• یکشنبه / ۱۶ آذر ۱۳۹۹ / ۰۰:۳۴
  • دسته‌بندی: رسانه
  • کد خبر: 99091611743
  • خبرنگار : 71012

پاسخ به پرسش‌های احتمالی شما درباره شبکه‌های HD

پاسخ به پرسش‌های احتمالی شما درباره شبکه‌های HD

اچ دی سازی شبکه‌های تلویزیونی در نهم آذر ماه به طور رسمی اعلام و در کشور اجرایی شد. در پی این اتفاق، خبرهایی درباره نحوه دریافت شبکه های HD در ایسنا منتشر شد که به رغم توضیحات در قالب خبر، ویدئو و اینفوگرافی، کامنت‌های برخی مخاطبان، گویای ابهام‌هایی در این زمینه بود.

در این راستا و با هدف احترام به نظرات مخاطبان، گفت‌وگویی تکمیلی با ابوالفضل صالحی، دبیر شورای راهبردی توسعه و فناوری سازمان صداوسیما انجام شد. در این گفت‌وگو تلاش شده است، پرسش‌هایی که به صورت اظهار نظر مخاطبان با موضوع اچ دی سازی در ایسنا مطرح شده است، از این مدیر فنی رسانه پرسیده شود.

ابوالفضل صالحی در پاسخ به پرسش برخی از مخاطبان که عنوان کرده بودند، شبکه های جدیدی که به صورت HD پخش می شوند، لِگ (تاخیر) دارند و چه باید بکنند که این لگ برطرف شود؟ چنین گفت: شبکه های جدید کیفیت ارسال بالاتری دارند و به همین دلیل نیاز به آنتن سالم دارند. هر چند ما در سمت سازمان صداوسیما در حال انجام تغییراتی هستیم که ان شاءالله مشکل سمت گیرنده ها خیلی کمتر شود. اما در حال حاضر مخاطبان با تغییر و تنظیم آنتن خود می توانند مشکل را برطرف کنند. این یک دلیل می تواند باشد. دلیل دیگر اینکه اگر تصاویر به شکل حرکت کُند پخش می شود، احتمالا دستگاه نیاز به به روزرسانی دارد. لطفا با هماهنگی شرکت سازنده، آپدیت دستگاه تهیه و دستگاه به روزرسانی شود.

این مسوول فنی سازمان صداوسیما در پاسخ به پرسش دیگر برخی مخاطبان که عنوان کرده بودند، در حال حاضر حتی سه شبکه HD که قبلا داشته اند را هم امکان دریافتش ندارند و هرچه هم سرچ می کنند، کلا آن فرکانس هیچ قدرت سیگنالی ندارد تا تصویری نمایش بدهد، گفت: در شهرهای بزرگ مانند تهران دیگر این وضعیت نیست و اگر مجددا سرچ کنند، روی چیدمان جدید مثل سابق پیدا می کنند. اما در مناطقی که محدودیت فرستنده وجود داشته است، از فرستنده های بسته سوم برای فرستنده های بسته اچ دی استفاده شده است. لذا آنجا باید برای دریافت شبکه های اچ دی گیرنده جدید تهیه بشود. اما کلیه شبکه ها در بسته اول و دوم با کیفیت اس دی قابل دریافت است و هیچ کس هیچ شبکه ای را از دست نداده است.

او ادامه داد:  ۱۲ شبکه اچ دی جدید با کیفیت HEVC پخش می شوند و با توجه به محدودیت های باند فرکانسی و توسعه خیلی گران قیمت فرستنده ها اگر قرار بود این شبکه ها با کد قدیمی توسعه پیدا کند به جای دو فرستنده نیاز به شش فرستنده بود که با این وضعیت تحریم ها شاید این امکان فراهم نمی شد.

صالحی تاکید کرد: فرستنده های جدید که پوشش HEVC دارند، به صورت T2 (تی ۲) هستند. اینها پهنای باند بیشتری نسبت به فرستنده های «تی» دارند و کدهایی برایشان استفاده شده، HEVC است؛ لذا لازم است برای شبکه های جدید، گیرنده جدید تهیه شود.

او در پاسخ به پرسش تعدادی از مخاطبان که عنوان کرده اند «شبکه های HD   برایشان آمده است ولی فقط صدا دارد»، توضیح داد: علت این است که گیرنده DVB-T2 است اما کدهای HEVC ساپورت نمی کند. دو راهکار وجود دارد. بعضی از گیرنده سازها برای دستگاه های خودشان به روزرسانی داده اند و اگر به روزرسانی انجام شود، مشکل حل می شود. اما برخی دیگر از شرکت ها بخاطر بیزینس پلنی که داشتند حاضر نشدند آپدیت بدهند یا اصولا دستگاهشان به دلیل پردازشگر قدیمی که در آن استفاده شده، امکان پردازش کد HEVC را نداشته است. اگر صدا را دارند و تصویر را ندارند، مشکل به دلیل خوانده نشدن روش فشرده سازی یا همان کد HEVC توسط دستگاه است.

صالحی در ادامه در پاسخ به برخی از مخاطبان که عنوان کرده اند به رغم اینکه ظرف دو ـ سه سال اخیر دستگاه گیرنده خود را خریداری کرده اند، اما نمی توانند شبکه های اچ دی را دریافت کنند، تصریح کرد: ملاک، زمان تهیه دستگاه نیست، بلکه ملاک زمان ساخت دستگاه است. متاسفانه برخی دستگاه ها برای مثال تولید ۱۰ سال قبل بوده اند، در انبارها نگهداری می شده و ظرف این دو ـ سه سال فروخته شده است. اما دستگاه هایی که در این دو ـ سه سال اخیر تولید شده است ـ مخصوصا تلویزیون ها ـ همه T2 و HEVC ساپورت هستند و اگر کسی دستگاهش جدید است و مشکل دارد، باید با شرکت سازنده گیرنده خود تماس بگیرد.

او در پاسخ به یکی از پرسش ها تاکید کرد: اینکه بگویند دستگاه الترا اچ دی ۴k دارند ولی فقط صدای شبکه های اچ دی را می آورد و تصویر را ندارند، چنین چیزی ممکن نیست. چون شبکه های ۴k در تمام دنیا قابلیت دریافت HEVC را دارند و حتما باید شبکه های ما را دریافت کنند؛ مگر اینکه آن دستگاه مشکل داشته باشد و باید به روزرسانی شود.

این مدیر معاونت فنی سازمان صداوسیما، سپس در پاسخ به برخی از اظهار نارضایتی های مخاطبان برای ورود سیستم جدید اچ دی، یادآور شد: این روش پخش، جدید است. همان طور که موبایل 3G می آید و بعد 4G می آید، این هم روش پخش جدید است و به ناچار باید هم از طرف سازمان صداوسیما و هم از طرف گیرنده سازها و هم مردمی که گیرنده تهیه می کنند، اطلاعات کافی وجود داشته باشد.

دبیر شورای راهبردی توسعه و فناوری سازمان صداوسیما درباره دریافت شبکه های HD در استان ها و شهرستان های کشور، اظهار کرد: در کلیه استان ها و شهرستان ها که بسته سوم دیجیتال را داشتند، الان بسته سوم اچ دی را هم خواهند داشت؛ یعنی هشت شبکه اول اچ دی را دریافت خواهند کرد. 10 مرکز استان در فاز اول ـ نهم آذر ماه ـ بسته چهارم اچ دی را هم دریافت کردند. تا پایان سال هم تمام مراکز استان های ایران کلیه شبکه های اچ دی را دریافت خواهند کرد که حدود ۵۰ الی ۶۰ درصد جمعیت کل کشور را شامل می شود. پس از تامین اعتبار از سوی دولت و منابع استانی و انجام تشریفات قانونی، ان شاءالله خرید فرستنده های جدید برای شهرستان های بزرگ توسط مراکز صداوسیمای استان ها، یک به یک انجام و پوشش شبکه های اچ دی هر روز کامل تر می شود.

او در پاسخ به اظهار نظری درباره رزولوشن ۵۷۶ شبکه های اچ دی، توضیح داد: رزولوشن ۵۷۶ مخصوص کیفیت اس دی است و ربطی به اچ دی ندارد. مخاطبی که این اظهار نظر را بیان کرده، احتمالا کلیه ۲۲ ـ ۲۳ شبکه اس دی که پوشش آن کامل است را دریافت می کند. تمام شبکه های اچ دی در کشور، استانداردهای جدید جهانی و کیفیت ۱۰۸۰p را دارا هستند.

ابوالفضل صالحی در پایان به پرسش یک مخاطب که عنوان کرده بود، توانسته است کانال های اچ دی را دریافت کند اما برای مثال از میان آنها آی فیلم را نمی گیرد، چنین پاسخ داد: این یک مساله عجیب و بعید است. هر عزیزی که چنین مشکلی دارد لطفا با بخش فنی ۱۶۲ تماس بگیرد و موضوع را اطلاع بدهد تا ما بررسی می کنیم. چون بسته ها از مرکز ـ تهران ـ تولید می شود و به صورت سیگنال رسانی زمینی و ماهواره ای به فرستنده ها ارسال می شود، اینگونه نیست که یک مرکز استانی بتواند یک شبکه را حذف یا اضافه کند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۹-۰۹-۱۷ ۱۴:۱۱

سلام تلویزیون ما دوو هستش قبلا شبکه ۳ ما اچ دی بود اما بعد از اعلام اچ دی شدن ده شبکه هرچی جسجتو میکنم شبکه های اچ دی نمیان.باید چکار کنم؟

avatar
۱۳۹۹-۰۹-۱۷ ۲۰:۵۲

واقعاً عجب مسئول بزرگواری! چه‌قدر خوب راهنمایی کردند! بی‌جهت نیست که امثال ایشان مسئول می‌شوند، وگرنه امثال ما اصلاً توانایی ارائه‌ی چنین پاسخ‌های خوب و متینی را نداریم. در نهایت، مثل بعضی مسئولین و کارمندان ادارات می‌توانیم به این‌همه مردمی که به دردسر افتاده‌اند، بگوییم: «اون دیگه مشکل خودتونه. به ما ربطی نداره». اما ایشان با درایت خاص و مثال‌زدنی، این پاسخ را در زرورق پیچیده‌اند و این‌گونه در چند نوبت بیان فرموده‌اند: - «در مناطقی که محدودیت فرستنده وجود داشته است، از فرستنده های بسته سوم برای فرستنده های بسته اچ دی استفاده شده است. لذا آنجا باید برای دریافت شبکه های اچ دی گیرنده جدید تهیه بشود.» - «لذا لازم است برای شبکه های جدید، گیرنده جدید تهیه شود.» - «اگر کسی دستگاهش جدید است و مشکل دارد، باید با شرکت سازنده گیرنده خود تماس بگیرد.» یک نکته‌ی بسیار جالب هم در مورد شبکه‌ی 3 سیما است که پس از نوآوری مسئولان، در تلویزیون‌های قدیمی و از رده خارج ما، نه‌تنها دیگر به‌صورت HD پخش نمی‌شود، بلکه در زمان پخش فوتبال خارجی، مثل کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس به‌جای فوتبال برایمان فیلم سینمایی پخش می‌شود. واقعاً احسنت و دست مریزاد! جالب اینجاست که برعکس مردم که «باید گیرنده‌ی جدید تهیه کنند» و اصلاً کسی اثر تحریم‌ها و چند برابر شدن قیمت‌ها را برایشان در نظر نمی‌گیرد، در مورد صدا و سیما، مسئولان حواسشان هست که «با توجه به محدودیت های باند فرکانسی و توسعه خیلی گران قیمت فرستنده ها اگر قرار بود این شبکه ها با کد قدیمی توسعه پیدا کند به جای دو فرستنده نیاز به شش فرستنده بود که با این وضعیت تحریم ها شاید این امکان فراهم نمی شد.»

avatar
۱۳۹۹-۰۹-۱۸ ۱۶:۴۵

قبلا شبکه ۳ hd پخش میشد ولی الان حتی اون هم تصویر نداره و فقط صدا داره تولویزیونمون هم 4k هست الان باید چکار کنیم

avatar
۱۳۹۹-۰۹-۱۸ ۲۳:۵۳

شما توضیح بده شبکه هایی که در بسته ۳ فرستنده هستند. چرا ۴ کانال بدون تصویر هستش وفقط صدا داره .عایا اینم مشکل از گیرنده ما هست که تشخیص میده کدوم شبکه تصویر داشته باشه یا نه . شبکه ۳ اچ دی کلا زدید فاتحشو خوندید یه فوتبال نمیشه دید .مسول محترم لطفا جوابگو باش

avatar
۱۳۹۹-۰۹-۱۹ ۱۴:۳۱

پویا،نسیم ،ورزش،نمایش،ازوقتی hdکردند گم گور شد،

avatar
۱۳۹۹-۰۹-۱۹ ۱۶:۳۱

نمی دانم چطور تکنولوژی هست این. تلویزیونی که قبلا کانال HD را دریافت می کرد الان همان تلویزیون نمی تونه این شبکه ها را بگیره.

avatar
۱۳۹۹-۰۹-۱۹ ۱۶:۴۹

با سلام متاسفانه از زمان ایجاد کانال های HD جدید ، کلیه کانال های HDتلویزیون هوشمند سامسونگ حذف شدن و فقط کانال های معمولی دریافت میشن مثلا press TV کلا قابل دریافت نیست، با کانال یابی و حتی تنظیم مجدد تلویزیون هم نمیشه پیداش کرد، فقط با ستاپ با کس میشه که اونم کیفیتش پایینه، در حالی که قبل از اعمال تغییرات اخیر، کلیه کانال ها بدون ستاپ باکس با کیفیت عالی قابل دریافت بود

avatar
۱۳۹۹-۰۹-۲۰ ۰۵:۱۰

تلویزیوناتونو به اینترنت وایفا وصل کنید و از تنظیپات اپدیت کنید تا همه شبکه هارو بگیره

avatar
۱۳۹۹-۰۹-۲۰ ۰۱:۱۶

از بندرانزلی هستم / از شروع اچ دی سازی کلیه شبکه ها دریافت میشد اما ۴۸ ساعت است که هیچ شبکه اچ دی نه صدا و نه تصویری دارد ؟؟؟؟؟؟؟؟

avatar
۱۳۹۹-۰۹-۲۱ ۲۱:۳۰

سلام صد دفعه پیام دادم اصلا جوابگو نیستید فقط بلد هستید دائم زیر نویس کنیدهر آدمی میفهمه برنامه های شما اچ دی نیست اصلا فرمت 1088pاستاندارد نیست همه الی ای دی ها فرمت اچ دی یا1080p هست 1080iمردم را سرکار گذاشتید خداازتون نگذره شورش را درآوردید شبکه سه اول که اچ دی بود هیچ مشکلی نداشت درتاریخ 9/20درست کردید دوباره خراب نمی دونم چرا دوست دارید مردم را اذیت کنید پیام بازرگانی که پخش میشه یک خط آبی می افته کنارصفحه

avatar
۱۳۹۹-۰۹-۲۳ ۱۴:۴۵

سلام من شبکه ها را دوباره جستجو زدم اچ دی شدن ولی صدا هست تصویر نیست لطفا راهنمایی کنید تشکر

avatar
۱۳۹۹-۰۹-۲۴ ۰۸:۳۳

این چه اچ دی کردنی هست که با یه نویز که میوفته رو تصویر بعدش تا آخر تصاویر تیک دار میشه که باید یه تعویض کانال انجام بشه تا درست بشه... خسته نباشن... یه پارازیت میوفته رو کانال و تا آخر تیک دار میشه...

avatar
۱۳۹۹-۰۹-۲۴ ۲۰:۳۷

کل شبکه های تلویزیونم پریدن چیکارگنم،،، تلویزیونم مجیکه توروخدا بگید چیکارکنیم اخه این همه مشکل توکشورشمابیکاربودین خرابکاری کنیدودردسرجدیدلعنتی ها

avatar
۱۳۹۹-۰۹-۲۵ ۱۱:۰۹

به مسئولین خسته نباشید میگم که پس از تلاشهای فراوان باعث شدن که نه تنها شبکه هامون اچ دی نشدن بلکه همون شبکه هارو هم با کیفیت قبلی نمیتونیم نگاه کنیم . یا پارازیت دارن و یا فقط صدا دارن بدون تصویر. این چه وضع اچ دی کردن آخه؟؟؟؟؟

avatar
۱۳۹۹-۰۹-۲۶ ۱۳:۱۹

فقط با این کار برای مردم هزینه ایجاد کردند و عده بیشتری را به سمت ماهواره سوق دادند. بنده با یک تلویزیون سه بعدی برند معروف که همین چند وقت پیش خریدم در کرج بیخ گوش پایتخت دیگر هیچ شبکه ای را نمی توانم دریافت کنم و باید دستگاه ست آپ باکس جدید یا ماهواره تهیه کنم و قطعا بسیاری از طبقه متوسط جامعه که مخاطب اصلی صدا و سیما بودند همین وضع را دارند. واقعا وای بر این سوء مدیریت و از بین بردن بودجه مملکت و ایجاد نارضایتی. حداقل نکردند فرمت قبلی را قطع نکنند.حتی شبکه 3 که اچ دی دریافت می کردم را هم ندارم. شبکه ها یافت می شود و هیچ یک صدا و تصویر مناسب و قابل دید ندارند فقط اعوجاج.... واقعا متاسفم..

avatar
۱۳۹۹-۰۹-۲۸ ۱۵:۵۸

سلام تلویزیون سامسونگ ما به هیچ وجه من الوجوه شبکه های اچ دی رو پیدا نمیکنه الان یه ماهه دارم جستجو می کنم پیدا نمیکنه خواهشا هر چه سریعتر رسیدگی کنید

avatar
۱۳۹۹-۰۹-۳۰ ۰۰:۰۹

سلام تلوزیون ما زدم رو جستجو 55شبکه رو پیدا کرد ولی میزنم رو شبکه ها فقط معمولی هارو بالا میاره اچ دی ها رو میزنه نو سینگال مشکل از انتن تلوزیون یا خود تلوزیون؟

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۰۲ ۰۸:۱۵

خنده داره واقعا، 40 میلیون تومن بدی به تلویزیون ساخت 2019 بخری بعد جز 20 تا کانال SD هیچی نیاره ، بعد میگن چرا ماهواره میخرین . یعنی دمو دستگاه هاتون اینقدر داغونه که به خاطر حجم کم H265 ملتو به مشکل میندازین؟ یعنی یه فرستنده چند تیریلیونه مگه؟

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۱۴ ۱۹:۵۵

بخور بخور دیگه کم اوردن ارز