• دوشنبه / ۲۹ دی ۱۳۹۹ / ۱۶:۵۷
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 99102921508
  • خبرنگار : 30054

پروفیل سبک، پروفیل آینده صنعت ایران

پروفیل سبک، پروفیل آینده صنعت ایران

ایران با داشتن یک درصد جمعیت جهان بیش از ۷ درصد منابع معدنی دنیا را در اختیار دارد.

به گزارش ایسنا،بنابراعلام صبا پروفیل، یکی از مهمترین ذخایر معدنی ایران، فولاد است. ایران رتبه دهم تولید فولاد در دنیا را دارد و در سال ۱۴۰۴ با چشم انداز تولید ۵۵ میلیون تن فولاد (طرح جامع فولاد)، به رتبه هشتم خواهد رسید.

با وجود منابع غنی معدنی سنگ آهن در ایران، فولادسازی، صنعتی مهم، ارزش‌آفرین و استراتژیک در کشورمان محسوب می‌شود. این ظرفیت بالای تولید فولاد نشان از قدرت علمی و اجرایی کشور در زمینه صنعت دارد. ایران با داشتن منابع بسیار غنی سنگ آهن مسیر خود را به سمت فراوری و ایجاد ارزش افزوده از طریق آن پیش می‌گیرد.

ورق های آهنی متولد می شوند

سالانه میلیون ها تن از فولاد استخراج شده از معادن در کارخانه های فولادسازی تبدیل به ورق آهن می شوند. از میان آن ها می‌توان به فولاد مبارکه اصفهان که مهمترین کارخانه تولید ورق در خاور میانه بشمار می‌آید، اشاره کرد.

 ورق های آهنی انوع مختلفی دارند که با توجه به نوع موادی که در آن ها به کار رفته است و روش ساختی که دارند دسته بندی می‌شوند. ورق آهنی کاربرد زیادی دارد و در صنایع مختلف از آن استفاده می‌شود. این ورق ها در هفت دسته طبقه بندی می شوند که عبارتند از: ورق گالوانیزه، ورق روغنی، ورق سیاه آجدار، ورق سیاه ساده ، ورق رنگی، ورق استیل و ورق اسید شویی.

به طور کلی در صنعت فولاد به ورق هایی که با نورد گرم تولید می‌شوند ورق سیاه و به ورق های تولیدی با نورد سرد ورق روغنی گفته می شود. تولید ورق روغنی به جهت کیفیت شکل ظاهری، مقاومت بالا و کاربرد متنوع آن، بیشترین ارزش افزوده را در صنعت دارد.

صنایع لوازم خانگی، قطعه سازان صنعت خودرو و موتورسیکلت، صنایع میز و مبل و صندلی ، ساخت بشکه و مخزن فلزی، از مهم ترین مصرف کنندگان ورق های روغنی سرد هستند.

لوله و پروفیل سبک چیست؟

لوله و پروفیل سبک از ورق روغنی یا ورق نورد سرد تولید می شوند. در اصطلاح به این نوع محصول پروفیل مبلی نیز گفته می‌شود که که دارای خصوصیات عالی و کاربرد فراوانی در صنعت می‌باشد.

تولید لوله و پروفیل سبک به ارزش افزوده ایجاد شده در تولید ورق روغنی می‌افزاید. پروفیل سبک بسیار ظریف و دقیق از لحاظ قطر و ضخامت نسبت به سایر پروفیل ها بوده دارای تنوع وزنی، کیفیت عالی سطح،  قابلیت آبکاری شدن فرم‌پذیری مناسب می‌باشد.

به دلیل این ویژگی های فوق العاده، پروفیل سبک گستره تولید و مصارف بسیار بزرگی دارد و تقریبا در قالب صنایع قابل استفاده است. لازم به ذکر است قیمت لوله مبلی و پروفیل سبک در جهان، به قیمت جهانی مواد اولیه که همان ورق روغنی می باشد، وابسته است.

لوله و پروفیل سبک، صنعت بومی کشور

صنعت لوله و پروفیل سبک جزو صنایع پایین‌دست فولاد است که هم می‌تواند اشتغال‌زایی و هم ارزش‌افزوده بالایی را به همراه آورد. این صنعت از معدود صنایعی به‌شمار می‌رود که از صفر تا صد فرآیندها و فناوری‌های آن در کشور بومی شده و همچنین مواد اولیه مورد نیاز آن، در داخل کشور موجود است.

واحدهای تولیدی بسیاری در صنعت لوله و پروفیل رشد کرده‌اند تا بتوانند علاوه بر تامین نیاز داخل، سبب ارزآوری در کشور شده و به سوی صادرات نیز گام بردارند.

بعنوان مثال گروه صنعتی صبا، تخصصی ترین مجموعه فعال در زمینه تولید و تامین لوله و پروفیل صنعتی، به پشتوانه بیش از ۳۵ سال سابقه فعالیت دراین حوزه، اکنون علاوه بر تولید انواع لوله و پروفیل، افتخار همکاری با بیش از ۲۵۰ کارخانه و کارگاه را دارد و با تضمین کیفیت و قیمت پروفیل سبک و لوله مبلی، نیاز صنعتگران داخلی و خارجی را به بهترین نحو برطرف می‌کند.  

شایان ذکر است، ایران از لحاظ جغرافیایی در منطقه‌ای واقع شده که کشورهای اطراف آن مانند ترکیه و عربستان و کشورهای حوزه خلیج فارس با توجه به آهنگ رشد و توسعه اقتصادی از نظر ذخایر معدنی بسیار فقیر هستند؛ و ایران می‌تواند منبع خوبی برای تأمین نیازهای این کشورها که به سرعت در حال افزایش است محسوب شود.

وجود منابع و معادن زیاد فولاد، انرژی ارزان و وجود زیرساخت های مناسب برای تولید ورق در ایران شرایطی را فراهم می‌کند که شرکت‌های تولید لوله و پروفیل، محصولات خود را با قیمت تمام شده مناسب تولید کنند و به بازارهای نزدیک منطقه صادر نمایند.

قیمتی که هیچ کدام از کشور های منطقه ، اروپا و حتی چین توان رقابت با آن را نداشته باشند.

انتهای رپرتاژ آگهی