• جمعه / ۲۶ دی ۱۳۹۹ / ۱۹:۰۷
  • دسته‌بندی: لرستان
  • کد خبر: 99102619663
  • خبرنگار : 50178

فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل(ع) لرستان: چهره‌ها را طوری پرورش دهید که ضدِ کشتی نباشند/

قرار نیست برای قهرمانی به رقیب آسیب بزنیم

قرار نیست برای قهرمانی به رقیب آسیب بزنیم

ایسنا/لرستان فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل(ع) لرستان با تاکید بر رعایت اصول اخلاقی در ورزش، تأکید کرد: قرار نیست برای قهرمانی به رقیب آسیب بزنیم.

سردار مرتضی کشکولی در نشست با رئیس و اعضای هیئت کشتی لرستان با تاکید بر اینکه کشتی یک ورزش سنتی، فرهنگی و پهلوانی است، افزود: این رشته که با فطرت انسان‌ها رابطه داشته در استان ما نیز پیشینه خوبی دارد و پیشنهاد من به هیئت کشتی این است که اولین اقدام‌ شما تکریم از بزرگان کشتی فارغ از نگاه به دسته‌بندی‌ها و سلایق باشد و این را بناگذاری کنید تا آیندگان در این هیئت نیز احترام به بزرگان را هدف اولشان بگذارند اقدامی که می‌تواند بسیاری از کدورت‌ها را از بین ببرد و باعث فروکش کردن نقدهایی شود که از همان گام اول، گاه از سوی مخالفین شما شروع می‌شود.

وی افزود: تشکیل نشست‌های اندیشه‌ورزی نیز می‌تواند در همین مسیر بسیار به شما کمک کند چراکه در این نشست‌ها؛ مهم نظرخواهی از بزرگانی است که در این راه نظر فنی دارند و این می‌تواند باعث ایجاد نزدیکی بیشتر کشتی‌گیران استان شود.

کشکولی دومین اقدام مهمی را که هیئت کشتی باید برای خود درنظر بگیرد، ترسیم یک افق چشم‌انداز برای آینده این رشته دانست که باید چند اصل در آن الزامی باشد و تصریح کرد: اولین اصل رفع تبعیض در کشتی لرستان است به این معنا که ما فکر نکنیم تنها مرکز استان می‌تواند پله رشد کشتی‌گیران باشد و یا نگاهمان به روابط باشد چون بنای شما بزرگ کردن کشتی استان است نه بزرگ کردن نام فلان شخص یا فلان شهر و بی‌شک آفت ورزش در لرستان همین تبعیض است چراکه من خود شاهد اینگونه تبعیض‌ها در بسیاری از رشته‌های ورزشی بوده‌ام، تبعیضی که باعث خفه شدن استعدادهای ورزشی استان شده و شما باید تلاش کنید این تبعیض و حتی احساس تبعیض در استان از بین برود.

فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل(ع) با یادآوری برخی شکست‌های کشتی‌گیران ما در وزن‌های مختلف تاکید کرد: یکی از دلایل این شکست‌ها عدم پرورش همین استعدادهایی بوده که شاید در صورت توجه بیشتر می‌توانستند جایگزین مناسبی برای بسیاری از کشتی‌گیران ما باشند اما با از بین رفتن فرصت‌ها هرگز نتوانستیم برای برخی قهرمانان کشتی، جانشین خوبی معرفی کنیم در حالی که می‌بایست با از بین بردن تبعیض‌ها فرصت پرورش استعدادها بدون درنظر گرفتن روابط برای تمامی جوانان استان فراهم شود.

وی دومین اصل را صلاحیت اخلاقی، فرهنگی ورزشکاران دانست و افزود: کشتی باید جای تربیت فرهنگ و اخلاق باشد و باید خانواده‌های ما با اطمینان، فرزندان خود را برای یادگیری این رشته راهی فضایی کنند که قرار است فردی متدین و با اخلاق او را آموزش دهد.

کشکولی تاکید بر رده‌های پایه را اصل سوم چشم‌انداز کشتی لرستان قلمداد کرد و گفت: شما باید اصل کارتان را بگذارید پرورش کشتی نوجوانان و جوانان، کسانی که می‌توانند در یک دهه بعد چهره‌های شاخص کشتی استان باشند، البته این به معنای عدم برنامه‌ریزی برای کشتی بزرگسالان نیست اما اولویت کشتی پایه باشد و سعی کنید این چهره‌ها را طوری پرورش دهید که ضدِ کشتی نباشند!

وی برای تشریح واژه ضدکشتی با مثال زدن برخی رفتارهای ناشایست در ورزش کشور گفت: من وقتی برخی فوتبالیست‌ها را می‌بینم که محبوب هستند اما برای گرفتن یک پنالتی، داور را فریب می‌دهند حقیقتا تاسف می‌خورم، این جوانمردی نیست و اصل ورزش مردانه جنگیدن است لذا شما باید به کشتی‌گیر نوجوان ما آموزش بدهید که اخلاق اصل اول است و قرار نیست برای قهرمانی به رقیب آسیب بزنیم.

فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل(ع) تأکید کرد: اوج انسانیت این است اگر رقیبت به هر دلیلی نتوانست در مقابل تو بایستد خوشحال نشوی چرا که ایستادن و مبارزه مردانه کردن افتخار دارد و نه حذف رقیب و نهایتاً قهرمان شدن که البته این ایده نیاز به فرهنگ‌سازی دارد.

کشکولی چهارمین چشم‌انداز مد نظر این هیئت را حضور کشتی‌گیران استان در تیم‌های ملی فرنگی و آزاد دانست و افزود: باید تلاش کنید در تیم‌های ملی ستاره داشته باشید و این باید هدف‌گذاری شما باشد که هر سال افرادی به تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی اضافه شود، اتفاقی که این‌روزها برای سایر استان‌ها اتفاق می‌افتد و حال اینکه زمانی کشتی لرستان حرفی برای گفتن داشت.

وی در ادامه گفت: لیگ را هم نباید فراموش کنید و اولویت دیگر حضور در لیگ کشتی کشور باشد و این نکته‌ای که آقای بهرامی(رئیس هیئت کشتی لرستان) در مورد حضور در لیگ برتر تاکید کرد، کار خوبی است آنهم با اولویت کشتی‌گیران استان و حالا حتی اگر از برخی استان‌های دیگر هم کمک گرفتیم اما اصل برنامه استفاده از ظرفیت‌های بومی باشد.

فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل(ع) تجمیع تمامی توان هیئت کشتی را نیز از اولویت‌هایی دانست که باید مدنظر بگیرد، تصریح کرد: شما باید با همه کار کنید حتی اگر مخالفتان باشند، تحملتان را هم باید بالا ببرید چرا که می‌دانم حرف و نقد و تخریب و توهین بسیار خواهید شنید اما باید تحملتان را بالا ببرید و به جای جواب دادن به دیگران، صبوری کنید.

کشکولی در پایان با استقبال از درخواست رئیس هیئت کشتی استان مبنی بر استفاده از ظرفیت مجتمع دهکده مقاومت خرم‌آباد و همچنین برپایی اردوهای تیم ملی کشتی در این مجتمع تاکید کرد که اقدامات لازم در این‌باره صورت خواهد گرفت.

برنامه‌ریزی برای برگزاری اردوهای تیم ملی در لرستان

همچنین فرید بهرامی، رئیس هیئت کشتی لرستان در سخنانی با تشریح برخی اقدامات صورت گرفته در زمان مسئولیت وی همچون ساماندهی هیئت‌های شهرستان و تشکیل کمیته‌های تخصصی، برگزاری همایش کمک‌های مومنانه، برنامه‌ریزی برای جذب اسپانسر و حضور در لیگ برتر کشتی و... از برنامه‌ریزی برای سفر رئیس فدراسیون کشتی به لرستان در روزهای آینده خبر داد و افزود: با توجه به وجود ظرفیت مهمی مانند مجتمع ورزشی دهکده مقاومت در شهر خرم‌آباد انتظار داریم با همکاری فرماندهی سپاه استان بتوانیم در سفر دو روزه آقای دبیر ضمن بازدید از این دهکده بر چگونگی استفاده بهتر کشتی استان از ظرفیت این مجتمع و همچنین برگزاری اردوهای تیم ملی در آن، برنامه‌ریزی درستی انجام پذیرد.

وی همچنین با اشاره به برخی کارشکنی‌ها در همین ماه‌های ابتدایی فعالیت خودش تاکید کرد: بنده خود را رئیس هیئت کشتی کل استان می‌دانم و قطعاً در این مسیر خود را موظف می‌دانم حتی برای مخالفین هم تلاش کنم چراکه کشتی لرستان از این چنددستگی‌ها به اندازه کافی آسیب خورده و می‌بایست در مسیر جدید از برخی حواشی برای سربلندی کشتی استان عبور کنیم.

بهرامی استفاده از ظرفیت پیشکسوتان کشتی را اولویت اول خود دانست و تأکید کرد: هرگز نخواهم گفت که این بزرگان بیایند و به من به عنوان شاگردشان کمک کنند بلکه خود را همچنان شاگرد تمامی بزرگان کشتی استان می‌دانم و از آنان تقاضا کرده‌ام تا با حضور در میدان به کشتی لرستان دوباره جان ببخشند و من نیز در کنارشان هر کاری که بتوانم کوتاهی نخواهم کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.