• پنجشنبه / ۱۶ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۲:۵۲
  • دسته‌بندی: چهارمحال و بختیاری
  • کد خبر: 99111612089
  • منبع : نمایندگی چهارمحال و بختیاری

اتصال ۲۷۰ روستای بالای ۲۰ خانوار چهارمحال و بختیاری به شبکه ملی اطلاعات

اتصال ۲۷۰  روستای بالای ۲۰ خانوار چهارمحال و بختیاری به شبکه ملی اطلاعات

ایسنا/چهارمحال و بختیاری مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه پروژه‌ای برای اینترنت روستاهای بالاتر از ۲۰ خانوار تعریف شده است، گفت: تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ملی اینترنت کشور متصل می‌شوند.

مرتضی بلالی ۱۶ بهمن‌ماه در نشست با اصحاب رسانه چهارمحال و بختیاری به عناوین کلی پروژه‌های اجرایی در سطح استان در ایام‌الله دهه فجر امسال اشاره و اظهار کرد: افتتاح پروژه‌های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات چهارمحال و بختیاری در چند بخش توسعه شبکه پهن‌باند و تلفن همراه، توسعه شبکه فیبر نوری روستایی و توسعه شبکه فیبر شهری در استان اجرا شده است.

وی اعتبار هزینه‌شده برای این پروژه‌ها را ۸۷۷ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: این مبلغ از دو بخش اعتبارات وزارات ارتباطات و فناوری اطلاعات ( ۳۰ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان) و از محل اعتبارات سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ( قریب به ۵۷۳ میلیارد ریال) تامین شده است.

مدیرکل ارتباطات و  فناوری اطلاعات چهارمحال و بختیاری، یکی از مطالبات روستاها و شهرهای استان را توسعه پهن‌باند شبکه تلفن همراه مطرح و تصریح کرد: این توسعه شامل پوشش تلفن همراه و اینترنت پرسرعت روستایی و ایجاد زیرساخت مناسب برای افزایش پهنای باند برای اپراتورها است.

بلالی با بیان اینکه ۵۴۲ کیلومتر تار روستایی در چهارمحال و بختیاری اجرا شده است، ادامه داد: اعتبار مربوطه ۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان از اعتبار وزارت‌خانه است که در راستای ارائه خدمات در روستاهای استان بوده که اهم آن مربوط به توسعه دولت الکترونیک، ارائه خدمات از جمله بانکداری الکترونیک، سلامت الکترونیک و ارائه کلیه خدمات در روستاها بر بستر فناوری اطلاعات است.

وی گفت: به واسطه اینترنت پرسرعت روستایی، پروژه‌ای برای اینترنت روستاهای بالاتر از ۲۰ خانوار تعریف شده است که با تدابیر اندیشیده‌شده، اعتبار مربوطه تامین و ۲۷۰ روستا برای این امر پیش‌بینی شده است که تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار بتوانند به شبکه ملی اینترنت کشور متصل شوند.

بلالی تصریح کرد: در مجموع ۵۷۵ روستای بالای ۲۰ خانوار در استان وجود دارد که از این تعداد، ۲۷۰ روستا برای ارتقاء و یا ایجاد سایت جدید در نظر گرفته شده است، ۱۰۰ سایت BTS  برای ارتقاء به نسل سه و  چهار پیش‌بینی شده است و از تعداد ۲۷۰ روستا، ۱۷۰ مورد با توجه به برنامه ابلاغی به سه اپراتور همراه اول، ایرانسل و شرکت های وب راه‌اندازی و به بهره‌برداری رسیده است.

مدیرکل ارتباطات و  فناوری اطلاعات استان تصریح کرد: در حال حاضر بر اساس آخرین اطلاعات فصلنامه آماری، ضریب نفوذ تلفن ثابت، ۲۶.۵۷ درصد و تعداد روستاهای دارای ارتباط استان ۷۱۶ هستند.

بلالی اضافه کرد: در روستاهایی که امکان برق‌رسانی نبوده، مشکل جاده وجود داشته و تعداد خانوار آن‌ها کمتر از ۲۰ خانوار بوده است، برای ۲۴ روستای استان از طریق تک‌ارتباط ماهواره‌ای، ارتباط برقرار شده و به مدت یک سال کل هزینه برای آن روستا رایگان است.

وی به ضریب نفوذ اپراتورهای تلفن همراه استان اشاره و بیان کرد: ضریب نفوذ همراه اول، ۱۱۶.۳۸، رایتل ۳.۶۷ و ایرانسل ۳۱.۳۴ درصد است.

مدیرکل ارتباطات و  فناوری اطلاعات چهارمحال و بختیاری تعداد کاربران اینترنت پرسرعت ثابت و همراه را ۹۵۰ هزار و ۸۱۵ کاربر فعال عنوان و اظهار کرد: ضریب نفوذ ۹۶.۲۴ درصد است.

وی تعداد روستاهای بهره‌مند از اینترنت پرسرعت ثابت را ۳۲۰ مورد برشمرد و افزود: تعداد روستاهایی که از اینترنت پرسرعت همراه بهره‌مند شده‌اند، ۱۶۵ روستا هستند.

مدیرکل ارتباطات و  فناوری اطلاعات چهارمحال و بختیاری گفت: به‌منظور بهره‌مندی روستاهایی که آمار جمعیتی بیشتری داشته، مراکز مخابراتی روستایی و سایت‌های BTS کلیه روستاها در راستای اتصال به بستر فیبر نوری، پروژه توسعه ارتباط روستایی تحت عنوان پروژه « تار» آغاز شده است.

وی افزود: در حال حاضر برای توسعه زیرساخت روستاها و گذر از بستر سیم مسی و قرار گرفتن بر بستر فیبر نوری این اقدام در استان به‌واسطه افزایش پهنای باند اپراتورها، توسعه زیرساخت روستایی مانند واگذاری تلفن ثابت، افزایش پهنای باند اینترنت ثابت ADSL و همچنین افزایش تعداد پورت واگذاری برای ADSL  روستایی صورت گرفته است.

بلالی به ارائه خدمات پولی و بانکی در روستاها و کاهش رفت‌وآمد به شهرها پرداخت و توضیح داد: تعداد ۳۴ دستگاه ATM با اعتبارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نصب و راه‌اندازی شده و پیش‌بینی شده است که در مرحله بعد، تعداد ۲۰ دستگاه برای روستاهایی که شرایط را دارند تهیه و در اختیار روستاهای مورد نظر قرار داده شود و به مدت پنج سال خدمات این دستگاه‌ها رایگان است.

مدیرکل ارتباطات و  فناوری اطلاعات چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه ۱۳۲۸ آموزشگاه استان به مدت دو سال از اینترنت رایگان بهره‌مند شده و به شبکه ملی اطلاعات با سرعت حداقل دو تا ۱۶ مگابایت و ماهانه با حجم ترافیک ۷۰ گیگابایت متصل شده‌اند، گفت: این طرح به مدت دو سال در اختیار آموزشگاه‌های استان به صورت رایگان قرار داده شده است.

وی تاکید کرد: طرح اتصال تمامی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان به شبکه ملی اطلاعات مد نظراست که براساس تفاهم‌نامه منعقدشده بین شرکت مخابرات ایران و وزارت ارتباطات در حال پیگیری است.

بلالی اظهار کرد: به‌منظور رفاه حال مشترکان تلفن همراه در روستاهایی که مشکل پوشش برای یکی از اپراتورها وجود دارد، رومینگ رایگان بین اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و های‌وب برقرار شده است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات چهارمحال و بختیاری به توسعه دفاتر ICT روستایی اشاره و بیان کرد: دستگاه‌های خدمات‌رسان مکلف هستند تمامی خدمات خود را به دفاتر ICT روستایی و دفاتر پیشخوان واگذار کنند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۰۰ دفتر ICT  روستایی برای دریافت مجوز اقدام کرده‌اند، گفت: تاکنون ۲۰ روستا مجوز را دریافت کرده و به منظور حمایت از دفاتر ICT روستایی، می‌توانند از تسهیلات اشتغال روستایی به مبلغ ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان برای هر دفتر استفاده کنند.

بلالی به حمایت از کسب‌وکارهای نوپا و استارتاپ‌های حوزه فناوری ارتباطات اشاره و بیان کرد: شرکت‌هایی که کمتر از سه سال سابقه داشته و یا با سابقه بالا هستند، می‌توانند در دو سایت ایران نوآفرین و ایران کارفا ثبت‌نام کرده و با گرفتن کد از بسته رایگان ۵۰ میلیون تومانی استفاده کنند.

مدیرکل ارتباطات و  فناوری اطلاعات چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: در بهار ۱۴۰۰، مجتمع ICT استانی در زمینی با متراز ۵۰۰۰ مترمربع افتتاح و به بهره‌برداری خواهد رسید.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.