• پنجشنبه / ۱۶ بهمن ۱۳۹۹ / ۰۷:۳۵
  • دسته‌بندی: ایلام
  • کد خبر: 99111611890
  • منبع : نمایندگی ایلام

استاندار:

بودجه ۱۴۰۰ ایلام رشد داشته است

بودجه ۱۴۰۰ ایلام رشد داشته است

ایسنا/ایلام استاندار ایلام گفت: در بودجه جاری بیش از ۶۲ درصد رشد داشته ایم و در بودجه عمرانی، ردیف های استانی بالای ۷۰ درصد و در بودجه های ملی بالای ۱۰۰ و در بودجه توازن بالای ۱۰۵ درصد رشد داشته ایم.

 قاسم سلیمانی دشتکی استاندار ایلام در گفتگوی زنده با مردم از صدا و سیمای مرکز ایلام با موضوع تشریح دستاوردها و خدمات نظام در استان، با تاکید بر اینکه  هرچه داریم از امام و شهدا داریم، اظهار کرد: در این دو سه سال شدید ترین و ظالمانه ترین تحریم ها بر علیه کشور اعمال شده است و در این شرایط سخت تلاش داشته ایم در راستای حل مسائل و مشکلات مردم حرکت کنیم اما ادعای حل تمام مشکلات را نداریم ولی دستاوردهای نظام باید گفته شود. 

وی با بیان اینکه در بحث کرونا در ابتدا پویش ها و کمک های مومنانه مردمی خوبی صورت گرفت و بیش از ۲۰ میلیارد تومان کمک جمع آوری شد، گفت: در اوایل کرونا همراهی مردم خوب بود اما در آبان ماه وضعیت کرونا در استان بحرانی شد و در کشور چه در ابتلا و چه فوتی تقریبا رتبه اول کشور داشتیم اما امروز همه استان آبی شده است.

وی گفت: در راستای مدیریت کرونا علاوه بر اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی و هوشمند و طرح جامع مدیریت کرونا دو اقدام مهم دیگر نیز انجام دادیم: قرارگاه عملیاتی ستاد کرونا برای نظارت بر اجرایی شدن دستورالعمل ها و مصوبات ستاد کرونا ایجاد کردیم و قرارگاه شهید سلیمانی  برای پیشگیری و شناسایی و بیماریابی فعال شد  که در این طرح هم افراد بیمار شناسائی می شوند و هم کسانی که با بیماران در ارتباط بوده اند تست می شوند و هم افراد آسیب پذیر شناسایی و مراقبت می شود.

استاندار ایلام تاکید کرد: وضعیت کرونا امروز در استان شکننده است و همه باید  دستور العمل ها و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم.

سلیمانی دشتکی ادامه داد: در دهه مبارک فجر برنامه ها بیشتر در بستر فضای مجازی انجام می شود و در این ایام حدود ۲۸۵ پروژه داریم (که احتساب تونل آزادی که ۳۰۰ میلیارد تومان هزینه دارد و عملیات آن شروع شده) بالغ بر ۷۶۰ میلیارد تومان اعتبار برای افتتاح و یا شروع به کار آنها هزینه می شود.
استاندار ایلام تصریح کرد: امسال چند سفر خوب و پر خیر و برکت به استان ایلام داشتیم ازجمله: سفر دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، اوحدی معاون رئیس جمهور در بنیاد شهید و امور ایثارگران، معاون علمی رئیس جمهور، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، سفر چندباره مسئولان بنیاد مستضعفان و علوی دیگر نهادها و ارگان‌های خدمت رسانی به استان و ... که دستاوردهای بسیار خوبی برای استان در پی داشت.

در بودجه ۱۴۰۰ عملکرد بسیار موفقی داشتیم. این بودجه بیس و اساس برای سالهای بعدی است

سلیمانی دشتکی در باره بودجه استان در سال آینده گفت: در بودجه جاری بیش از ۶۲ درصد رشد داشته ایم و در بودجه عمرانی؛ ردیف های استانی بالای ۷۰ درصد و در بودجه های ملی بالای ۱۰۰ و در بودجه توازن بالای ۱۰۵ درصد رشد داشته ایم.

وی گفت: در چهار ساله دوم دولت تدبیر و امید در استان ایلام حدود ۶۵ تا ۷۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است. این سرمایه‌گذاری در نقاط مختلف استان در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی و آب و خاک و کشاورزی، زیرساخت و جاده ای و ... انجام شده است که لیست نام پروژه میزان اعتبار همه آنها موجود است در صورتی که خبرنگاران تمایل داشته باشند در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.

استاندار ایلام با بیان اینکه در کل دولت تدبیر و امید در استان ایلام بالغ بر ۱۷۰ هزار میلیارد تومان اعتبار درنظر گرفته شد و حدود ۱۱۰ هزار میلیارد تومان محقق شده است، تصریح کرد: در سال ۹۸ در ضریب امنیت سرمایه‌گذاری رتبه اول کشور و در سرمایه گذاری با رشد بالای ۲۰۰ در صد جزو ۶ استان برتر کشور انتخاب شدیم.

سلیمانی دشتکی با بیان اینکه مجموعه این دستاورد ها خدمات نظام است و حاصل وفاق و همدلی و هم افزایی و کار جمعی تمامی مسئولان است، ادامه داد: با افتتاح فاز دوم پتروشیمی ایلام خوراک لازم برای دیگر پتروشیمی های استان که در دست اقدام است مهیا می شود.دو طرح بزرگ صنایع تخصصی پایین دستی یکی توسط بخش خصوصی مدیریت توسط دولت در استان ایلام در دست اجرا است که می تواند تحول عظیمی در توسعه صنعت ایجاد اشتغال زایی داشته باشد و مجموعه بزرگ  pp در استان  بالای ۵۰ درصد پیشرفت داشته است.

وی با بیان اینکه نرخ بیکاری در استان بر طبق گزارش مرکز آمار ایران کاهش یافته اما ادعایی نداریم که بیکاری ریشه کن شده است، تصریح کرد: نرخ بیکاری استان در سال ۹۱ بالای ۱۷ درصد بوده است و الان در سه ماهه زمستان ۹۹ به ۵.۱ درصد رسیده است اما در حال حاضر بالای ۱۶ هزار بیکار در استان داریم.

نماینده عالی دولت در استان ایلام گفت: در حوزه تقسیمات کشوری عملکرد استان موفق بوده است. برای محقق شدن برخی مناطق تلاش های زیادی کردیم علیرغم نداشتن برخی شرایط اما با اصرار موفق به دستاوردهای خوبی شدیم. در این دولت بخش دشت عباس، شهرستان هلیلان، شهرستان چوار ایجاد شد. در این راستا شخص رئیس جمهور، معاونین ، وزیر کشور و مجموعه حوزه سیاسی و مسئولان استان ... کمک کردند و در حال حاضر بخش آسمان آباد و منطقه شوهان در مهران را در حوزه تقسیمات کشوری تحت اقدام داریم و امیدواریم در این دولت به نتیجه برسد. 
 
سلیمانی دشتکی درباره اربعین در استان گفت: در سالهای ۹۵ و ۹۶ در اربعین مشکلات زیادی داشتیم اما در دوسال اخیر تلاش های زیادی از جمله آماده کردن زیرساخت‌های جاده ای و ساخت چند تونل و چند پل و رفع پیچ های حادثه خیر، ایجاد نیوجرسی، ایجاد کنارگذر ها، ایجاد و توسعه پارکینگ ها، ایجاد تاسیسات آب رسانی در پایانه، ایجاد و ساماندهی سرویس های بهداشتی و ... انجام شده است تا در سال ۹۸ بیش از ۴.۷ میلیون نفر تردد زوار در مرز مهران داشته باشیم.

وی تصریح کرد: برای آغاز عملیات اجرایی راه آهن ایلام به دستور رئیس جمهور انجام شده و باتوجه به کمبود بودجه از اعتبارات توازن استان برای جبران استفاده کردیم و امروز بیش از ۲۷۰ میلیارد تومان برای اجرای فاز اول گذاشته ایم و تلاش داریم از طرف جنوب نیز خط راه آهن از خوزستان ایجاد کنیم.

استاندار ایلام ادامه داد:  مردم از وزیر خواستار راه اندازی بازارچه چیلات و چنگوله شدند و همانجا قول دادم که زیرساخت های هر دو بازارچه را آماده می کنیم و در این زمینه بالای ۷۰ میلیارد تومان هزینه شد و با رایزنی ها مجوز گذر مرزی چیلات و دو بازارچه چیلات و چنگوله را گرفتیم اما در طرف عراقی با مشکلاتی مواجه شدیم.

سلیمانی تصریح کرد: تلاش ها و دیپلماسی برای رفع مشکلات با استان های واسط و میسان شروع شد و از وزیر کشور و وزیر امور خارجه و سفیر ایران در عراق کمک گرفتیم و سرانجام چند روز گذشته مرز شهابی در عراق توسط دولت عراق تصویب شد و تلاش داریم موضوع چیلات از طرف عراق نیز انجام شود و همزمان بازارچه هلاله شمالی را داریم که در یک قدمی تصویب دولت است و امروز بحث منطقه آزاد تجاری مهران داریم وددر این رابطه تلاش های بسیار خوبی صورت گرفته امیدواریم به زودی در مجمع تشخیص مصلحت نظام تاثیر شود.

استاندار ایلام ادامه داد: در حوزه آب و خاک کشاورزی استان ایلام رتبه بسیار موفقی داشته است در این زمینه دو طرح بزرگ احیای اراضی ۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری و طرح سامانه گرمسیری از خدمات ماندگار نظام در استان ایلام است.

وی با بیان اینکه مجموعه پیگیری ها باعث شده که طرح ۵۰ هزار هکتاری احیای اراضی مورد تاکید مقام معظم رهبری،  ۹۶ درصد و طرح سامانه گرمسیری ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشد و در حال حاضر ۱۲۰ هزار هکتار زمین آبی داریم و تا آخر دولت باید  به ۱۶۰ هزار هکتار برسد.

استاندار ایلام گفت: توفیقات دیگر در این حوزه از جمله ایجاد و بهره برداری از سد گلال، پیگیری ایجاد ردیف و اختصاص اعتبار برای سدهای سیکان، میمه و چناره در بودجه ۱۴۰۰، رتبه اول تولید و فرآوری بذر استان در کشور با تولید سالانه بیش از ۲۴ هزار تن، افزایش ظرفیت سیلوی ذخیره گندم استان از ۱۲۰ هزار به ۴۲۰ هزار تن، افزایش تولید گندم استان از ۱۶۰ هزار به ۳۲۰ هزار تن، افزایش تولید کلزا از ۲۵۰۰ به ۲۲ هزار تن و ..‌. خاصل شد.

سلیمانی دشتکی با بیان اینکه در حوزه محرومیت‌زدایی و ساخت مسکن محرومان در استان انقلاب  شده است، ادامه داد:  در بحث محرومیت زدایی
در ابتدا با تشکیل قرارگاه سازندگی محرومیت زدایی مشارکت فعالانه ارگان ها و نهادهای قدرتمندی چون بنیاد مستضعفان، بنیاد علوی، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، معاونت توسعه روستایی مناطق محروم ریاست جمهوری، قرارگاه محرومیت زدایی سپاه و ... را بکار گرفتیم و در این زمینه اقدامات ارزشمندی نیز انجام گرفت. 

وی تصریح کرد: استان ایلام جزو معدود استان های کشور است که توانسته دو شهرستان را تحت پوشش محرومیت‌زدایی بنیاد مستضعفان قرار بدهد و چند روز پیش نیز سه بخش محروم ماژین، زرین آباد و مورموری را پیشنهاد دادیم که مورد موافقت بنیاد مستضعفان قرار گرفت.

استاندار ایلام ادامه داد: امروز در استان ایلام خدمات و دستاوردهای بسیار خوبی در استان انجام شده است که حاصل ایجاد وحدت و همدلی و هم افزایی همه مسئولان در استان است و در ادامه راه نیازمند  وحدت و همدلی برای اتمام و به ثمر رساندن طرح ها و پروژه های نیمه تمام استان هستیم.

سلیمانی دشتکی در پایان گفت:  از مجموعه تلاش های همه مسئولان نظام در استان، صدا و سیمای مرکز ایلام و مجموعه رسانه‌ای استان تقدیر و تشکر دارم و از رسانه‌ها درخواست دارم  در صورت ابهام یا سوالی در ارتباط با عملکرد و دستاوردهای دولت در استان می توانند سوالات خود را در حوزه‌های مختلف مطرح کنند تا با آنها پاسخ داده شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.