• دوشنبه / ۱۰ آذر ۱۳۹۹ / ۰۷:۴۲
  • دسته‌بندی: جهاد دانشگاهی
  • کد خبر: 99091007320
  • خبرنگار : 71452

دبیر علمی هفتمین کنگره بین‌المللی زخم و ترمیم بافت اعلام کرد

ارائه دانش ترمیم زخم و بافت در رشته‌های مختلف

ارائه دانش ترمیم زخم و بافت در رشته‌های مختلف

دبیر علمی هفتمین کنگره بین‌المللی زخم و ترمیم بافت گفت: این کنگره توانسته دانش زیادی در حوزه زخم و ترمیم بافت در رشته‌های مختلف ارائه کند. همچنین برقراری پل ارتباطی بین علوم پایه و علوم بالینی، همواره یکی از اهداف اصلی برگزاری این کنگره بوده و معتقدم در این زمینه موفق عمل کرده‌ایم.

به گزارش ایسنا، دکتر پروین منصوری در نشست خبری هفتمین کنگره بین‌المللی زخم و ترمیم بافت ضمن بیان این مطلب تأکید کرد: بحث زخم و ترمیم بافت، یک معضل جهانی است و علاوه بر عوارض و مرگ و میری که برای بیماران به همراه دارد، بار مالی زیادی به کشورها تحمیل می‌کند.

منصوری افزود: جمعیت سالمند جهان رو به افزایش است و سن بالا، معضلات خاص خود را دارد؛ بیماری‌هایی مانند دیابت، فشار خون، مشکلات قلبی عروقی، مغزی، بی‌حرکتی و ضربه‌ها، همگی باعث می‌شوند که فرد سالمند در معرض عوارض و مشکلات از جمله زخم‌های مزمن قرار بگیرد.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات پوست و سلول‌های بنیادی گفت: از هفت سال قبل و با برگزاری کنگره زخم و ترمیم بافت، مصمم شدیم تا راهکارهای درمان زخم در کشور بهتر شناخته شده و پژوهش‌های مناسب‌تری نیز در این حوزه انجام شود. این کنگره توانسته دانش زیادی در حوزه زخم و ترمیم بافت در رشته‌های مختلف ارائه کند.

به گفته منصوری، روش‌های نوین ترمیم بافت، پانسمان‌های جدید، سندرم‌های ژنتیکی همراه با شکنندگی پوست و روش‌های مولکولی جدید تشخیص، مهندسی بافت، راهکارهای سلولی در ترمیم زخم و بافت، بیماری‌های پوستی مهم و ناشناخته، مراقبت از پوست و معضلات در دوران کووید ۱۹، از جمله مهم‌ترین محورهای این کنگره هستند که اطلاعات مفیدی را در اختیار پژوهشگران و دانش‌پژوهان کشور قرار می‌دهد.

دبیر علمی هفتمین کنگره بین‌المللی زخم و ترمیم بافت گفت:  ۴۶ سخنران در طی سه روز برگزاری این کنگره (۱۲ تا ۱۴ آذر ۹۹) سخنرانی خواهند داشت که ۱۶ نفر از این افراد از کشورهای آمریکا، کانادا، استرالیا، آلمان، لبنان، مالزی، آفریقای جنوبی و پاکستان هستند.

منصوری خاطر نشان کرد: برقراری پل ارتباطی بین علوم پایه و علوم بالینی همواره یکی از اهداف اصلی برگزاری کنگره  زخم و ترمیم بافت بوده است و معتقدم که توانسته‌ایم در این زمینه موفق عمل کنیم.

لزوم توجه به بحث کووید ۱۹ و زخم‌های اجتماعی گسترده آن

دکتر منصور جمالی زواره‌ای دبیر علمی پنجمین کنگره بین‌المللی و هفتمین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت نیز در سخنان کوتاهی گفت: زخم کلمه گسترده‌ای است و غیر از زخم‌های بدن انسان، زخم‌های متعددی در روح و روان انسان وجود دارد و باید به فکر درمان این زخم‌ها هم باشیم. بیماری کووید ۱۹ مسئله بسیار آزاردهنده‌ای است که می‌تواند زخم‌های اجتماعی بسیار وسیعی در جامعه و افراد ایجاد کند و امیدواریم به این مسئله نیز پرداخته شود.

وی خاطر نشان کرد: امیدواریم پژوهش‌های جدید در حوزه درمان زخم و ترمیم بافت در ایران و سایر نقاط جهان بتواند کمکی به درمان زخم‌ها به‌ویژه در افراد سالمند باشد؛ زیرا زخم‌ها در بین این افراد و بخصوص مبتلایان به دیابت، مشکلات قلبی و عروقی عوارض بیشتری به همراه دارد.

فرصت بهره‌مندی از اساتید بین‌المللی از ۵ قاره جهان

دکتر سید مهدی طبایی دبیر هفتمین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت نیز ، با اشاره به برگزاری مجازی این کنگره به دلیل همه‌گیری کرونا گفت: هفتمین کنگره بین‌المللی زخم و ترمیم بافت برای نخستین‌بار به صورت کاملاً مجازی برگزار می‌شود و این فرصت فراهم شده است تا از حضور اساتید بین‌المللی در حوزه زخم و ترمیم بافت از ۵ قاره دنیا استفاده کنیم.

وی خاطر نشان کرد: اهمیت زخم بسیار بیشتر از آن چیزی است که به صورت خاص به آن پرداخته می‌شود. زخم‌های مزمن جزو چالش‌های علم پزشکی هستند که علاوه بر بار مالی بسیار زیادی که بر سیستم‌های بهداشت و درمان کشورها تحمیل می‌کنند، بار اقتصادی نیز به خانواده‌ها تحمیل می‌کنند.  

طبایی افزود: شیوع زخم‌های مزمن در دنیا حدود ۱ تا ۲ درصد جمعیت دنیا را درگیر می‌کند. به عنوان مثال، در آمریکا ۶.۵ میلیون نفر درگیر زخم‌های مزمن هستند و رقمی بالغ بر ۲۵ میلیارد دلار در سال بار مالی به سیستم بهداشتی و درمانی این کشور تحمیل می‌شود.

وی تأکید کرد: زخم علاوه بر بحث درمان به عنوان یک بیماری، می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد که دیابت و عروقی، از دو علل شایع بروز زخم‌ها محسوب می‌شوند. شیوع دیابت در جوامع مختلف به دلیل تغییر سبک زندگی، چاقی، اضافه وزن، پیر شدن جمعیت، به سرعت رو به افزایش است و یکی از عوارض اصلی دیابت، ایجاد زخم‌های مزمن در اندام‌های تحتانی است.

دبیر هفتمین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت خاطر نشان کرد: این کنگره ابتکاری از سوی پژوهشکده زخم و ترمیم بافت (یارا) جهاد دانشگاهی و با راهنمای اساتید در دانشگاه علوم پزشکی تهران بوده و امیدواریم امسال با استفاده از فرصت‌های جدید به دلیل مجازی بودن، دستاوردهای علمی بهتری از نتایج این کنگره داشته باشیم.

وی افزود: دو ابتکار و نوآوری در هفتمین کنگره بین‌المللی زخم و ترمیم بافت به انجام رسیده که شامل رویکرد جدید و جلسه اختصاصی برای درمان زخم در دوران همه‌گیری کرونا و بحث دیگری، جلسه ویژه در خصوص بحث تله مدیسین بخصوص در شرایط کرونا و پس از آن خواهد بود.

پخش زنده نشست‌ها و پنل‌های تخصصی در پلت‌فرم‌های شبکه‌های مجازی

 دکتر غلامرضا اسماعیلی جاوید دبیر اجرایی هفتمین کنگره بین‌المللی زخم و ترمیم بافت گفت: به دلیل همه‌گیری کرونا، امسال این کنگره به صورت مجازی برگزار خواهد شد. طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته، برنامه‌ها با همکاری صدا و سیما در استودیو نبض ۲ ضبط خواهد شد و در پلت‌فرم‌های شبکه‌های مجازی به صورت زنده برای استفاده پژوهشگران و دانش‌پژوهان کشور پخش خواهد شد.

وی افزود: در روز سه‌شنبه (۱۱ آذر ۹۹)  برنامه پیش‌کنگره با سخنرانی‌هایی در بخش دانشجویی خواهیم داشت که از ساعت ۱۵ تا ۱۸:۳۰ برگزار می‌شود. افتتاحیه کنگره روز چهارشنبه ساعت ۱۰ صبح با حضور مدیران کلان کشور، پژوهشگران و اساتید برجسته برگزار خواهد شد. روز پنجشنبه از ساعت ۸ تا ۱۸ نیز برنامه به صورت زنده پخش می‌شود. روز جمعه نیز برنامه با پرداختن به موضوع مهم تله مدیسین و فناوری دیجیتال از ساعت ۱۵ تا ۱۹:۳۰ ادامه خواهد یافت.  

به گفته اسماعیلی جاوید، این کنگره در ۹ پنل تخصصی و ۲ پنل پیش‌کنگره برای ارائه ۳۵ مقاله دریافتی برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.