• یکشنبه / ۵ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۳:۵۳
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 99110503166
  • خبرنگار : 30054

توضیحات حقوقی در رابطه با تصرف عدوانی

توضیحات حقوقی در رابطه با تصرف عدوانی

جهت رسیدگی به تصرف عدوانی باید طرح شکایت نمود، مرجع رسیدگی به شکایت، دادسرای عمومی و انقلاب است، دادستان یا معاون وی پرونده را به یکی از همکاران قضایی ارجاع می دهد.

به گزارش ایسنا،بنابراعلام وکیل شاه مرادی، پرونده بعد از ثبت در شعبه دادیاری یا بازپرسی با تعیین وقت احتیاطی به نظر دادیار یا بازپرس می رسد ، بازپرس با دستور قضایی و تحقیقات از طرفین پرونده را به کلانتری ارسال و به مامورین انتظامی دستورات لازم  قضایی و تحقیقات از طرفین می دهد و پرونده بعد از تحقیقات مقدماتی، مجدد به همان شعبه دادیاری یا بازپرسی ارسال می گردد.

بازپرس بعد از تحقیق از گواهان و شهود و تفهیم اتهام به متهم در صورت احراز وجود عناصر تشکیل دهنده جرم تصرف عدوانی ، قرار تامین مناسب صادر و با صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست توسط دادستان، پرونده بعد از کسر از آمار توسط وکیل تصرف عدوانی به دادگاه عمومی ارسال می گردد.

شرایط صدور کیفر خواست در جرم تصرف عدوانی

اولاً : شاکی باید اثبات کند که مورد شکایت در گذشته در تصرف وی بوده و مرتکب ، بدون رضایت او ملک را از تصرف شاکی خارج کرده است ؛ به عبارت دیگر سبق تصرف شاکی برای مقام قضایی باید محرز گردد.

ثانیاً :  لازم نیست مدعی عدم رضایت خود را ثابت نمابد ؛ زیرا اصل بر عدم رضایت است و چنانچه طرف مقابل خلاف آن ( رضایت شاکی ) را ادعا نماید ، بایستی ادعای خویش را ثابت کند.

ثالثاً : کیفر خواستی که صادر می شود باید محدود به تصرف سابق شاکی و تصرف اخیر خوانده باشد.

رابعاً : مطابق ماده دوم قانون اصلاحی جلوگیری از تصرف عدوانی ارجاع تحقیقات و معاینات از طرف دادستان یا جانشین او با ژاندارمری جایز نیست ، زیرا تحقیقات یک عمل قضایی و صرفاً در صلاحیت ماموران منصوص در قانون است.

  تصرف عدوانی در دعوای کیفری و حقوقی

الف) حقوقی :  ماده ۱۵۸ قانون آیین دادرسی مدنی مربوط به تصرف عدوانی می باشد  و فقط مربوط به اموال غیر منقول می باشد.

ب) ذیل ماده ۶۹۰ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی جرم تصرف عدوانی تعریف شده است در این ماده نیز تصرف عدوانی مختص اموال غیر منقول شمرده شده و چنانچه نسبت به اموال منقول شرایط تصرف عدوانی وجود داشته باشد، بایستی به قانون جلوگیری از تصرف عدوانی مصوب ۱۳۵۲ استناد نمود.

تفاوت  دعوای تصرف عدوانی حقوقی و کیفری

تفاوت بین دعوای حقوقی و کیفری بسیار است از مهم ترین آن می توان به موردی اشاره کرد که ملک مشاع بین طرفین دعوا است چرا که در دعوای حقوقی مطابق ماده ۱۶۷ قانون آیین دادرسی مدنی این دعوا بین شرکاء ملک نیز مسموع بودا و منجر به صدور حکم رفع تصرف عدوانی می شود؛ لیکن در مورد جرم تصرف عدوانی آراء متناقضی صادر شده  گروهی با پیروی از قانون آیین دادرسی مدنی اعتقاد به مجازات مرتکب دارند، در مقابل عده ای چنین استدلال کردند که شریک در جزء جزء مال مشاع حق تصرف دارد و نسبت به وی اصطلاح ( ملک غیر ) صادق نیست و تسری حکم  قانون آیین دادرسی مدنی با توجه به اصل تفسیر مضیق قوانین و رعایت عدالت و انصاف ، ممکن نیست.

دعوای تصرف عدوانی چه در بعد کیفری و چه در بعد حقوقی، از دعاوی شایع است بنابراین مدعی بایستی با توجه به ادله اثباتی خود یکی از این دو راه را انتخاب نماید تا از اتلاف وقت خود و مراجع قضایی بکاهد، علی رغم شیوع دعوای تصرف عدوانی، رویه یکسانی به ویژه در بعد کیفری در دادگاه ها مشاهده نمی شود و اختلاف نظر بسیاری وجود دارد.

بهره گیری از مشاوره حقوقی

بدیهی است قبل از هر اقدامی در پرونده های حقوقی، استفاده از مشاوره حقوقی تخصصی می تواند کمک شایانی به حل پرونده و روند رسیدگی به آن را داشته باشد، امید شاه مرادی ، وکیل پایه یک دادگستری، آماده ارائه مشاوره حقوقی به هموطنان عزیز می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۹۱۲۳۹۳۹۷۵۹ تماس گرفته و یا به وب سایت vakilshahmoradi.com مراجعه نمایید.

انتهای رپرتاژ آگهی