف یارانه های کور و غیرهدفمند و جلوگیری از هدر رفت و خروج سرمایه از طریق اصلاح ارز ارزان انجام می شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان توضیح داد: برای مثال در خصوص برخی اقلام مانند شکر، چای و برنج ارز ۴۲۰۰ آن حذف شد. در حال حاضر در مورد جو، ذرت و دانه های روغنی سویا ارز ۴۲۰۰ باقی مانده است.

به گفته قاضی عسگر، تامین حقوق بگیران و طبقات پایین جامعه همراه با اصلاح قیمت ارز و هدفمند کردن یارانه ها موجب بهبود شرایط اقتصادی می شود.

وی با بیان اینکه استان اصفهان صنعتی ترین استان ایران است، اظهار کرد: ۴۵ درصد فولاد، ۱۵ درصد تولید ناخالص صنعت، ۴۵ درصد صنایع ساختمانی و سنگ، ۵۵ درصد مصنوعات طلای کشور، ۲۰ درصد فراورده های نفتی، ۱۰ درصد نیروی کار، ۷۰ درصد تولید و بافت فرش، ۴۵ درصد تولید نساجی و ۱۰ درصد بنگاه های اقتصادی کشور در اختیار استان اصفهان است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان اضافه کرد: رتبه اول در صدور مجوزهای گلخانه و همچنین تولید شیر در استان با داشتن ۲۲۵۱ واحد تولیدی سنگ و نساجی و رتبه دوم تولید گوشت، مرغ و تخم مرغ و سطح زیرکشت در تولید محصولات گلخانه ای به دست آمده که با همت و تلاش دستگاه های اجرایی محقق شده است.

قاضی عسگر اضافه کرد: با توجه به مجموعه پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های‌ زیرساختی اقتصادی استان قطعاً در شرایط عادی موجب رشد و رونق اقتصادی شده است و به منظور رفع موانع، مشکلات و تنگناهای بنگاه‌های اقتصادی و به ویژه بهبود فضای کسب و کار اقدامات قابل توجهی انجام شده است.

وی به بسترسازی توسعه اقتصادی و اجتماعی فرودگاه شهید بهشتی اصفهان اشاره کرد و افزود: به منظور افزایش صنعت توریسم گردشگری از طریق افزایش امکان پارک همزمان هواپیما در پارکینگ فرودگاه از ۱۰ به ۲۰ موقعیت پارک فعلی، افزایش فضای ترمینال پرواز بین المللی از ۶۰۰۰ به ۱۵۰۰۰ مترمربع، بازسازی کامل ترمینال پروازهای داخلی انجام شده و بهره برداری از کارگو ترمینال و ... که جمعاً بالغ بر ۱۳۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان اضافه کرد: تسریع در تکمیل و راه اندازی و بهره برداری نمایشگاه بین المللی با سرمایه گذاری بیش از ۲۵۰ میلیارد تومان به عنوان یکی از پیشران های اثرگذار در عرصه تجارت بین المللی در عرضه محصولات استانی و کشوری نقش ایفاء کند.

قاضی عسگر به ظرفیت های کارگروه تسهیل اتاق بازرگانی اشاره کرد و گفت: براساس ارزیابی که اتاق بازرگانی انجام داده ۸۰ درصد فعالان اقتصادی از ظرفیت این کارگروه مطلع نبودند و تنها ۲۰ درصد با آن آشنایی داشتند و از این ۲۰ درصد نیز ۸۰ درصد عملکرد آن را قبول داشته و احساس رضایت کرده اند.

وی افتتاح آزاد راه شرق اصفهان را اتفاقی مبارک در استان دانست و گفت: برای این طرح از ۱۰ سال پیش تاکنون حدود ۷۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است و فاز نخست این پروژه اجرا شد. همچنین فاز دوم با اعتباری بالغ بر ۳۰۰میلیارد تومان و فاز سوم با اعتباری بالغ بر۱۵۰۰میلیارد تومان در دست اجرا است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان تاکید کرد: توسعه معیشت از طریق صادرات، کسب درآمد ارزی، حذف مقررات زائد و بهبود مستمر محیط کسب و کار محقق می شود که راهی به جز حرکت به این سمت نداریم؛ در این زمینه نسخه اول استراتژی صنعتی استان تنظیم شده و تدوین این استراتژی اقدامی مهم است.

 وی دیگر اقدام انجام شده را رونمایی از نظام پیگیری مصوبات جلسات استان اعلام کرد و گفت: باید این پیگیری انجام شود تا کار سیستمی و نظام مند پیش برود. همچنین اصلاح و احصا فرایندها نیز از دیگر اقدامات ما بوده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان خبر داد: برای نخستین بار بعد از ملی شدن صنعت نفت در کشور، مجوز دادن نفت خام به خصوصی ارایه شد و در این زمینه در اصفهان پیشتاز بوده ایم.

قاضی عسگر، تشکیل منطقه ویژه علم و فناوری در استان را از اولویت های توسعه و پیشرفت معرفی کرد که ۶ پروژه پیشران برای توسعه فناوری تعریف شده است.

وی با اشاره به طرح نیمه تمام در استان، گفت: ۹۷۰ طرح نیمه تمام داریم که متمرکز شدیم تا طرح های راکد و غیرفعال را تمام کنیم تا سرمایه گذاران رغبت به حضور در ایران داشته باشند. در نظر داریم ۲۰ پروژه بزرگ استان را به نتیجه برسانیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان به رشد صادرات اشاره کرد و گفت: در حوزه سرمایه خارجی در سال های ۹۷ تا ۹۹ رشد خوبی داشتیم که البته تعداد سرمایه گذاری نیازمند اصلاح و افزایش است.

قاضی عسگر، امضای تفاهم نامه بین صندوق صادرات و استانداری، ساماندهی سهمیه گندم و تشکیل مستمر جلسات، پیگیری تامین نهاده های دامی (حدود ۵۰ درصد)، راه اندازی پایانه صادراتی فرودگاه بین المللی شهید بهشتی، تشکیل انجمن صادرکننده استان، نظارت مستمر بر توزیع کالاهای اساسی از جمله شکر، رفع مشکل کامل دو پروژه بزرگ گردشگری در استان و پیگیری ایجاد شهرک صنعتی خصوصی و تامین زیرساخت های مورد نیاز از اهم اقدامات حوزه صادرات و رفع موانع تولید است.

وی تغییر قیمت ارز ۴۲۰۰ به ارز نیمایی را عامل گرانی ندانست و گفت: رانتی که قیمت این ارز ایجاد می کرد بسیار بیشتر بود. معتقدیم اثرات تورمی ناشی از حذف ارز ۴۲۰۰ نیست، بلکه باید در یک پکیج دیده شود. رانت ها باید حذف شود. با حذف ارز ۴۲۰۰ قیمت کالاها دو برابر شده اما اگر بنا بود براساس قیمت واقعی باشد، ۳ برابر است.

به گفته قاضی عسگر، ارز ارزان عاملی برای کاهش اشتغال است.

وی درخصوص تشکیل بندر خشک، اظهار کرد: اقدامات آن شروع شده و با عنوان دهکده لجستیک، در حال اجرا است، همچنین مرحله لوله گذاری طرح انتقال آب از بندرعباس به اصفهان آخر این ماه کلید می خورد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص نگرانی از گران شدن میوه ها در ایام نزدیک شدن به سال نو، گفت: میوه ها از طریق ستاد تنظیم بازار از ۱۵ اسفند وارد بازار می شوند و نهادهای نظارتی ارزیابی و پایش انبارهای را بر عهده خواهند داشت، تا جلوی هرگونه احتکار گرفته شود و نگرانی از این بابت وجود نداشته باشد. در حال حاضر تنها نگرانی کمبود روغن و جو است که در تلاش برای جبران آن هستیم.

قاضی عسگر افزود: هر جنسی احتکار شده باشد به سامانه رهتاب ارجاع داده می شود تا در اختیار عموم قرار گیرد و با محتکران برخورد شدید می شود به گونه ای که جریمه مالی سنگینی متحمل خواهند شد.

وی بزرگترین احتکار را مربوط به ورقه های فولاد مبارکه اعلام کرد و افزود: اکنون وضعیت بازار فولاد به گونه ای شده که بورس و بازار به هم نزدیک هستند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان در خصوص تشکیل شهرک رمز ارز، توضیح داد: در نظر داریم با ایجاد این شهرک ماینرها متمرکز شوند و نگرانی بابت قطعی برق نداریم، چراکه با هماهنگی شرکت برق مناطقی از استان که برق اضافی دارند را شناسایی کرده و قرار است در بخش فریدن، سمیرم و کوهپایه مستقر شوند.

قاضی عسگر، رمز ارز زمینه ارزآوری را مهیا می کند و در نظر داریم تا انرژی مورد نیاز شهرک با انرژی سبز تامین شود تا خللی در برق استان ایجاد نشود.

وی گفت: در حوزه کشاورزی اصلاح الگوی کشت نهایی شده و دنبال آن هستیم. در کشاورزی به اقتصاد کشاورزی توجه نشده و باید به سمت کشت گیاهان ارزشمند و باارزش افزوده بالا برویم.  

قاضی عسگر با تاکید بر اینکه در حوزه کشاورزی قدر قطره قطره آب را باید بدانیم، خاطرنشان کرد: مدیریت مصرف باید انجام شود. راه توسعه کشور باید توسعه پایدار باشد و یعنی مدیریت هدفمند مصرف آب و انرژی انجام شود.

وی با اشاره به افزایش آلودگی هوا در اصفهان، گفت: براساس گزارشی که در سمیناری در دانشگاه اصفهان، برگزار شد، از میان خودروهای موجود در کشور تندر۹۰ میزان آلایندگی کمتری دارد. از سوی دیگر بنزین ارزان و افزایش بی رویه استفاده مردم از خودروهایی که آلایندگی بالایی دارند، نگران کننده است. بهتر است مردم به جای استفاده از خودروهای شخصی به استفاده از دوچرخه و وسایل حمل و نقل عمومی روی آورند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.