• جمعه / ۲۶ دی ۱۳۹۹ / ۱۹:۰۲
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: 99102619662
  • خبرنگار : 50189

گزارش ایسنا از سفر استاندار کرمان به بخش گلباف؛

روستاییانی که بعد از 40 سال استاندار را در بین خود دیدند

روستاییانی که بعد از 40 سال استاندار را در بین خود دیدند

ایسنا/کرمان استاندار کرمان امروز در سفر به بخش گلباف از توابع شهرستان کرمان در روستاهای نسک و کشیت حضور یافت، اهالی این روستاها برای نخستین بار در 40 سال گذشته استاندار را در روستای خود می دیدند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، دکتر"علی زینی وند" امروز 26 دی ماه برای آشنایی با ظرفیت ها و پتانسیل بخش گلباف به همراه دکتر پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی به این بخش سفر کرد.

استاندار کرمان در مسیر رفتن به گلباف اولین بررسی خود را از مجموعه گردشگری و زیارتی بی بی خاتون (آبگرم غدیر) آغاز کرد و گفت: باید این مجموعه غنی به اهل فن سپرده شود تا این مکان گردشگری را ساماندهی کند.

 وی بر لزوم جذب سرمایه گذار و رونق گردشگری آبگرم غدیر تاکید کرد و افزود: باتوجه به چشمه های آبگرم این منطقه می توان حتی توریس درمانی را در اینجا دنبال کرد.

به گزارش ایسنا، روستای سیرچ بخشی در دل کویر است که در 80 کیلومتری کرمان و 25 کیلومتری بخش شهداد قرار گرفته و چشمه‌های آب معدنی، یکی از مهم‌ترین جلوه‌هایی هستند که در این منطقه وجود دارند.

بنابراین گزارش، استاندار کرمان در بدو ورود به گلباف با حضور در گلزار شهدا به مقام شایسته شهدای این بخش ادای احترام کرد.

 افتتاح مرکز مانیتورینگ شهرداری گلباف برنامه بعدی زینی وند بود؛ گفتنی است که 18 دوربین پایش تصویری با اعتبار 300 میلیون تومان تاکنون به بخش گلباف اختصاص یافته است.

بر پایه این گزارش، از دوربین های پایش تصویری برای ایجاد امنیت و پیشگیری از وقوع جرم و همچنین مسایل ترافیکی استفاده می شود.

استاندار کرمان با اشاره به جایگاه والای شهید حسین پورجعفری خطاب به فرماندار کرمان گفت: با هماهنگی خانواده این شهید والا مقام منزل پدری ایشان را احیاء و به یک مرکز مذهبی - فرهنگی تبدیل کنید و استانداری همکاری لازم در تامین اعتبار آن انجام خواهد داد.

زینی وند در ادامه سفر خود از خانه توسعه گلباف بازدید کرد. گفتنی است این مکان را بانک رسالت به عنوان معین اقتصادی این بخش در راستای مسئولیت اجتماعی خود راه اندازی و زمینه اشتغال تعداد زیادی از مردم بومی این منطقه را فراهم کرده است.

 دکتر"محمدرضا پورابراهیمی" نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی نیز در خانه توسعه گلباف ضمن تقدیر از اقدامات معین اقتصادی در راستای توانمندسازی مردم این منطقه گفت: خانه توسعه منشا خدمات زیادی شده اما از معین اقتصادی (بانک رسالت) انتظار داریم که حمایت های جانبی خود را از این خانه تقویت کند.

"عسکری" معین اقتصادی بخش گلباف نیز در این بازدید با اشاره به اصلاح نژاد دام بیان کرد: باتوجه به اینکه کشورمان تا 20 سال آینده واردکننده گوشت خواهد بود، لذا به دنبال این هستیم در گلباف در هر خانه یک دامپروری کوچک ایجاد کنیم و اینگونه معیشت پایدار مردم منطقه را ایجاد می کنیم.

بیکار بدهکار نمی خواهیم

استاندار کرمان نیز در این بازدید تاکید کرد: معین های اقتصادی با همکاری فرمانداران محور کار اقتصاد مقاومتی باشند و با شناسایی ظرفیت ها، اشتعال مناطق را رونق ببخشند.

وی با تحسین اقدامات بانک رسالت در بخش گلباف اظهار کرد: اگر اعتبارات بعد از جنگ دست افرادی همچون شما بود اکنون با مشکل بیکاری روبه رو نبودیم.

زینی وند با اشاره به تسهیلات خوداشتغالی گفت: نباید بیکاران را به بیکار بدهکار تبدیل کنیم.

بازدید از دبستان 6 کلاسه در حال احداث شهید پورجعفری مقصد بعدی استاندار بود و باتوجه به اینکه این مدرسه باید در سالگرد شهادت این شهید پرافتخار افتتاح می شد اما به دلیل عدم تامین اعتبار نیمه تمام است، استاندار دستور اختصاص بودجه لازم برای تسریع در تکمیل این مدرسه را صادر کرد.

 در ادامه سفر به گلباف، استاندار از واحدهای تولیدی (خوداشتغالی) بازدید کرد؛ شایان ذکر است که در گلباف حدود 280 کانون در این بخش وجود دارد.

شنیدن و پیگیری درخواست های مردم و رئیس شورای شهر از دیگر برنامه های استاندار کرمان در جمعه پایانی دی ماه در گلباف بود.

مقصد بعدی استاندار کرمان، حضور در بین روستائیانی بود که بعد از 40 سال، استانداری در جمع آنها حضور پیدا می‌کرد و در این دیدار مردم روستاهای نسک و کشیت از مشکلاتشان گفتند.

استاندار کرمان نماز ظهر و عصر خود را در روستای نسک خواند. زینی وند اولین استانداری است که به این روستای محروم کویر سفر می کند. استاندار بعد از نماز در جمع مردم به مشکلات آنها رسیدگی و دستوراتی برای رفع آنها صادر کرد.

زینی وند با اشاره به مشکل آب شرب مردم روستای نسک گفت: آب منطقه ای موظف است تا پایان امسال یک چاه برای تامین آب شرب مردم منطقه حفر کند و مردم حتما انشعاب خریداری کنند. فرماندار کرمان نیز افرادی که هزینه خرید انشعاب آب ندارند را برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی کند.

وی درباره پنج کیلومتر مسیر خاکی حرمک تا دو راهی نسک به کشیت اظهار کرد: اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان تا قبل از سال جدید این مسیر را آسفالت کند.

 زینی وند با اشاره به سفر قریب الوقوع وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: این منطقه جزو مناطق کور به لحاظ آنتن دهی اینترنت است که در سفر وزیر ارتباطات سعی می کنیم مشکل این منطقه را حل کنیم.

دکتر"محمدرضا پورابراهیمی" نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: مجوز لازم برای راه اندازی پایگاه اورژانس در این منطقه را از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی خواهیم گرفت.

وی ادامه داد: مقرر شد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان به مردم این روستا تسهیلات ساخت مسکن پرداخت کند.

 ادای احترام به مقام شامخ شهدای روستای کشیت هدف بعدی استاندار کرمان در این سفر یک روزه اش به بخش گلباف بود.

براساس این گزارش؛ زینی وند با حضور در جمع مردم این روستا در جریان مشکلات آنها قرار گرفت و طی جلسه ای با مسئولین، دهیار و اعضای شورای این روستا در راستای رفع مشکلات تصمیم گیری کرد.

وی درمورد مشکل آب شرب مردم این روستا و اینکه مخزن آب روستا به دلیل کمبود بودجه 150 میلیون تومانی نیمه تمام مانده، بیان کرد: فرماندار کرمان این بودجه را برای تکمیل مخزن اختصاص دهد ضمن آنکه مردم حتما باید حق انشعاب خریداری کنند و به افرادی که تمکن مالی لازم برای خرید کنتور ندارند تسهیلات قرض الحسنه اختصاص یابد.

استاندار کرمان در واکنش به صحبت های نماینده اداره کل راهداری استان کرمان مبنی بر اینکه کل اعتبار راه های روستایی استان امسال 20 میلیارد تومان بوده است و با کمبود بودجه مواجه هستیم، گفت: باید با مشورت با مسئولین مربوطه برای این مشکل چاره اندیشی کنیم.

زینی وند در حاشیه بازدید از قلعه تاریخی، رودخانه و آبشار کشیت با تاکید برآنکه باید کشیت در چرخه گردشگری بیابانی لوت قرار گیرد، اظهار کرد: با معرفی جاذبه‌های گردشگری استان کرمان در سطح ملی و بین‌المللی می‌توان رونق این صنعت را رقم بزنیم و اقتصاد استان را متحول کنیم.

وی با اشاره به ظرفیت معدنی این منطقه افزود: معادن باید به گونه‌ای فعال شوند که افراد بومی منطقه در آنها مشغول به کار شوند و همچنین برنامه‌هایی برای بخش کشاورزی و گردشگری داریم.

به گزارش ایسنا، آبشار کشیت یکی از آبشارهای بی نظیر و زیباست که در بخش گلباف شهرستان کرمان واقع شده است؛ این آبشار فضایی انتزاعی را برای بیننده ایجاد می کند که باورش بسیار سخت است به گونه‌ای که آب از دیواره های دره می جوشد و نمونه های خاصی از سرخس ها و گل سنگ در اطراف این دره رشد کرده است. این دره که در بخش غربی روستا واقع شده، مسیر قدیمی جریان آب کویر بوده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.