• چهارشنبه / ۳ دی ۱۳۹۹ / ۰۱:۲۶
  • دسته‌بندی: صنفی، فرهنگی
  • کد خبر: 99100301817
  • خبرنگار : 71567

در نشست اعضای شورای مرکزی شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت اعلام شد

"آیین‌نامه تغذیه" به زودی تصویب می‌شود

"آیین‌نامه تغذیه" به زودی تصویب می‌شود

مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت در خصوص تصویب و ابلاغ "آیین‌نامه تغذیه" و طولانی شدن این روند، بیان داشت: سابق بر این آیین‌نامه‌ها توسط معاونت مربوطه تهیه می‌شد و وزیر بهداشت آن را امضا و به دانشگاه‌ها ابلاغ می‌کردند، اما تغییری در این روند ایجاد شده است به این شکل که سیستمی تحت عنوان "کارگروه تنظیم مقررات آیین نامه‌ها" طراحی شده که هر آیین‌نامه برای تصویب باید به تایید این کارگروه برسد.

 به گزارش ایسنا، مهندس رحمان خدابنده لو در نشست اعضای شورای مرکزی شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: تا کنون ۴ جلسه در این خصوص برگزار شده است و هر بار اصلاحاتی انجام شده که به نفع دانشجویان بوده است. به زودی این آیین‌نامه تصویب خواهد شد.

در این نشست، دکتر سیدعابدین حسینی آهنگری مشاور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت ضمن تایید سخنان مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت، در خصوص ارایه ندادن امکانات حفاظتی به دانشجویان خوابگاهی برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی، بیان داشت: به دنبال پی‌گیری‌های انجام شده در حاشیه جلسه حاضر، مشخص شد ماسک به دانشجویان خوابگاهی ارایه نشده است که دکتر لاری پس از عنوان شدن موضوع از سوی دبیر کارگروه رفاهی شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت، این مطلب را به صورت موردی پی‌گیری کردند و بنا شد از این پس ماسک و محلول ضدعفونی کننده در فضای خوابگاهی نیز در اختیار دانشجویان این دانشگاه‌ها نیز قرار گیرد.

وی در خصوص روند طولانی مدت مصوب شدن "آیین‌نامه تغذیه" تصریح کرد: آیین‌نامه را شش ماه پیش به کارگروه داده‌ایم و در یک ماه گذشته دو جلسه در این خصوص  برگزار شده که در این جلسات ایراداتی به نفع دانشجویان گرفته شده است؛ در جلسه دوم بنا شد این ایرادات رفع شود و آن‌چه بسته شده مصوب گردد، تا آیین‌نامه جدید به دانشگاه‌ها ابلاغ شود.

در ادامه اعضای شورای مرکزی شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت به بیان موضوعات خود پرداختند.

عمار حسین زهی دبیر کارگروه توسعه شورای مرکزی شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت به اختصاص تعداد دفعات بیشتری در ارایه "وام ضروری"، اشاره کرد که دکتر لاری در تماس تلفنی با مهندس بهزاد رحیمی رییس صندوق رفاه وزارت بهداشت این موضوع را به صورت تلفنی در حین برگزاری جلسه پی‌گیر شدند.

مهندس رحیمی در خصوص ارایه تجهیزات الکترونیکی به دانشجویان، ابراز داشت: این موضوع از طریق سامانه ۴۰۳۰ در حال پی‌گیری است و پیش نویس سند نیز در این خصوص نوشته شده است اما روند کار به صورت جدی پیش نمی‌رود. البته نامه‌ای نیز به بنیاد مستضعفان نوشته شده است و در حال مذاکره هستیم تا برای تعدادی از دانشجویان تعدادی از این تجهیزات تهیه شود.

رحیمی یادآور شد: به دنبال این نیز هستیم تا گوشی‌هایی را که در اختیار سازمان گمرکات قرار دارد با مبلغ کمتری خریداری کنیم و به دانشجویانی که مشکلات مالی دارند، تحویل دهیم. با دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز تفاهم‌نامه‌ای نوشته شده تا منابعی از سوی صندوق رفاه و منابعی از سوی دانشگاه اختصاص داده شود و به ۲۰ دانشجو تبلت ارایه شود.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در خصوص افزایش تعداد دفعات ارایه وام ضروری، خاطر نشان کرد: تلاش داریم بندی در هیأت امنا داشته باشیم تا بر اساس آن تعداد دفعات ارایه وام ضروری را افزایش دهیم. یعنی دانشجویی که دو سال تحصیل می‌کند یک بار، دانشجویی که چهار سال تحصیل می‌کند دوبار و دانشجویان دکتری و عزیزانی که حدود ۶ تا ۷ سال تحصیل می‌کنند سه بار بتوانند این وام را دریافت کنند.

وی اضافه کرد: از آن سو نیز در موارد ضروری به دانشجویان بی‌بضاعت و دارای مشکلات خاص نیز در تعداد مراتب بیشتر این وام پرداخت خواهد شد.

رحیمی با اشاره به بیان مطلبی در فضای مجازی مبنی بر بیشتر بودن مبالغ وام دانشجویان در وزارت علوم، به رد این مطلب پرداخت و در پاسخ بیان داشت: مطلبی در فضای مجازی مطرح شده بود مبنی بر این‌که، وام دانشجویان وزارت علوم به نسبت دانشجویان وزارت بهداشت، مبلغ بیشتری را به خود اختصاص داده است به نحوی که دانشجویان وزارتخانه علوم ترمی یک میلیون ۵۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون وام دریافت می‌کنند و البته این را اعلام نکرده بود که این مبلغ جمع دو وام "تحصیلی و مسکن" است.

این مقام مسؤول افزود: دانشجویان بدانند جمع "وام تحصیلی" و "وام مسکن" دانشجویان وزارت بهداشت حداقل سه میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است و این در حالی است که این مبلغ برای دانشجویان متاهل دوبرابر است، یعنی دانشجویان متاهل دانشگاه‌های علوم پزشکی وزارت بهداشت در مجموع این دو وام، حدود هفت میلیون و ۳۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنند.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در پایان این ارتباط تلفنی، گفت: امسال با پی‌گیری‌های انجام شده، ۵۰ درصد کل منابع وامی ما در مجموع وام‌ها افزایش یافت که اگر وام دستیاری را بخواهیم به این سقف اضافه کنیم، حدود ۱۸۶ درصد نسبت به سال قبل افزایش میزان وام‌های پرداختی خواهد بود.

به گزارش مفدا، دکتر ایزد محمد خواجه دبیر کارگروه حقوقی شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت نیز در سخنانی با بیان این که برای انجام همه تلاش‌های صورت گرفته از معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و شخص دکتر لاری تشکر می‌کنم، ابراز داشت: ما می‌دانیم شما تا چه اندازه تلاش می‌کنید و زحمت می‌کشید و امروز پویایی در حوزه فرهنگی و دانشجویی را به عینه مشاهده می‌کنیم. معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به واقع به سمت و سوی بسیار خوبی در حال حرکت است.

وی ادامه داد: در خصوص واکسن کرونا این را می‌دانیم که واردات این محصول با وزارت بهداشت نیست اما در خصوص واکسن کرونا اعتقاد داریم که اگر وزارت بهداشت در این خصوص مطالبه جدی نداشته باشد، از جایگاه دیگری نمی‌توان انتظار داشت که این موضوع را در سرعت و زمان کافی دنبال کنند. با آن‌که علم به این موضوع داریم که برای خرید و وارد کردن این محصول وزارت بهداشت مسؤول نیست.

این فعال دانشجویی با بیان این‌که جمعیت آسیب پذیر جامعه و کادر درمان نمی‌توانند بیشتر از این صبر کنند، یادآور شد: اگر واکسن می‌تواند مشکلات ناشی از شیوع کرونا از جمله مرگ و میر هموطنانمان را حل کند نباید دقیقه‌ای در تهیه آن تاخیر کرد، دانشگاه‌های وزارت علوم در این شرایط تعطیل هستند زیرا در عرصه بهداشت و درمان نقشی را که بر عهده دانشگاه‌های علوم پزشکی گذاشته شده است، ندارند.

دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی در دوران تعطیلی دانشگاه‌ها در عرصه حضور دارند

محمد خواجه افزود: در دانشگاه‌های علوم پزشکی وزارت بهداشت، دانشجویان پزشکی، پرستاری و فیزیوتراپی در عرصه هستند و سیستم دانشجویی ما از این جهت لطمه می‌بینند به همین جهت نگرانی از این حد در صحنه بودن، برای سلامتی این نخبگان علمی و ایثار وجود دارد.

وی در ادامه به حقوق دانشجویان دستیاری اشاره کرد و گفت: ما تلاش‌های شما را می‌بینیم اما در حوزه حقوق دانشجویان در سه حیطه "حقوق کارورزان"، "امتیازات کرونا"و "دانشجویان شهریه پرداز" که وارد سیستم شده‌اند و در کادر درمان در حال فعالیت هستند، نیاز به مساعدت هر چه سریعتر هستیم. در خصوص حقوق معمول کارورزان که بنا بود رشد ۵۰ درصدی داشته باشند ما باید نظارت کنیم تا دانشگاه‌ها این عدد را مشابه به هم پرداخت کنند.

نشست‌های مستمر "اعضای شورای مرکزی شورای صنفی دانشجویان" با مسؤولان دنبال شود

دبیر کارگروه حقوقی شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت با بیان این‌که در دانشگاه علوم پزشکی تهران دو رشد ۵۰ درصدی حقوق کارورزان را داشتیم، ابراز داشت: خواهش داریم سازوکاری پیدا کنید تا این حقوق‌ها برای دانشجویان در همه دانشگاه‌ها یکسان رشد کند، این تفاوت برای شهرهای کوچک تبدیل به حس بدی می‌شود که شایسته دانشجو نیست.

این فعال دانشجویی به برگزاری نشست‌های مستمر "اعضای شورای مرکزی شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت" با مسؤولان معاونت آموزشی وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: نشست‌های شورای صنفی با مسؤولان معاونت آموزشی بسیار خوب شروع شد اما در ادامه این روند ارتباطی دچار فاصله شده است. این فاصله به حدی است که "آیین نامه آزمون‌های مجازی" از سوی این معاونت پیش نویس شده است و سه نسخه آن در اختیار دانشگاه‌ها قرار گرفته است و دانشگاه‌ها نیز ویرایشی روی آن داشته‌اند اما اعضای شورای صنفی دانشجویان بعد از ویرایش از این موضوع مطلع شدند؛ این در حالی است که این آیین نامه اشکالات اساسی و ابهامات زیادی دارد.

وی به مشکلات دستیاران و دانشجویان به دلیل تردد در ساعات بعد از محدودیت‌های شبانه به دلیل حضور در شیفت بیمارستانی اشاره کرد و افزود: عبور و مرور ما بعد از ساعت ۹ با محدودیت روبه رو است. برخی دانشگاه‌ها در این خصوص نامه‌ای ارایه داده‌اند مبنی بر این‌که این فرد نیروی ما است و باید در این ساعات تردد کند. گاه ساعت کشیک دانشجویان در ساعات بعد از ۹ شب است اما هنوز دستورالعملی برای این موضوع وجود ندارد.

محمدخواجه تصریح کرد: دستیاران نباید با نگرانی و استرس در شهر تردد کنند آن هم در حالی که خدمت به بیماران کرونایی را نیز بر عهده دارند. نکته این‌که پیامک جریمه یک میلیونی برای این عزیزان ارسال می‌شود که امیدوارم مانند رانندگان نرم افزاری که این مشکل برایشان حل شده است، دستیاران نیز بتوانند با آرامش خاطر از تردد در ساعت کشیک خود رضایت داشته باشند.

"طرح پزشک سلامت" یک طرح موفق است

دبیر کارگروه حقوقی شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت در پایان از "طرح پزشک سلامت" به عنوان یک طرح موفق یاد کرد و افزود: این طرح بسیار خوب بوده است، ما دانشجویان زیادی می‌بینیم که از خود گذشتگی‌های بزرگی کرده‌اند. زمان بسیار خوبی است که معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تجلیل مناسبی از دانشجویان خط نگهدار و مبارز با کرونا داشته باشد، به واقع برخی دانشجویان هفت ماه است به صورت کامل در اختیار کادر درمان بوده‌اند. معاونت "فرهنگی و دانشجویی می‌تواند در این خصوص در حیطه‌های مختلف تقدیر و تشکر درخوری داشته باشد.

در ادامه ودود نوروزی دبیر شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت، با بیان این‌که ایران هنوز برای تهیه انسولین مشکل دارد بنابراین باید بضاعت و واقعیت‌های خود را برای مردم بیان کنیم تا بتوانیم بر اساس حقایق در مسیر مبارزه با بیماری کرونا حرکت کنیم، ابراز داشت: در کشور با استحاله دانشگاه روبه‌رو هستیم به این معنی که دانشجو را با ملاکی غیر از جایگاه حقیقی خود وارد دانشگاه می‌کنند، به این معنا که دانشجو با قدرت و ثروت و نه جایگاه علمی، وارد دانشگاه شده است.

 این فعال دانشجویی ابراز داشت: ما باید این استحاله را بشکنیم. ما امید داریم دانشگاه اصلاح شود اما زمانی که وزارت بهداشت به افزایش بی‌ضابطه ظرفیت دانشجویان تن می‌دهد با این سؤال روبه رو می‌شویم که با این شرایط برای نجات دانشگاه آیا می‌توان کاری کرد؟.

در ادامه علی تیموری دبیر کارگروه رفاهی شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت بیان داشت: با آن‌که بنا بود بودجه‌ای برای تجهیزات خوابگاهی در دانشگاه‌های علوم پزشکی هزینه شود اما در برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور برای دانشجویان خوابگاهی این تجهیزات لحاظ نمی‌شود و محلول ضدعفونی و ماسک به این دانشجویان در فضای خوابگاهی به صورت شخصی ارایه نمی‌شود و تنها دانشجویان در بخش‌های بیمارستانی تجهیزات حفاظتی را دریافت می‌کنند.

شورای صنفی می‌توانند پی‌گیر کیفیت و کمیت انجام دستورات وزیر و معاون فرهنگی وزارت بهداشت باشند

وی با بیان این‌که این دبیران شورای صنفی در دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌توانستند کیفیت و کمیت انجام این دستور وزیر بهداشت را پی‌گیر باشند اما این درخواست از سوی مسؤولان مطرح نشد، بیان داشت: این پی‌گیری باید انجام شود که چرا علی‌رغم هزینه کردن از سوی وزارت بهداشت، این تجهیزات در اختیار دانشجویان خوابگاهی داده نمی‌شود؟.

وی بیان داشت: تغذیه اکثریت دانشجویان در شریط فعلی از طریق بیمارستان‌ها تامین می‌شود، در آیین نامه قبلی تغذیه، الگوی تغذیه سالم مطرح بود که بر این اساس مشخص شده بود که دانشجویان در طول هفته‌چند نوبت میوه و سبزی مصرف کنند که این موارد اکنون از سبد غذای دانشگاه حذف شده است و کیفیت غذا هم تا حدی کاهش پیدا کرده است.

این فعال دانشجویی با بیان این‌که تصویب و ابلاغ "آیین نامه تغذیه" نباید تا این اندازه زمان به خود اختصاص دهد بیان داشت: این آیین‌نامه آذرماه سال گذشته با پیشنهاداتی ارایه شد و بنا بود به خروجی مناسب برسد اما هنوز این خروجی به دست ما نرسیده است.

دبیر کارگروه رفاهی شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت، خاطر نشان کرد: خوابگاه‌ دولتی که سه سال به صورت غیر قانونی به عنوان خوابگاه خودگردان در دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در اختیار دانشجویان قرار داده شده است باید هزینه دریافتی از دانشجویان را بازپس دهد. البته صندوق رفاه مشکل خود را حل کرده است اما مشکل دانشجویان همچنان باقی است که امیدواریم صندوق رفاه همان‌گونه که شرایط بازپس گیری سهم صندوق را فراهم ساخته است، شرایط بازپس داده شدن ما به ازای پرداختی دانشجویان را نیز مشخص کند.

نیازمند نگاه ساختاری به شورای صنفی هستیم

در ادامه آرمین سعیدی سوق دبیر آموزشی و پژوهشی شورای مرکزی شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت با بیان این‌که باید به حوزه آموزش بیش از گذشته پرداخته شود گفت:حوزه آموزش بخش قابل توجهی از دغدغه‌های دانشجویان را به خود اختصاص داده است خصوصا این که در شرایط فعلی آموزش به صورت مجازی دنبال می‌شود.

این فعال شورای صنفی طراحی درست زیرساخت‌ها را جهت انجام هر چه بهتر امور در هر حوزه‌ای دارای اهمیت دانست و افزود: باید نقش و جایگاه هر فردی جهت انجام امور مختلف مشخص باشد تا ما شاهد موفقیت هر چه بیشتر در انجام امور محوله باشیم. به عقیده من موضوعی که مورد غفلت قرار کرده است نبود نگاه ساختاری به شورای صنفی است.

سعیدی دیدار با وزیر بهداشت را دارای اهمیت دانست و گفت: ما نیازمند تربیت دانشجوی مطالبه گر و حق‌طلب هستیم.

ابوذر ارجمند دبیر کارگروه روابط عمومی شورای مرکزی شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت نیز ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این نشست، بیان داشت: اعضای شورای مرکزی شورای صنفی وزارت بهداشت نماینده بیش از ۲۰۰ هزار دانشجو هستند که امیدوارند بتوانند با وزیر بهداشت خود دیدار کنند تا برای لحظاتی در چهارچوب اخلاق و احترام به بیان نظرات خود و شنیدن سخنان وزیر بهداشت بپردازند.

وی با بیان این‌که امیدواریم تکلیف شوراهای صنفی با برگزاری انتخابات شوراهای صنفی به زودی مشخص شود، ابراز داشت: سفرهای استانی معاون فرهنگی و دانشجویی به دانشگاه‌های علوم پزشکی بسیار پربرکت بوده است که امیدواریم تیم شما این سفرها را باری دیگر با وجود شرایط کرونایی و با رعایت دستورالعمل‌ها ادامه دهند.

این فعال دانشجویی با تاکید بر این که بنا است در دانشگاه علوم پزشکی یاسوج خوابگاهی به همت صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت و مسؤولان دانشگاه ساخته شود، گفت: شورای آموزشی دارای ایرادات ساختاری است و گاه دانشجو و دانشگاه در برخی موارد دچار زاویه می‌شوند البته در آیین‌نامه نیز این موارد شفاف نیست و این خود محل مشکل و سوال است. باید گفت که چه اتفاقی می‌افتد که اجازه نمی‌دهند یک عضو از شورای صنفی در شورای آموزشی دانشگاه حضور داشته باشد؟، به واقع اگر خواهان دموکراسی و پیشرفت کشور هستیم باید این شفاف سازی وجود داشته باشد.

ارجمند به استحاله دانشگاه با ورود دانشجویان صاحب ثروت و قدرت اشاره کرد و گفت: اگر دانشجویان دانشگاه‌ها پولی شوند دیگر جنبش دانشجویی با معنای فعلی وجود نخواهد داشت.

دبیر کارگروه روابط عمومی شورای مرکزی شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت، افزود: مجمع دبیران شورای صنفی در طول این یک سال تنها یکبار تشکیل شده است، که امیدواریم مجمع به صورت منظم برگزار شود و ۶۴ دانشجو به نمایندگی از  دیگر  دانشجویان شرایط بیان صحبت‌ها و نقطه نظرات خود را پیدا کنند.

در پایان این بخش فرشاد برگریزانه دبیر کارگروه سلامت شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت، بیان داشت: تنها دانشگاه علوم پزشکی کشور که روز دانشجو به دانشجویانش هدیه داد، دانشگاه علوم پزشکی لارستان است که در یک تصمیم جمعی به این خواسته رسیدیم که از این بابت از مسؤولان دانشگاه قدردانی می‌کنم.

وی یکی از مهمترین خواسته‌های اعضای شورای مرکزی شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت را دیدار با وزیر بهداشت عنوان کرد و گفت: امیدواریم این دیدار عملی شود و ضمن عرض خداقوت به دکتر نمکی با ایشان از دغدغه‌های دانشجویان سخن بگوییم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.