• یکشنبه / ۵ بهمن ۱۳۹۹ / ۰۹:۴۱
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 99110502801
  • خبرنگار : 71511

شریعتمداری: نگاه بایدن به برجام همان نگاه ترامپ بلکه سخت تر است

شریعتمداری: نگاه بایدن به برجام همان نگاه ترامپ بلکه سخت تر است

یک فعال سیاسی اصولگرا گفت: وقتی می گوییم ترامپ نه؛ نباید بگوییم بایدن آری؛ زیرا بایدن دقیقاً همان نظر ترامپ به برجام را دارد.

به گزارش ایسنا، حسین شریعتمداری شب گذشته با حضور در برنامه «نگاه یک» شبکه یک سیما درباره موضوع جابه جایی قدرت در آمریکا اظهار کرد: ماجرای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هنوز تمام نشده است، خیلی‌ها وضع کنونی آمریکا را با جنگ داخلی این کشور در سال‌های ۱۸۶۱ تا سال ۱۸۶۴ مقایسه می‌کنند و این دو مشابهت‌هایی دارند. در آن زمان جنگ میان شمال و جنوب آمریکا بود و علت جنگ این بود که ایالت‌های شمالی بر تولیدات داخلی تکیه می‌کردند، اما ایالت‌های جنوبی، تاجر بودند و برده‌های زیادی داشتند.

وی ادامه داد: ایالت‌های شمالی قانونی تصویب کردند و تعرفه‌های واردات کالا را چندین برابر بالا بردند و جنوبی‌ها از این موضوع نگران شدند و ایالت‌های جنوبی اعلام استقلال کردند، سپس جنگ میان ایالت‌های شمالی و جنوبی آغاز شد. درگیری آن‌ها ناشی از دو دیدگاه با دو خاستگاه بود.

شریعتمداری افزود: اکنون ترامپ تنها نیست و ۷۵ میلیون رأی دارد و رقیب بسیار قوی است و حاضر نیست که از صحنه کنار برود و این نخستین بار است که در آمریکا مراسم تحلیف در حالی برگزار شد که در واشنگتن، حکومت نظامی است. حتی دولت به گارد ملی هم اعتماد ندارد، سوابق تک تک ۲۵ هزار تن از گارد ملی مستقر در واشنگتن را بررسی کردند و نگران این بودند که این گارد ملی از ترامپ حمایت کند.

وی با اشاره به انتقادات برخی از اندیشمندان آمریکایی از زوال قدرت ایالات متحده گفت: ریشه آمریکا پوسیده است و ترامپ افول آمریکا را تسریع کرد. جامعه آمریکا قدرت بازسازی دارد و از وقایع اخیر درس های بزرگی گرفت. اتفاقات اخیر آمریکا فقط در دایره دو حزب دموکرات و جمهوری خواه نیست زیرا پایگاه رأی ترامپ، دیگر جمهوری خواه نیست بلکه قشری از توده های مردم است.

وی افزود: کسی نمی گوید آمریکا فردا فرو می پاشد اما آقای ریچارد هاس رئیس اندیشکده شورای روابط خارجی و از شخصیت های اثر گذار آمریکا و یکی از طراحان فتنه سال ۸۸  و معروف است که پس از ۹ دی گفت دوستان ما در ایران اشتباه کردند و نقطه آخر را زودتر رفتند - اشاره او به آن شعاری است که می گفت "انتخابات بهانه است، اصل نظام نشانه است" - می گوید اگر قرار باشد دوران پسا آمریکا را آغاز کرده باشیم نقطه شروع آن اکنون است.

شریعتمداری با اشاره به اینکه دموکرات ها و جمهوری خواهان هر دو خواهان بقا هستند، گفت: آن ها ترامپ را ضربه زننده به خودشان می دانند، به همین علت حتی جمهوری خواهان هم از او کناره گرفتند.

وی به نقل از فیدل کاسترو رهبر سابق کوبا گفت: دموکرات و جمهوری خواه در آمریکا دو لنگه کفشی هستند که پای یک نفر است و پای لابی صهیونیست هاست و هر کدام یک بال هستند که این دو بال با هم اختلافی ندارند یکی ظاهر سخت و یکی ظاهر نرم دارد. به نظر می آید با اتفاقات اخیر، این معادله به هم ریخته باشد. در زمان تحلیف ریاست جمهوری آمریکا، در ایالت های دیگر تظاهرات برگزار شد و حتی ضد فاشیست ها که با ترامپ و سرمایه داران کلان مخالف هستند در این تظاهرات شرکت کردند.

وی با بیان اینکه "شکافی در آمریکا اتفاق افتاده است" گفت:  آمریکایی ها سعی می کنند قدرت نظامی خود را حفظ کنند در حالی که دیگر قدرت برتر نظامی نیستند. ما پهپاد آمریکایی ها را زدیم، اما در مقابل ما عکس العمل نشان نمی دهند زیرا آن ها در قصر شیشه ای نشسته اند.

وی با اشاره به حمله به پایگاه آمریکایی عین الاسد گفت: از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون کسی جرأت نکرد به آمریکایی ها حمله کند اما ما این کار را کردیم.

شریعتمداری ادامه داد: توان کنونی آمریکا با زمان جنگ جهانی دوم کاملا متفاوت است و جایگاه اقتصادی او هم مانند گذشته نیست؛ زیرا آمریکا ۲۰ تریلیون دلار بدهی غیر قابل پرداخت و ۵۰ میلیون گرسنه دارد. نظام آمریکا می تواند ترامپ را از کاخ سفید بیرون و با او مقابله کند اما ترامپ و طرفدارانش اقلیت اندکی نیستند و ریشه دار هستند.

وی افزود: آن چیزی که اکنون در آمریکا اتفاق افتاده است بیرون از پوسته دو حزب جمهوری خواه و دموکرات است. مناسبات آمریکا با رژیم صهیونیستی رو به افول است.

وی در بخش دیگری از این برنامه مدعی شد: ریچارد هاوس از سران فتنه ۸۸ به عنوان دوستان خود نام برد و نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز گفت بزرگترین سرمایه ها و امید ما، سران اصلاح طلبان هستند. چرا این افراد که نخست وزیر رژیم صهیونیستی از آنها به عنوان دوست و امید نام می برد، این رابطه را تکذیب نمی کنند؟ اگر واقع بینانه نگاه کنیم، برخی علنی وطن فروشی کردند که اسناد آن وجود دارد.

وی با بیان اینکه "نگاه بایدن به برجام همان نگاه ترامپ بلکه سخت تر است" گفت: وقتی می گوییم ترامپ نه؛ نباید بگوییم بایدن آری، زیرا بایدن دقیقاً همان نظر ترامپ به برجام را دارد. بایدن می گوید به برجام باز می گردم به شرطی که صنایع موشکی و حضور ایران در منطقه نیز در مذاکرات برجام وجود داشته باشد. این اظهارات بایدن در حالی است که ترامپ به دلیل قرار نگرفتن موضوع موشکی و حضور منطقه ای ایران در برجام، آن را نپذیرفت و خارج شد.

شریعتمداری گفت: لابی عرب در این آمریکا هیچ کاره و دربار آل سعود، اسطبل آمریکایی هاست. این که برخی می گویند ما در پی توطئه هستیم، این طور نیست، زیرا توطئه وجود دارد که نمونه آن؛ توطئه آمریکایی- صهیونیستی ۸۸ بود و ما مدت ها پیش از آن بر اساس فرمول کودتاهای مخملی آن را پیش بینی کرده بودیم.

وی همچنین با انتقاد از شرایط اقتصادی مردم گفت: مردم از تورم ۵۲ درصد، گرانی افسار گسیخته، بیکاری، افزایش ۳۰۰ درصدی قیمت مسکن و اجاره بها ناراحت هستند. مردم از عملکرد کسانی که ابتدا گفتند مسکن مهر مزخرف است و در پنج سال وزارت، افتخارش این بود که یک مسکن نساخته است و از کسانی که ساخت پالایشگاه را کثافت کاری می دانند اما بعد افتخار می کنند فراورده های نفتی صادر می کنند، ناراحت هستند.

وی گفت: تاکنون هیچ مقام آمریکایی نگفته است می خواهم رژیم صهیونیستی را مهار کنم، در مقابل بایدن و معاون او به شدت از صهیونیست ها حمایت می کنند برجام؛ خسارت محض بود و تحریم ها از زمان اوباما اضافه شد و این نبود که برجام پس از ترامپ خراب شود.

این فعال سیاسی یادآور شد: اوباما پس از امضای برجام، تحریم های جدیدی بر ضد ایران اعمال کرد. ۸۰۰ تحریم برای پیش از برجام و بیش از ۷۰۰ تحریم برای پس از برجام است و ترامپ تحریم های اوباما را اجرا می کرد.

شریعتمداری در پایان گفت: ما هم می گوییم کسانی که مذاکره کردند متدین هستند و خائن نیستند اما سرشان کلاه گذاشتند. بایدن می گوید فشار حداکثری نتوانسته ایران را مهار کند و کارآمدی نداشته است، بنابراین باید تحریم های هوشمند نیز به آن اضافه شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۵ ۱۱:۰۹

راس میگه