• دوشنبه / ۲۹ دی ۱۳۹۹ / ۱۳:۱۴
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 99102921246
  • خبرنگار : 30054

لایحه بودجه ۱۴۰۰، اعطای تسهیلات ۷۰ میلیون تومانی مسکن به فرزند سوم

لایحه بودجه ۱۴۰۰، اعطای تسهیلات ۷۰ میلیون تومانی مسکن به فرزند سوم

فاطمه ذوالقدر، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس در سال ۱۳۹۸ اعلام کرده بود که طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده با در نظر گرفتن اعطای تسهیلات مالی به زوج ها برای تشویق فرزندآوری در مجلس در حال بررسی می باشد.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام ملک هفت، وی اظهار داشت که هدف از این طرح، افزایش نرخ باروری به ۵/۲ درصد تا سال ۱۴۰۴ و تثبیت آن تا سال ۱۴۳۰ می باشد. به گفته او، از دیگر اهداف طرح مورد نظر، کاهش سن ازدواج، کاهش نرخ طلاق و افزایش کمی و کیفی میزان جمعیت می باشد.

سیاست های تشویق فرزندآوری

در راستای نیل به این اهداف، اقداماتی نظیر ارائه تسهیلات مسکن، اولویت استخدام برای مردان و زنان متأهل و دارای فرزند و تأمین خوابگاه برای دانشجویان متأهل در این طرح در نظر گرفته شده است.

شرط اعطای تسهیلات ۷۰ میلیون تومانی مسکن به خانوار

در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ همسو با حمایت از فرزند آوری، بانک مرکزی مکلف شده که ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال از محل سپرده های جاری و قرض الحسنه در قالب تسهیلات ودیعه مسکن پرداخت نماید.

به این ترتیب، به خانوارهای بدون مسکن، در صورت به دنیا آوردن فرزند سوم تسهیلات ۷۰ میلیون تومانی مسکن پرداخت می گردد که مدت زمان بازپرداخت این تسهیلات ۲۰ ساله می باشد.

این تسهیلات به خانوارهایی اعطا می شود که فرزند سوم خود را در سال ۱۳۹۹ یا ۱۴۰۰ به دنیا آورده باشند.

تأثیرگذاری اعطای تسهیلات ودیعه مسکن در افزایش فرزندآوری

از سوی دیگر، همان طور که پایگاه خبری ملک هفت نیز به آن اشاره کرده است؛ قیمت هر متر مربع زیربنای مسکونی در شهر تهران در آبان ماه ۱۳۹۹ بین ۱۲ تا ۵۵ میلیون تومان متغیر بوده؛ به این ترتیب تهیه یک ملک ۵۰ متری در ارزان ترین منطقه تهران حداقل ۶۰۰ میلیون تومان هزینه دارد.

شاخص اجاره بهای مسکن در تهران نیز، مطابق با گزارش پایگاه خبری ملک هفت؛ در آبان ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷/۲۸ درصد رشد داشته است.

به این ترتیب بررسی رشد قیمت مسکن و اجاره بها نشان می دهد که اعطای تسهیلات ۷۰ میلیون تومانی مسکن آن هم برای خانواری حداقل ۵ نفره که به تبع لازم است خانه ای با مساحت بزرگ تر اجاره نمایند؛ کمک چندانی نمی کند.

به نظر می رسد که مسئولان برای تشویق خانوارها به داشتن فرزند بیش تر بایستی راه حل های اساسی تری در نظر بگیرند.

انتهای رپرتاژ آگهی